Jump to content

Katlanır ayna...

Recommended Posts

Merhabalar değerli arkadaşlar...

Konu açmak istemedim fakat bulamadım sitede 

Mevcut kunumum gece -22 yi gördü 

Sorum başlıktan da anlaşılacağı üzere 5 gündür aracım yatıyor önce yağmur sonra kar ve daha sonra sağlam dona çekti hava...

Aracin anahtarına basmaya korkuyorum açma tuşuna bastığım anda aynalar açılacak...

Donduysa zarar verir mi acaba? 

Veya açmadan aynaların motor kısmına buz çözücu falan sıksam mi beklesem mi bilemedim...

Ne yapmamı önerirsiniz hiç birşey yapmadan açmak mantıklı mı zarar vermez belki fakat sormak istedim...

Bagaji açıp bagajdan içeri girip aracı çalıştırıp ayna yi ısıtma konuma getirip çalıştırmayı bile düşündüm yani :)

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

10 dakika önce, Mmt0634 yazdı:

Merhabalar değerli arkadaşlar...

Konu açmak istemedim fakat bulamadım sitede 

Mevcut kunumum gece -22 yi gördü 

Sorum başlıktan da anlaşılacağı üzere 5 gündür aracım yatıyor önce yağmur sonra kar ve daha sonra sağlam dona çekti hava...

Aracin anahtarına basmaya korkuyorum açma tuşuna bastığım anda aynalar açılacak...

Donduysa zarar verir mi acaba? 

Veya açmadan aynaların motor kısmına buz çözücu falan sıksam mi beklesem mi bilemedim...

Ne yapmamı önerirsiniz hiç birşey yapmadan açmak mantıklı mı zarar vermez belki fakat sormak istedim...

Bagaji açıp bagajdan içeri girip aracı çalıştırıp ayna yi ısıtma konuma getirip çalıştırmayı bile düşündüm yani :)

Hocam ben İstanbul'da yaşamama rağmen sırf bu sebepten "anahtardan basılı tutunca katla" şeklinde kodlattırdım.

Kar/don riski olduğu zaman inerken katlamam diye düşündüm.

Çözmeden açmayın bence aynalarınızı, riske girmeyin derim.

Mmt0634 bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben hafta sonu İstanbul'da karları temizlemek için indiğimde ayna mekanizmasını donmuş olabileceğini hesaba katıp elimle yokladım buz yok gibiydi düğmeye bastım çatır çatır buzu kırarak sol ayna açılmaya çalıştı kitledim tekrar açtım  rahatça açıldı ancak sağ tarafı sonradan fark ettim yarım açılmış onu da kenarlarını iyice temizleyip aç kapa yaparak açtım. Bence buz sökücüyle çözmek mantıklı olur ancak ayna ısıtmayı birden açmak aynayı çatlatabilir diye ben açmadım zaten ayna ısıtmasıyla o mekanizanın pek bir alakası yok diye biliyorum. Bu durumlarda ayna katlama iptal edilebilir katlanık halde bırakılacaksa bile otomatikten çıkarılırsa arabayı çalıştırıp ısıttığınıza arabanın geneli gibi o mekanizmadaki buzlarda çözülecektir ama aynanıza birinin sürtmeyeceğini düşünüyorsanız açık kalması en garanti yöntem. Benim aynalar bir gün öncesinde komple arabayı ısıtıp karların erimesine yol açtığım için oldu sular bir günde buza dönüşmüş doğal olarak ilk aşamada kapım bile açılmadı :(  Ertesi sabah kar yağmasına rağmen aynı durumu yaşamadım. 

frknyldrm bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, kartal1973 yazdı:

mrb.

gece -22 

şu anda ki derece kaç?

eğer su anda da -5   ıle -10 derece arasında ise sıkıntı olabılır

Şu anda -7 falan hocam 

Normalde dikkat ederdim kışın iptal ederdim fakat havalar çok iyiydi yağmur yağdı mekanızma ıslandı sonra kar birden dona çekti araç ta lazım şu anda ne yapsam bilemedim:( 

