Lastik Tercih Anketi

Sizce sessizlik ve konfor ön planda olmak üzere aşağıdaki lastiklerden hangisi tercih etmeliyim?

• Kullanılan toplam oy
    144
@ycetin Hayırlı olsun hocam,

Konforu yakaladım demişsin, 225/45/17'de Pilot Sport 4 ile ben konfor olarak yakalayamadım gibi, Primacy 4 olsa konfor ne kadar fark ederdi ciddi merak içerisindeyim :)
Pilot Sport 4 öncesinde takılı olan lastik neydi hocam..?

@forzaGilles Orjinal üzerinde gelen 2014 üretim Hankook'lar vardı hocam. Onlar 16" di şimdi 17" takılı.

Ben forumdaki pilot sport 4 sevdasını anlamadım gitti. Bu lastiğe benim çevremde 150 beygir üzeri pist kasan, roll yapan, arkadaşlarım dışında kimse bakmıyor. Test sonuclarında da ne konfor ne sessizlik ne de dayanıklılık olarak ön plana çıktığı var. Spor lastiğin amacı çok açık ve net iken neden ısrarla pilot sport 4 hatta birisi de 4s mi demişti tercih ediliyor çözemedim gitti.

Dayanıklılığa bu kadar takılan arkadaşlar gidip cup2 alabilir. sessizlik ve konfor kelimelerini unutmak şartıyla.

Çok basit bir yabancı lastik test videolarında dahi spor lastikler içerisinde ondan daha uzun süre kullanılan lastikler de var aranan buysa.

Şimdi ben bilirkişi değilim tamamen ilgi alakam ve deneyimlerinden yola cıkarak bir lastiğe max 40k km max 3 yıl binerim. 2-3 yaşında da 2. elde değerlendiririm. Hankook ventusprime3 dışında hiçbir lastiğimin de diş olarak bittiğini hatırlamam. 

@Yehanoha hocam belki kendi açınizdan haklisiniz. Ama ben PS4 un frenlemesi yan tutunmasi cok memnunum, farkli, binerseniz anlarsınız. Yeri gelip o 30cm 50cm once durmasi maddi manevi cok sey değiştirebilir. Umarım  hiç lazım olmaz ama lazim olunca da orda olmasi icin alirim ben. Konfor dengesi onemli evet Asym5 alanda çok, ustelik turing sinifinda da satilan Conti PC6 da var testde ve bu araclarda hali hazirda en cok tercih edilen lastiklerden, bakin yolladiginiz testde en yumusak en sessiz yine PS4 seçilmiş :)  

Basit yerlerde bile Hankook Pirelli Goodyear'in iyi bilinen laatikleri ile yasadigim kaydirma kacirma soguk havada tutunmanin azalmasi gibi seyleri yasayinca ben sahsen daha iyi oldugunu bilinen bişey varsa alirim sakinmam. Şehirlerarası gidiyoruz çoluk çocuk taşıyoruz, insallah hiç olmaz ama lazim oldugunda pişmanlık yasamamak için alirim.

@CemK hocam ben düzenli olarak binmedim ancak düzenli olarak kullanan, Ve üzerinde kullandığım araçlar oldu. Bunlar 208gti, octavia vrs ve 2.0tsi cc idi. Kendileri uzun zamandır da arkadaşım haliyle bu ekibin ilk önemsediği kısım ana yürüyen kısım. sc5, asym5, ps4, 4s deneyen aynı zamanda içlerinde ayrıca günlük araçları olan kişiler. ankariders06 instagram hesabından bakabilirsiniz.

Sizin düşünceleriniz tabiki ben buna bir şey diyemem ancak bir spor lastiğin çalışma aralığının da normal bir touring lastiğe göre farkını umarım biliyorsunuzdur. Allah korusun tabiki umarım kimsenin ihtiyacı olmaz bu tarz frenlemelere ancak soğuk asfaltta ve ya soğuk lastikle spor lastiğin bir touringden iyi durmasını bence beklemeyin. Ha lastikle pist dönülür. 200 sabit gazlanır lastik zaten ideal sıcaklıktadır tabiki üzerine düşeni haliyle yapar bunu zaten yaşayarak deneyimlemiş biriyim.

ancak siz evden cıkıp 10km 80 i dahi geçmeden bir sürüş yaptığınızda iyiki spor lastik almışım dedirten bir durum olacağını ben sanmıyorum. Sanrı olarak değil anlatabilmişimdir umarım. 

Tartışma ortamı kesinlikle yok bu arada bilgi paylaşımında bulunuyorum. Teşekkür ederim sizin de fikirleriniz için  :)

@Yehanoha Doğrudur olabilir evet. O nedenle zaten acaba Primacy 4 alsaydim da hem konfordan olmasaydim hemde ihtiyacim olan performansi alirmiydim sorusu var kafamda açıkçası.

@CemK Hocam ps4 lastiklerin yeni ise bence ikinci elden çabuk gibider. Ps4 lerin fiyatları pc4 e göre daha yüksek. Muhtemelen ikinci elden elde edeceğiniz rakamla pc4’ü kafa kafaya alabilirsiniz.

Birde ufak bir detay eklemek istiyorum. Benim aracım A3 pc4 geçişle sizin golf’de pc4 e geçişiniz umarım aynı etkiyi gösterir. Çünkü benimde bir önceki aracım golf’tü. Onu pc4 ile test etme imkanım olmadı ama hankook ile test ettim. Konfor fena sayılmazdı.

