Lastik Tercih Anketi

Sizce sessizlik ve konfor ön planda olmak üzere aşağıdaki lastiklerden hangisi tercih etmeliyim?

• Kullanılan toplam oy
    144
Yol sesi yakıt tasarrufu yağmurlu havada yol tutuşu en iyi Michelin Primacy 4 dür. Yazın bir arkadaşıma almıştık 225x45x17" lastik her kulvarda en iyisi diyebilirim. yalnız dikkat etmeniz gereken bir şey var bu lastiği seçerseniz. lastik diğer yuşmuşak lastiklerden daha yumuşak o yüzden kaldırımlara çukurlara keskin köşelere dikkat etmek gerek. Kopup parçalanıyor dişleri. Biz yaşadık.

@farukal Merhaba Sayın Hocam 

Saatler harcayıp 2 konu açtım hem yağ hem bakım filtrelerle ilgili ama densiz bir forum yöneticisi adı da forzaGilles mi ne, o kadar teknik olarak açıklamama yapmama rağmen ben biliyorum havasında senin tecrüben beni ilgilendirmez ben bilirim diyerek bana sanayi ağzıyla konuştu ben de kendisine sanayi ağzıyla konuşma dedim kendi yazdığı BAZI yorumları silmiş benim cevaplarımı, yorumlarımı da silmiş beyefendi beni 1 ay engelledi forumdan hesabımı.

Açtığım konuları kilitlemiş, eklediğim resimleri de silmiş beyefendi.

Ben belki 1 konu için en az 2 ay okuyorum. Okuduklarımı yazıp resimleri alıp düzenlenen 4-5 saatimi alırken beyefendi forum yöneticisiyim ben benim dediğim olur diye artistik yapınca artık ben de ne konu açıp insanları bilgilendirmekle uğraşıyorum ne de densiz bazı forum yöneticileriyle uğraşıyorum.

Herkes kendisi araştırısın bulsun da demiyorum, gördüğüm konularda ufak ufak yazıp yardımcı olmaya çalışıyorum.

Yani takdir görmek yerine çocuk gibi insanlarla laf dalaşına girip bir de engellenmek istemediğimden, insanları  küstürüyorlar ben de uzak duruyorum.

Ama sağolsun bazı arkadaşlar mesaj atıyor ben de mesajla yardımcı oluyorum.

Bu arada değerli yorumun için de teşekkür ediyorum 🙏
Rica ederim. Hatta unutmuşum sizi siz öyle diyince hatırladım. Yağların kaç dereceye kaç dk da ulaştıkları hangisinin sentetik olduğu ve bir çok özelliğini karşılaştırmalı bulabileceğimiz yer sayısı çok az. Belki yok gibi bir şey. Durumun böyle yaşanması üzdü beni. O araştırma için ben teşekkür ederim hocam size. Ayrıca nokian powerproof için bir araştırmanız var mı? Beğendiğim bir lastik😊

@farukal Bu sanırım 2019 18" Test'i

17 Inc'de radarinizdaki lastiklerin beraber degerlendirildigi bi test bulmak iyi olur.

@tuncer_2632 Hocam Michelin Primacy 4 un yağmurlu havalarda ısı biraz dusukse fazlasiyla kacirma kayma yaptığına dair cok fazla yorum var ve benim cevremdeki arkadaşların araclarindan da tecrubem ayni yönde. Konforu evet iyi ama maalesef Yagmur'da en iyi lastik olmaktan baya uzakta. Zaten neredeyse sirf bu yuzden yagmurda islak zeminde cok daha iyi olan Pilot Sport 4 aldim ben.

Bazı test sonuclarinin da oldukca yanlı oldugunu düşünüyorum açıkçası, yurt dışı forumlarda da genelde bu baya konuşuluyor bikaç yıldır.

Simdiye kadar kullandigim lastikler icinde bariz en iyi performans veren lastik Continental Premium Contact 2 idi, 60bin km de islakta frende sogukta verdiği performansi görünce bi daha hayatta baska lastik almam demistim o kdar barizdi, asil farki o lastigi değişirken testlere bogulup uzun arastirma sonucu aldığım GoodYear Efficient Grip Perfomance sonrasi anladim tabii, 10bin yaptiktan sonra lastik oyle ni hale geldi ki aninda söküp atasim geldi bu kadar mi fark eder demistim, hemde her testde ovulen lastik.

Ondan aonra yurt dışı forum kurcalamaya basladim ve gordumki testler baya hikaye. Testler tek bir hava kosulunda yeni lastiklerle yapılıyor. Ama uzun vadeli sonuclar, farkli hava kosullarindaki durum vs çok cok onemli son kullanici icin ve böyle bir test yok. En iyisi uzun sureli kullanici yorumlarini İçeren bilgiler.

