Ön cam filmi ceza ( ceza ödedik men kalkmadı )

Önceki aracımda ön yan camlarda film vardı, özellikle hava kararmaya başladığında sağ ve sol tarafın görüşü çok azalıyordu, gece ise nerdeyse yanımdaki arabayı bile göremez oluyordum. Haliyle bu durum insanda tedirginlik uyandırıyor ve sağlıklı bir sürüşe engel oluyordu. O zamandan beridir ön yan camlara kesinlikle film taktırmam. Ön cam için belki uv ışınlarını kesecek şekilde bir film olabilir ama koyu renk aynı sıkıntı oluşturacaktır.

Önemli bir noktada mobese kameraları ve emniyet güçlerinin kontrolü sırasında aracın için kim olduğunu görünmüyor ve buda güvenlik zaafı oluşabiliyor. 

Araç içi mahremiyet için bence arka cam filmlerinin koyuluğu yeterli olduğu kanaatindeyim.

Önceki aracımda ön yan camlarda film vardı, özellikle hava kararmaya başladığında sağ ve sol tarafın görüşü çok azalıyordu, gece ise nerdeyse yanımdaki arabayı bile göremez oluyordum. Haliyle bu durum insanda tedirginlik uyandırıyor ve sağlıklı bir sürüşe engel oluyordu. O zamandan beridir ön yan camlara kesinlikle film taktırmam. Ön cam için belki uv ışınlarını kesecek şekilde bir film olabilir ama koyu renk aynı sıkıntı oluşturacaktır.

Önemli bir noktada mobese kameraları ve emniyet güçlerinin kontrolü sırasında aracın için kim olduğunu görünmüyor ve buda güvenlik zaafı oluşabiliyor. 

Araç içi mahremiyet için bence arka cam filmlerinin koyuluğu yeterli olduğu kanaatindeyim.
kesinlikle katılıyorum hocam ön yan camlarda bende aynı sorunu yaşıyorum park ederken şimdi mecbur söktürcez bari bu men olayı 7 gün içinde söktürürsem cezayı silseler sadece %20 indirim yapıyorlarmış.

@ogzogz ben de hep böyle yapıyorum aracın içinin net görünmesi için belki de bugüne kadar bu sayede yırttık hatta camlarıda komple açıyorum aydınlansın diye içerisi :)

@ogzogz ben de hep böyle yapıyorum aracın içinin net görünmesi için belki de bugüne kadar bu sayede yırttık hatta camlarıda komple açıyorum aydınlansın diye içerisi :)
Maşallah sizin aracın yarısı ön kapı olduğundan camları açınca içerisi epeyce aydınlanıyordur :)

Geçmiş olsun.

Biz eşimle bisiklet yolunda bisiklet sürerken ceza yedik :)  

1611337571718.png

Nisan sonunda hatırlarsanız sahil şeritleri kullanıma kapanmıştı. 28 Nisan'da eşimle eve 1 km kala baktık sahil ana baba günü ve anayoldaki trafik kalabalıklaşıyor; kendimizi bisiklet yoluna attık.

Polisler durdurdu. Yanımızda kimlikler yoktu fakat TC'leri istediler ve verdik. Arabadan aldığı müsvette bir kağıda not etti. "Biz yazmayız ama kaymakamlık ne yapar bilemeyiz" dediler.
Tutanak tutulmadı.

Olaydan 4 ay sonra Ağustos'ta karar alınmış.
Olaydan 8 ay sonra Ocak başında tebliğ edildi. Hem bana hem eşime 392'şer TL ceza...

Delil yerine "tutanak" yazılmış fakat tutanak tutulmadı.
Saate 13:30 yazılmış fakat Strava'dan baktım polislerin yanına 13:37'de geliyoruz ve 13:30'da mobeselerin de olduğu anayoldayız.
Tebliğ eden kolluk görevlileri bilgileri bomboş.
Olayın yaşandığı sırada yanımızdan onlarca bisikletli ve yaya geçti; hiçbirine bir şey demediler.

Bu sebeplerden dolayı Sulh Ceza Mahkemesi'ne durumu açıklayan itiraz dilekçesi verdik; bakalım ne sonuç alacağız...

Bu arada, cezaları %25 indirimli ödedik ve iade talep ettik.

@furkanmk7geçmiş olsun geçen gün bizim arkadaşta jandarma uygulamasında 0.5 olan ön cam filmini söktürdü ama ceza yazmadı sökmezsen yazarım dedi önce uyarmakta fayda var

Geçmiş olsun. Ben 5 yıldır ATR 50 kullanıyorum ön camda, 3 kere vizeye girdim bu şekilde, bir çok kez polis kontrolüne girdim bir sorun olmadı.

Söylediğiniz gibi yağmur + ışıksız koyu karanlık yollarda bir miktar belki görüşü zorluyor fakat tüm yaz belki güneş gözlüğü ihtiyacı hissetmiyorum. Aracın içine gelen ışığın %75i ön camdan geliyormuş. Benim başıma gelse büyük konuşmayayım yine ATR50 yaptırırdım. Bu bağlamda biraz denk gelmiş size. Geçmiş olsun. 

Air80 sunroof'a yaptırdım ama açıkcası ATR50'den daha çok memnunum. Belki güneş sunroof'a direk geldiği içindir. 

Geri
Üst Alt