Goodyear Eagle F1 Asym 5 Uzun Kullanım

ZITIPAŞA

Katılımcı Üye

İsim
İbrahim
İyi aksamlar arkadaslar uzun suredir lastik arayisindayim, en son iki lastige karar kildim Michelin Ps4 ve Goodyear eagle f1 asym5. İki lastik hakkinda her test videosu ve test dokumanini neredeyse inceledim. Birbirine cok yakin  duruyor. En cok kafami kurcalayan uzun kmler boyunca yaklasik 40-50bin km bu lastiklerin kullanimimda karsilasilan durumlari bir turlu bulamadim. Deneyimleyen olduysa olumlu olumsuz yonlerini yazarlar ise herkese faydali olacagini dusunuyorum. Simdiden herkese tesekkurler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bende 2018 audi a3 var üzerinde bridgestone t005 225 45 r17 ile gelmişti ... bir kaç ay önce 44600 km de lastikleri değiştim... goodyear ass 5 ile ep2, conti cp6 ve primacy 4 arasında kalmıştım bende...bir ara fiyatlar artınca hankook yada audi oem lastiği japon malı falken az510 bile araştırdım sonucta goodyear ass 5 aldım .. şu ana kadar 2100km kullandım ilk izlenimlerm lastik daha sessiz daha konforlu yola daha iyi tutunuyor (t005 91y idi bendeki ass 5 94y ve xl yanak aldım) tabii eskime oranı nasıl bilemem geçen gün tüvtürkte muayeneye girdim raporda 7mm yazıyordu sıfır lastikte diş kalınlığı be kadardır bilemem (8mm diyen var) ama 2000km sonunda 7mm idi yani eskime payı  2000km de 1 mm ise bence kötü..onun dışında kardeşimde golf var onada geçen yıl conti cp6 aldık 205 55 r16 daha konforlu geldi bana yol tutuşta sanki ass5 e göre bir tık iyi gibiydi..ama onunda eskimesi kötü..sanki lastikler hızlı eskiyor..ben bu üç lastik arasında kalsam cp6>ass5>t005 derim prmacy4 için ıslak zeminde bazıları kötü diyor bazıları iyi bilemiyorum eskime payı nasıldır ass5 de bu taz daha rahat anlarım durumu

@ycetin  hocam o lastige de baktim en cok sicak havada fren mesafesinin uzadigi yorumlari uzaklastirdi beni.

primacy 4 yukarıda sayılan lastikler ile aynı klasmanda değil.

her ikisini de kullandım, Pilot Sport tartışmasız çok güzel lastik ama hamur yumuşak erken tükenebilir.

GY F1'de PS4 kadar olmasa da yumuşak, daha uzun süre götürebilir. 

Fazla yorum okudukça kafalar karışır. Neticede kullandığımız arabalar süper sport değil, yada bir hothatch de değil. O sebeple erişebildiğiniz, uygun fiyatlı olanı alın devam edin derim.

@Mert Y.  Pliot Sport 4 ve Primacy 4 birbirine göre Konfor açısından nasıl tecrübe ettiyseniz ?

Sevdiğim ve yakın zamanda tecrubemi aktarmayı düşündüğüm konu açılmışken bahsediyim. Aracımı genellikle keyif ve performans odaklı kullandığım için sizin gibi baya bi araştırma yapıp asymmetric 5 aldım geçen sene kasım ayında. Bir önceki lastiklerim pilot sport 4 ve daha öncesi pilot sport 3 olarak geçiş yaptım. Öncelikle ne beklediğiniz çok önemli.

Asymmetric 5 ile ps4 birebir aynı karaktere sahipler yol sesi konusunda ps4 bi tık daha iyidi sanki , ıslak zeminde yol tutus asym5 öne çıkıyo aynı zamanda fren mesafesi daha iyi.Ben ıslakta kuruda her türlü kullanıyım dengem şaşmasın derseniz ve lastiklerin yumusak hamurlu olduğu çabuk ısınması şehiriçi fren mesafesinde açık ara öne çıkan lastikler. 15. Ayında yanaktan kılcal catlaklar oldu henüz 13 bin km yaptılar.

Potenza hem uzun ömürlü hemde kuru ıslakta aşırı üstün bi lastik. Tabi bunlar için lastikler ısınması gerekiyo buda şehiriçi fren mesafesini uzatıyo ama gerçekten ısındıktan sonra 200 le direksiyon vuruyosunuz tren gibi gidiyo. Sert lastiğin diğer dezavantajı yol sesi 200 üstü ankaraya gittim hiç durmadım ve yol bitince Allahım dünya varmış dedim.

İstanbulun lastiği asym5 veya ps4.