Halen Continental'in çok daha iyi oldugunu biliyorum ama sadece konfor tarafi biraz daha iyi ve performans da bayabust duzey oldugu için Pilot Sport 4 aldim, Konfor için Primacy 4 e çok gitti geldi aklim ama, o islak kaydirma ve fren durumuyla da binsem pisman olurdum kesin bile bile lades olurdu :)

Uzun yazdım kusura bakmayin umarim sıkmamışımdır 😊

@CemK en onemli sey bencede uzun kullan testi hocam. Yaklasik 50bin km pirelli vardi, saglamlik ve fren mesafesi olarak cok memnundum ama konfor olarak memnun etmedi. Pilot sprot4 en cok denemek istedigim lastim yaza dogru inşallah

Ust uste yaziyorum tekrar kusura bakmayin :)

Ama lastik bence çok çok önemli bir konu, aracin yere basan ve sizi yere baglayan yegane 4 noktası.

Oyle an olur o fren o tutuş lazım olur ki değeri paha biçilemez, bundan dolayi bence lastikden tasarruf etmek emniyet kemeri takmamakla eşdeğer. Konfor vs de onemli evet ama lastigin ana görevinden alip götürdüğüne değer mi bence değmez. Sözün özü lastik önce kullanim ömrü boyunca lastikligini en iyi sekilde yapmalı karsiligi neyse de verilmeli bence :)

@CemK Haklısınız hocam. Fakat geniş kapsamlı inch büyüklüğüne göre bir test yok. 17” , 18” ve 19” olarak değişiyor. Teknik olarak düşününce kauçuk miktarı ve lastik üretim esnasında içinde kullanılan materyaller lastik tabanına göre büyük fark oluşturacaktır. 

Her şeyi geçtim ÜST KLASMAN lastikler arasında ince küçük farklar var. Fakat üst klasman ile alt klasman arasında bu fark büyüyor. Araçlarımız golf ve kafadan kayma meyilli o yüzden alt klasmana bulaşmadan olabildiğince üst klasman lastikler arasından seçim yapalım. Araçlarımızda canımızı hatta canlarımızı taşıyoruz. Yol ile tek temasımız lastik , jant ve alt takımlar. İçeride elektronik bir aksamın çalışmamasından çok bunlara dikkat edelim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@CemK hocam çok güzel açıklamışsınız. Bende direk ilk kullanıcı yorumlarının önemli olduğunu düşüyorum. Yapılan testler bi şekilde distiribitörlerin ve markalardan ne kadar koparırlarsa o kadar iyi yorum yapılıyor. Birde youtube üzerinden bikaç test izledim. Testi yorumlayan kişiler genelde kağıt üzerinden yorum yaparak ilerliyorlar. Emin ki en iyi dediği lastiği bile test etmemiştir.

Rica ederim. Hatta unutmuşum sizi siz öyle diyince hatırladım. Yağların kaç dereceye kaç dk da ulaştıkları hangisinin sentetik olduğu ve bir çok özelliğini karşılaştırmalı bulabileceğimiz yer sayısı çok az. Belki yok gibi bir şey. Durumun böyle yaşanması üzdü beni. O araştırma için ben teşekkür ederim hocam size. Ayrıca nokian powerproof için bir araştırmanız var mı? Beğendiğim bir lastik😊
@farukal Merhaba hocam, kış lastiği olsa kesinlikle nokian seçerdim ancak yaz lastiği olarak ben tercih etmem.

Çok yumuşak hamur evet avantajları da var ses ıslak yolda yol tutuş, soğukta sertleşmediğinden performans kaybı yok ancak nokian Avrupa için iyi bir lastik ve birazda oradaki şartlar baz alınarak geliştirilmiş. Ki Avrupa geneli diyorum serin ve yağışlı bir iklime sahip. Yazın bizim gibi 30 derece üzerine çıkan hatta 40 ları uzun zaman gören bir iklimi yok.

Şöyle ki yumuşak lastik Türkiye için 4 dez avantajı var.

1. Si hamur yumuşak olduğundan dişler parçalanabiliyor

2. Si kenarlardan çok fazla balon yapıyor, forumlarda şikayetvar.comda da görebilirsiniz ve dikkatli kullanmak gerekiyor ki bazen büyük çukurlara sert girildiğinde bile balon yaptığından bahsedilmiş

3.sü ve benim için en önemli olan ve büyük güvensizlik yaratan SICAK havalarda virajlarda lastiklerin kayması. Örnek bende golf 7.5 var ve yumuşak lastikte önden çeker araba yolu tutmuyor ve kafa atıyor. Belki onlarca defa yaşadım.

4. sü lastik erken bitiyor. Fiyat performans olarak geride kalıyor böylece.