Benim aracım A3 pc4 geçişle sizin golf’de pc4 e geçişiniz umarım aynı etkiyi gösterir. Çünkü benimde bir önceki aracım golf’tü. Onu pc4 ile test etme imkanım olmadı ama hankook ile test ettim. Konfor fena sayılmazdı.
Hankook'tan geçmiş biri olarak primacy 4 konforu golf için prime 2'ye göre iyidir. 

Kısaca "sport" geçen lastiklerden konfor, primacy 4'ten de spor sürüş koşullarına uygunluk beklememek gerekiyor. 

Selamlar, 

Arac: golf 7 comfortline 2015

Eski lastikler: michelin green x energy saver 205/55 R16

Yeni lastikler: Bridgestone turanza t005 205/55 R16

Yeni aracim: fiat egea :)

yani demek istiyorum ki,

- bu lastikler o kadar sert ki iceri inanilmaz bir ses aliyor. 

- yoldaki bozukluklari dasagolsun birebir hissediyorsunuz.

- hafif islak bir zeminde arac hizlanamiyor.1.viteste 5bin devirir gormesine ragmen.. 

- kuru zeminden islak zemine gecerken tedirgin oluyorum, cunku hissettiriyor tutunmada fark oldugunu.

Daha dun taktirdim ve bugun bridgestone iletisim merkezini arayip sikayetlerimi belirttim. Cok pismanim, lastikcide michelin olsaydi gozum kapali alirdim. Hala da aklimda almak ama, umarim havalar isininca lastik yumusar. Olmazsa cikartip michelin alacagim gozumu karartip. On takimlari elime alacagim yoksa bu gidisle.

16 doverlardan sonra 17 dijonlara geçtim 3 ay oldu. 16 da conti pc6 vardı, aldığım dijonlar ansızın denk geldi,önlerde Petlas arkalarda t001 var.Tek kelime ile rezalet. Jantlar sıfır ayarında olduğu için,zaten degistiricem diye almış oldum. Şimdi bende 225 45 17 bakınıyorum. 

Continental çok güzel tutuş ve frenlemeye sahip ama belirli bir km den sonra sanki "ses ve konfor" özelliği azalıyor gibi geldi. Tamamen şahsi düşüncem. Fakat şu konuda çok netim, 205 55 16 conti pc6 ile ben golf 7 den çok zevk alıyormusum. 2. Kez Continental kullanmış biri olarak , bu sefer farklı bir marka denemek istiyorum, memnuniyetsizlikten değil. Pilot sport 4 güzel bir lastik olabilir fakat çok pahalı geliyor bana, ve de biraz abartı gibi geliyor. Daha önceki aracımda Goodyear efficent grip performans denemiş memnun kalmamıştır. Ama asymetric serisinin çok iyi olduğunu biliyorum. 

Konunun takipçisiyim. Ya uygun bulup paraya kıyıp PS4 veya Asymmetric 5 alicam. Yada aklımda ki en mantıklı seçenek olan Sava İntensa UHP 2 alacağım.

Not: mobilden yazdığım için imla kurallarına pek dikkat edememiş olabilirim :)

16 doverlardan sonra 17 dijonlara geçtim 3 ay oldu. 16 da conti pc6 vardı, aldığım dijonlar ansızın denk geldi,önlerde Petlas arkalarda t001 var.Tek kelime ile rezalet. Jantlar sıfır ayarında olduğu için,zaten degistiricem diye almış oldum. Şimdi bende 225 45 17 bakınıyorum. 
Continental çok güzel tutuş ve frenlemeye sahip ama belirli bir km den sonra sanki "ses ve konfor" özelliği azalıyor gibi geldi. Tamamen şahsi düşüncem. Fakat şu konuda çok netim, 205 55 16 conti pc6 ile ben golf 7 den çok zevk alıyormusum. 2. Kez Continental kullanmış biri olarak , bu sefer farklı bir marka denemek istiyorum, memnuniyetsizlikten değil. Pilot sport 4 güzel bir lastik olabilir fakat çok pahalı geliyor bana, ve de biraz abartı gibi geliyor. Daha önceki aracımda Goodyear efficent grip performans denemiş memnun kalmamıştır. Ama asymetric serisinin çok iyi olduğunu biliyorum. 
Konunun takipçisiyim. Ya uygun bulup paraya kıyıp PS4 veya Asymmetric 5 alicam. Yada aklımda ki en mantıklı seçenek olan Sava İntensa UHP 2 alacağım.

Not: mobilden yazdığım için imla kurallarına pek dikkat edememiş olabilirim [emoji4]

Aradığınız ebatta kaliteli bir lastik alayım diyorsanız ps4 başkasını düşünmeyin bile derim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ps4 evet gerçekten güzel bir lastiğe benziyor. Sekli şemalı de güzel. Nokian powerproof 225 45 17 etiket C A 68 db. 2021 üretim 570 TL civarı. Bu lastik hakkında ne düşünüyorsunuz ? Konforu ve dayanıklılığı nasıl acaba ? Malum ülkemizde pek lastik yorumu bulmak kolay değil. Yabancı sitelere bakıyorum ama bı yere kadar. 

bu konuda nokian ben 1 seneye yakındır kullanıyorum çok memnunum. 

Ben de Nokian wetproof denemek isterim şahsen.. Antalya tipi bölgeler için de uygun kullanılabilecek bir lastik.. Sessizliği hem fikriim arkadaşımın aracında mevcut fark ettiriyor

Geri
Üst Alt