Katlanır ayna...

Mmt0634

Katılımcı Üye

İsim
Mehmet
Merhabalar değerli arkadaşlar...

Konu açmak istemedim fakat bulamadım sitede 

Mevcut kunumum gece -22 yi gördü 

Sorum başlıktan da anlaşılacağı üzere 5 gündür aracım yatıyor önce yağmur sonra kar ve daha sonra sağlam dona çekti hava...

Aracin anahtarına basmaya korkuyorum açma tuşuna bastığım anda aynalar açılacak...

Donduysa zarar verir mi acaba? 

Veya açmadan aynaların motor kısmına buz çözücu falan sıksam mi beklesem mi bilemedim...

Ne yapmamı önerirsiniz hiç birşey yapmadan açmak mantıklı mı zarar vermez belki fakat sormak istedim...

Bagaji açıp bagajdan içeri girip aracı çalıştırıp ayna yi ısıtma konuma getirip çalıştırmayı bile düşündüm yani :)

Merhabalar değerli arkadaşlar...

Konu açmak istemedim fakat bulamadım sitede 

Mevcut kunumum gece -22 yi gördü 

Sorum başlıktan da anlaşılacağı üzere 5 gündür aracım yatıyor önce yağmur sonra kar ve daha sonra sağlam dona çekti hava...

Aracin anahtarına basmaya korkuyorum açma tuşuna bastığım anda aynalar açılacak...

Donduysa zarar verir mi acaba? 

Veya açmadan aynaların motor kısmına buz çözücu falan sıksam mi beklesem mi bilemedim...

Ne yapmamı önerirsiniz hiç birşey yapmadan açmak mantıklı mı zarar vermez belki fakat sormak istedim...

Bagaji açıp bagajdan içeri girip aracı çalıştırıp ayna yi ısıtma konuma getirip çalıştırmayı bile düşündüm yani :)
Hocam ben İstanbul'da yaşamama rağmen sırf bu sebepten "anahtardan basılı tutunca katla" şeklinde kodlattırdım.

Kar/don riski olduğu zaman inerken katlamam diye düşündüm.

Çözmeden açmayın bence aynalarınızı, riske girmeyin derim.

mrb.

gece -22 

şu anda ki derece kaç?

eğer su anda da -5   ıle -10 derece arasında ise sıkıntı olabılır

Ben hafta sonu İstanbul'da karları temizlemek için indiğimde ayna mekanizmasını donmuş olabileceğini hesaba katıp elimle yokladım buz yok gibiydi düğmeye bastım çatır çatır buzu kırarak sol ayna açılmaya çalıştı kitledim tekrar açtım  rahatça açıldı ancak sağ tarafı sonradan fark ettim yarım açılmış onu da kenarlarını iyice temizleyip aç kapa yaparak açtım. Bence buz sökücüyle çözmek mantıklı olur ancak ayna ısıtmayı birden açmak aynayı çatlatabilir diye ben açmadım zaten ayna ısıtmasıyla o mekanizanın pek bir alakası yok diye biliyorum. Bu durumlarda ayna katlama iptal edilebilir katlanık halde bırakılacaksa bile otomatikten çıkarılırsa arabayı çalıştırıp ısıttığınıza arabanın geneli gibi o mekanizmadaki buzlarda çözülecektir ama aynanıza birinin sürtmeyeceğini düşünüyorsanız açık kalması en garanti yöntem. Benim aynalar bir gün öncesinde komple arabayı ısıtıp karların erimesine yol açtığım için oldu sular bir günde buza dönüşmüş doğal olarak ilk aşamada kapım bile açılmadı :(   Ertesi sabah kar yağmasına rağmen aynı durumu yaşamadım. 

ben hava eksiye düştüğünde riske atmayıp kapatmıştım

mrb.

gece -22 

şu anda ki derece kaç?

eğer su anda da -5   ıle -10 derece arasında ise sıkıntı olabılır
Şu anda -7 falan hocam 