Çatır çutur ses geleceğine aracın kilitlerini açmam yani kullanmam sanırim :)@fueleconomy 

tcu_halil bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
Gönderildi: (düzenlendi)
7 dakika önce, Musaaksoy yazdı:

ben hava eksiye düştüğünde riske atmayıp kapatmıştım

En iyisi hocam doğuda yim havalar çok iyi gidiyordu 10 dereler de yani mevsim normalleri üzerindeydi fakat 

Gafil avlandim zarar vermekten de korkuyorum naçizane sormak istedim fakat motor donuyor muş onu öğrendim...

Açıkçası bişey olmaz motor donmaz başıma geldi denmesini beklemiştim ama :)) 

donuyormus ki önce baya iyi yağmur yağdı yani mekenizma güzelce ıslandı sonra kara çevirdi sonra sağlam don olunca... 

muhtemelen taş gibi şu anda:( 

tarihinde Mmt0634 tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

H69d90db44e314937bb7be591f56bc2e7a.jpg_6

(Yukarıdaki video +1.5 °C'de çekilmiş)

Muhtemelen sorun yaratmayacaktır ancak eksi değerleri göz önünde bulundurup tedbirli davranmak iyi olur. 

Bazen su dökmek aşırı soğuk havada ani bir şekilde donmaya sebebiyet verebilir. Dikkat etmek gerekir.

Bir de yeni tip kullanma kılavuzlarında herhangi bir bilgi yazıp yazmadığına, bir tavsiye olup olmadığına bakmanız tavsiye ederim. Burada da paylaşırsanız öğrenmiş oluruz.

tarihinde ogzogz tarafından düzenlendi
Mmt0634 bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
Gönderildi: (düzenlendi)
1 dakika önce, ogzogz yazdı:

H69d90db44e314937bb7be591f56bc2e7a.jpg_6

(Aşağıdaki video +1.5 °C çekilmiş)

Muhtemelen sorun yaratmayacaktır ancak eksi değerleri göz önünde bulundurup tedbirli davranmak iyi olur. 

Bazen su dökmek aşırı soğuk havada ani bir şekilde donmaya sebebiyet verebilir. Dikkat etmek gerekir.

Bir de yeni tip kullanma kılavuzlarında herhangi bir bilgi yazıp yazmadığına, bir tavsiye olup olmadığına bakmanız tavsiye ederim. Burada da paylaşırsanız öğrenmiş oluruz.

Bakmistim fakat gözden kacirdiysam tekrar bakayım hocam...

Kitapçık  araba da ama :)) 

aklıma her kış gelir kapalı kalsa donarsa ne olur die bakmıştım bulamamıştım öyle hatırlıyorum...

korktuğum başıma geldi...

tarihinde Mmt0634 tarafından düzenlendi
ogzogz bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Mmt0634 yazdı:

Bakmistim fakat gözden kacirdiysam tekrar bakayım hocam...

Kitapçık  araba da ama :)) 

aklıma her kış gelir kapalı kalsa donarsa ne olur die bakmıştım bulamamıştım öyle hatırlıyorum...

korktuğum başıma geldi...

Bende eski tip kılavuz var ve içeride bilgi olmadığı için yardımcı olamadım. 7.5 kılavuzu olan varsa yani yeni tip, muhtemelen bakıp bilgi vereceklerdir.

Mmt0634 bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, Mmt0634 yazdı:

Çatır çutur ses geleceğine aracın kilitlerini açmam yani kullanmam sanırim :)

Bu da mantıklı ancak sesler mekanik ses olmadığı için çok canım yanmadı sizin orada işler farklı durum daha ağır olabilir. Kapıları kapı kolundan manuel açınca aynalar açılıyor muydu? 8 yıldır ayna katlamalı araba kullanıyorum hiç dikkat etmedim konuyu okunca merak sardı. Ama kesinlikle su, sıcak su dökmeyin kademeli ısıtmak veya buz çözücü solüsyon en güzel yöntem gibi duruyor.