Contide aşırı iyi yol tutar ve tam tercih ediliyo derken 1 sene sonra aşırı çatlamaktadır ve yol tutusu ciddi azalmaktadır

@metncleaver  cok tesekkur ederim hocam guzel bilgiler icin. Benim lastikten aradigim en onemli seyler guvenlik ve konfor. Bunlarin yaninda bu ozellikleri daha cok kilometre saglayacak lastigi ariyorum. Goodyear 40-50bin civari gidiyor anladigim kadariyla sakin gunluk kullanimda. Bende araci genel olarak sakin kullaniyorum.

@Mert Y.  Pliot Sport 4 ve Primacy 4 birbirine göre Konfor açısından nasıl tecrübe ettiyseniz ?
Konfor olarak çok ciddi bir fark görmedim ama ben ne zaman primacy serisi araç kullansam aracın tutunmasını zayıfladığını hissediyorum. bu iki lastik o yüzden bana aynı klasman gibi gelmiyor pek.

@Mert Y. aynı klasman olmadıkları için olabilir. Mert hocamın aracı da 150 lik tsi? Siz de lastik rendesi yapmamak için tutan bir spor lastik bakıyor olmanız yine çok doğal.

@ZITIPAŞA Hocam, metin hocanın aracı 1449 lu 190hp bir araba. Kendisini instagram üzerinden de takip ediyorum.  Bakın ne diyor 200 lü hızlarda tren gibi. Isınınca tutuyor diyor. Şehir içi günlük kullanımda fren mesafesi uzuyor diyor. Bunu ps4 vs Asymm5 için bir birine kıyasla söylüyor ki normal touring lastik bu lastiklere göre daha çabuk ısınıyor. 

Bunları göz önünde bulundurarak güvenlik kıyaslaması yapın. günlük şehir içi max 50km 80 i geçmediğiniz koşullarda fren mesafeniz uzar demek oluyor. belki 30 cm belki de 5 cm. Yorumlamayı doğru yapmak da fayda var.

1.4 TSI 125 DSG Highline

24 Kasım 2018 de Goodyear Eagle F1 Asym 3 taktırdım.
Lastik 452km de iken 30 Kasım 2018 de TÜV diş derinliğini 7,8mm ölçtü.
Lastik 9.528km de iken30 Kasım 2020 de TÜV diş derinliğini 6,6mm ölçtü.

Lastiklerde herhangi bir deformasyon çatlama vs yok şimdilik.

1.4 TSI 125 DSG Highline

24 Kasım 2018 de Goodyear Eagle F1 Asym 3 taktırdım.
Lastik 452km de iken 30 Kasım 2018 de TÜV diş derinliğini 7,8mm ölçtü.
Lastik 9.528km de iken30 Kasım 2020 de TÜV diş derinliğini 6,6mm ölçtü.

Lastiklerde herhangi bir deformasyon çatlama vs yok şimdilik.
9000 km de 1.2 mm diş kaybı fazla değil midir ? 30.000 km de lastikler ömrünü tamamlamış oluyor hemen hemen asym 3 de. 

Bende lastik alacağım mart nisan gibi lastikle alakalı tüm yorumları takipteyim  ;)

@Nfk Nevzat bey, 225 45 17 ve ben hep 4 lastik 34psi kullanırdım bir hafta 10 günde bir kendi basınç ölçer saatimle petrolde ayarlardım. Taki pandemiye kadar, pandemiden bu yana araç genellikle yatıyor haftada bir belki 10 günde bir şehir içi 3-5km yi geçmeyecek şekilde kullanıyorum. Bu nedenle şimdilik 4 lastik 36psi ve 2 ayda bir falan kontrol ediyorum 32-33 psi ye düşmüş oluyor tamamlıyorum.

Aşınmaya gelince daha önceleri daha çok uzun yolum oluyordu pandemiden bu yana sadece şehir içi denebilir sadece bir defa toroslara dağlara çıktım stablize ve tamamen toprak taşlık yollardı ondan kaynaklanmış olabilir.

Aksi takdirde 60.000km de 4mm yıpranması gerekir.

Ek bilgi ;
Mevcut lastiklerim 225/45 R17 91Y
Sonraki alacağım 225/45 R17 91V Olacak KESİNLİKLE Bulabilsem 225/45 R17 91H bile düşünürüm hatta olsa üretilse 225/45 R17 88H bile düşünürüm ancak bu ölçülerde H yok malesef üretilmiyormuş.  :(

Bilgiler icin tesekkurler hocam asym5 in asym3 e gore dayanikliligi ciddi olcude arttirilmis yorumlari var incelemelerde. Asym3 30bin giderken asym5 40-50 bin giderse iyi bir durum bence.

Geri
Üst Alt