Normalde dikkat ederdim kışın iptal ederdim fakat havalar çok iyiydi yağmur yağdı mekanızma ıslandı sonra kar birden dona çekti araç ta lazım şu anda ne yapsam bilemedim:( 

Çatır çutur ses geleceğine aracın kilitlerini açmam yani kullanmam sanırim :) @fueleconomy 

ben hava eksiye düştüğünde riske atmayıp kapatmıştım
En iyisi hocam doğuda yim havalar çok iyi gidiyordu 10 dereler de yani mevsim normalleri üzerindeydi fakat 

Gafil avlandim zarar vermekten de korkuyorum naçizane sormak istedim fakat motor donuyor muş onu öğrendim...

Açıkçası bişey olmaz motor donmaz başıma geldi denmesini beklemiştim ama :)

donuyormus ki önce baya iyi yağmur yağdı yani mekenizma güzelce ıslandı sonra kara çevirdi sonra sağlam don olunca... 

muhtemelen taş gibi şu anda:( 

Moderatör tarafında düzenlendi:
H69d90db44e314937bb7be591f56bc2e7a.jpg_640x640Q90.jpg_.webp

(Yukarıdaki video +1.5 °C'de çekilmiş)

Muhtemelen sorun yaratmayacaktır ancak eksi değerleri göz önünde bulundurup tedbirli davranmak iyi olur. 

Bazen su dökmek aşırı soğuk havada ani bir şekilde donmaya sebebiyet verebilir. Dikkat etmek gerekir.

Bir de yeni tip kullanma kılavuzlarında herhangi bir bilgi yazıp yazmadığına, bir tavsiye olup olmadığına bakmanız tavsiye ederim. Burada da paylaşırsanız öğrenmiş oluruz.

1 dakika önce, ogzogz yazdı:

Bakmistim fakat gözden kacirdiysam tekrar bakayım hocam...

Kitapçık  araba da ama :)

aklıma her kış gelir kapalı kalsa donarsa ne olur die bakmıştım bulamamıştım öyle hatırlıyorum...

korktuğum başıma geldi...

Hocam sıkıntı yaşamamak adına kış geldiğinde el frenini çekili bırakmayın ve katlanır aynayı da otomatik modundan alın, açık durumda bahsettiğiniz kadar soğuk havada zarar görecektir muhtemelen.

Bakmistim fakat gözden kacirdiysam tekrar bakayım hocam...

Kitapçık  araba da ama :)

aklıma her kış gelir kapalı kalsa donarsa ne olur die bakmıştım bulamamıştım öyle hatırlıyorum...

korktuğum başıma geldi...
Bende eski tip kılavuz var ve içeride bilgi olmadığı için yardımcı olamadım. 7.5 kılavuzu olan varsa yani yeni tip, muhtemelen bakıp bilgi vereceklerdir.

Çatır çutur ses geleceğine aracın kilitlerini açmam yani kullanmam sanırim :)

Bu da mantıklı ancak sesler mekanik ses olmadığı için çok canım yanmadı sizin orada işler farklı durum daha ağır olabilir. Kapıları kapı kolundan manuel açınca aynalar açılıyor muydu? 8 yıldır ayna katlamalı araba kullanıyorum hiç dikkat etmedim konuyu okunca merak sardı. Ama kesinlikle su, sıcak su dökmeyin kademeli ısıtmak veya buz çözücü solüsyon en güzel yöntem gibi duruyor.

Merak ettiğim bir konu var. Elektrikli katlanan ayna olmayan araçlarda bir de geriye katlanma kademesi vardır. 

Örneğin aynanız açık, sıkışık trafikte ya da dar bir yolda, aynı yönden arkadan bir araç gelir,aynalar birbirine temas edince geriye yani arabanın önüne doğru olan kademeye geçer. 

Elektrikli katlanır aynalarda bu durum tamamen kırılma ile mi sonuçlanıyor yoksa manuel olarak arkaya gidebiliyor mu?  

Geri
Üst Alt