Bagaj amortisörü

lasttohit

Katılımcı Üye

İsim
Kubilay
Selamın aleyküm abiler, aracımın bagaj kapağı yarıya kadar açılıyor amortisörler çok zayıf kalıyor.

Yeni amortisör almak istiyorum, nereden ve ne marka tavsiye edersiniz?

Ek olarak merak ettiğim şey aşağıya linkini bıraktığım videoda 1:40 saniyeden itibaren  gördüğünüz gibi anahtar üzerinden bagaj kapağını açıyor ve amortisörler otomatik olarak kapağı açıyor.

Öncelikle merak ettiğim şey benim aracımda şuanda anahtar üzerinden bagaj açılmıyor, bunu yazılım ile mi yaptırmam gerekiyor yoksa farklı bir mekanizması mı var?

Ve videoda gördüğünüz kapıyı otomatik olarak açan amortisörü nereden bulabilirim? 

Havalar biraz ilik oldugunda da yariya kadar mi aciliyor

Gecen kar yagdiginda bagaj benim de yariya kadar açılmıştı

Simdi soguklar azaldi normal aciliyor duzeldi

Amortisor icindeki yag soguktan sertleşip gecici sorun olabilir

Upvote 0
@lasttohit kumandadan basılı tutunca bir tık atması lazım ancak kilidi 1 saniye kadar açık tutar ve tekrar tutmaya devam eder. 

Bu da elektrikli açılır bagaj için ön hazırlık kilit sistemi diyebiliriz. 

Elektriksiz olarak da ekstra kuvvetli amortisörler yani bagaj ağırlığı muhtemelen fazla olan araçlar için ya da bagaj açılma acısı veya itme kuvvetine göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Genelde Skoda amortisörleri daha kuvvetli olduğunu, hatta bazısı amortisörü yukarı aşağı takarak ters takarak, bazısı da araya itme kuvveti uygulaması için yay ekleyerek bu şekilde açılmayı sağlıyor.

Bu tarz uygulamalar ile bagaj kapağını otomatik açma değil de bagaj kapağını fırlatıyormuş gibi görünüyor.

Ayrıca kapatırken orijinal amortisörlere göre ekstra kuvvet ile kapanacağını unutmayınız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
bunu yapmayı düşünmüştüm ama her seferinde açılırken kesin birinin ağzına burnuna çarpacak diye vazgeçiyorum :)

Upvote 0
bunu yapmayı düşünmüştüm ama her seferinde açılırken kesin birinin ağzına burnuna çarpacak diye vazgeçiyorum :)
Ya da duvara yakın parkettiniz, yanlışlıkla kumandaya basınca bagaj kapağı duvara çarpabilir

Upvote 0

Ya da duvara yakın parkettiniz, yanlışlıkla kumandaya basınca bagaj kapağı duvara çarpabilir
Bir de her defasında kumandadan açılmayacağı,

logo üzerinden de açılacağını varsayarsak

olağan dışı bir uygulama olduğu için

bagajı açmak isteyene şaka makinesi gibi olur diye düşünüyorum.

Upvote 0
O blok yay cok guclu bir yapida.. bir sure sonra yaptigi baski zarar verecektir. hb arac icin kullanisli gorunse de zarar fayda iliskisinde uzun surede zarar tarafi agir basar..

Upvote 0
würth yağlama spreyi alıp kullanabilirsin bende dün aracı yıkarken farkettim bunun sebebi büyük ihtimal ile soğuk havalardan kaynaklanıyor veya yağsız kalmasından aracını çok yıkıyorsan veya yıkadıktan sonra bagaj amortisörlerini siliyorsan silmemeyi dene bence.

Upvote 0
benim de bugün aniden iki amortisör de işlevsiz hale geldi.

nereden temin edebilirim ?

kendim değiştirebilir miyim ?

Upvote 0
Yakınlarda amortisör tamircisi varsa hava bastırabilirsiniz, ben eski aracımda o şekilde yaptırdım ve 2 yıl sorunsuz kullandım 

Upvote 0

Geri
Üst Alt