Bence lastik ıslak yolda iyi tutmalı, yazın virajlarda kaymamalı ve km ömrü malum bu ekonomide fazla olmalı.

Bazı arkadaşlar ömrü uzun olcaksa bridgstone diyor ama o da çok sert ve çabuk çatlıyor özelliğini yitiriyor.

1 numaram goodyear ef p 2

2 numaram Goodyear asymethric 5

3 numara continental 6

Fiyat performans sava intesa uhp2

@esucsuz şuan üstünde bridgestone var aşırı sert henüz çatlama yok ama gerçekten en sert lastiklerden biri dişleride erimiyor :D  

@farukal iyi yanından bakmak lazım en uzun km yapan lastikler fiyat performans süper 😊

Bu arada benim dunloplar 65000 oldu resmen öldü şu an kışlıklar var yaza sava intesa uhp2 gecicem sonunda biraz geç oldu ama yapacak birşey yok 😂

4 ay önce bende lastik değiştirdim yazdığınız markaların hatta coğu modellerini araştırdım lastikler güzel ama fiyatları daha güzel olunca başka markaları araştırmaya başladım ve en sonda dunlop fm800 aldım daha önce bristone turanza t001,ContiSportContact™ 5 kulladım ve inanın bu lastikleri hiç aratmadı lastiğin kalitesi performansı herşeyiyle fiyatına göre beni şaşırtı yalnız yanak koruması yok ve biraz sert hamurlu lastik onun dışında gayet memnunum haa illaki en iyi markalardan alıcam diyorsanız michelin olabilir ama hangisini seçerseniz seçin öyle ahım şahım fark yaşıyacağınızı sanmıyorum.

Herkese Selamlar,

Herkese ankete katıldığı ve tecrübelerini ilettiği için teşekkğ ederim.

Daha öncede tecrğbe ettiğim ankette de ön plana çıkan konfor odaklı michelin primacy 4 lastiğinde karar kıldım. Siparişimi verdim kısmetse yarın taktıracağım. Farkları sizlere iletiyor olacağım.

Diğer belirtmek istediğim bir konu ankette veya yazılanlarda hiç konusu geçmedi ama ben bir lastik hakkında görüş bildirmek istiyorum.

Bugün aracımı servise bıraktım. Bana muadil araç olarak 2020 model benzinli 1.5 tfsi A3 verdiler. Araçta bridgestone turanza lastik vardı. Araç 9bin km’deydi. Bugünde şansıma bol bol yağmur vardı. Islak zeminde ben bu kadar kötü bir lastik görmedim. Dur kalkta tatlı agresif kalkışlarda ben böyle saran bir lastik görmedim. Sürekli esp devreye falan giriyor. Lastik ölçüleri 205/55/16 aklınızda bulunsun diye belirtmek istedim.

Herkese Selamlar,

Herkese ankete katıldığı ve tecrübelerini ilettiği için teşekkğ ederim.

Daha öncede tecrğbe ettiğim ankette de ön plana çıkan konfor odaklı michelin primacy 4 lastiğinde karar kıldım. Siparişimi verdim kısmetse yarın taktıracağım. Farkları sizlere iletiyor olacağım.

Diğer belirtmek istediğim bir konu ankette veya yazılanlarda hiç konusu geçmedi ama ben bir lastik hakkında görüş bildirmek istiyorum.

Bugün aracımı servise bıraktım. Bana muadil araç olarak 2020 model benzinli 1.5 tfsi A3 verdiler. Araçta bridgestone turanza lastik vardı. Araç 9bin km’deydi. Bugünde şansıma bol bol yağmur vardı. Islak zeminde ben bu kadar kötü bir lastik görmedim. Dur kalkta tatlı agresif kalkışlarda ben böyle saran bir lastik görmedim. Sürekli esp devreye falan giriyor. Lastik ölçüleri 205/55/16 aklınızda bulunsun diye belirtmek istedim.
Turanza t005 lastik olması lazım. Benim aracımda aynı lastikle geldi. Hızlı bir yola katılmam gerekiyordu ve duruyordum. Patinaja kalmaktan hızlanamadı. Viraj performansı olarak çok zorlamadım ama tedirgin ettiği durumda olmadı. Ama patinaj çok fazla çekiyor. Acaba motor alt devirlerde fazla mı tork veriyor diye düşünüyorum. Çünkü lastik fazlasıyla ödüllü görünüyor. Kullandığım ebat 225/45r17.

@kutayoksuz Şöyle belirteyim tam gazda birçok lastik patinaj çeker düşüncesindeyim. Tork ve yükleme konusu bununla doğru orantılı ama tatlı bir gazla sarmaya başlaması beni düşündürdü. Dediğiniz gibi ödüllü ve yeni a3 ler de bu lastikler fabrikasyon olarak geliyor.

Geri
Üst Alt