Mmt0634 bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merak ettiğim bir konu var. Elektrikli katlanan ayna olmayan araçlarda bir de geriye katlanma kademesi vardır. 

Örneğin aynanız açık, sıkışık trafikte ya da dar bir yolda, aynı yönden arkadan bir araç gelir,aynalar birbirine temas edince geriye yani arabanın önüne doğru olan kademeye geçer. 

Elektrikli katlanır aynalarda bu durum tamamen kırılma ile mi sonuçlanıyor yoksa manuel olarak arkaya gidebiliyor mu?  

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, ogzogz yazdı:

Elektrikli katlanır aynalarda bu durum tamamen kırılma ile mi sonuçlanıyor yoksa manuel olarak arkaya gidebiliyor mu?  

@ogzogzGidebiliyor yıkamalarda sürekli yapıyorum süzülmesi için sıkıntı olmuyor ama hafif önce aynayı yukarı doğru kaldırmak gerekiyor yukarı kaldırıp öne doğru katlıyorum

tarihinde Frkntna tarafından düzenlendi
ogzogz bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Frkntna yazdı:

@ogzogzGidebiliyor yıkamalarda sürekli yapıyorum süzülmesi için sıkıntı olmuyor ama hafif önce aynayı yukarı doğru kaldırmak gerekiyor yukarı kaldırıp öne doğru katlıyorum

Evet yıkama yaparken bir öne bir de geriye katlayınca içindeki su boşalıyor. 

Elektrikli katlanır ayna için (mekanizmaya zarar verebileceğinden )manuel olarak müdahale etmemeyi önerdiğinden kılavuzlar , böyle bir durumda sonuç ne oluyor diye merak etmiştim.:like:

Frkntna ve Terms bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Valla o koşulları hiç yaşamadım ama aklıma sıcak su torbasına su doldurup aynaya temas ettirme ya da sağlam bir poşete de kaynar suyu biraz ılıdıktan sonra doldurup biraz tutsanız çözülür buzu aynanın metal parça sonuçta bir şey olmaz camı ben öyle çözüyordum eskiden sıcak su poşet :) Ama geri donuyor hava soğuk olduğu için. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bugün kullanmadım aracı 

Yarın bir cagresine bakacağım artık...

An itibarı ile hissedilen -21 fakat araca cam suyu aldım -30 a dayanılı balkonda donmus:))

Ya aldığım antifirizli şu yalan -30 degil yada rüzgar daha da soğuk hale getiriyor :)) 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Mmt0634 yazdı:

Bugün kullanmadım aracı 

Yarın bir cagresine bakacağım artık...

An itibarı ile hissedilen -21 fakat araca cam suyu aldım -30 a dayanılı balkonda donmus:))

Ya aldığım antifirizli şu yalan -30 degil yada rüzgar daha da soğuk hale getiriyor :)) 

Çok acil bir durumunuz yoksa buz çözücü sprey kullanmamanızı öneririm genellikle bu spreyler yüksek oranda solvent içerir ve bu madde aracın kapı fitillerinden plastiğine,boyasına kadar zararlıdır. Bazı markalar artık detay malzemelerinde su bazlı içerik üretiyor fakat buz çözücüde solvent harici görmedim anında çözdüğü için 1. sırada tercih sebebidir. Tercihen daha sıcak öğlen saatleri denenip oto kapanır özelliği devre dışı bırakılırsa sorun olacağını sanmıyorum.

fueleconomy ve Mmt0634 bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@bf417 hocam ben zaten hep oto kapanır özelliğini devre dışı bırakırdim kişin fakat unutmuşum bu sefer...

Saka gibi şu anda anlık -28 derece 

Aracıma cam suyu almistim -30 derece dayanıklı araç yaklaşık 3 litre aldı 2 litre sini balkona koydum dondu:)) 

Yarın biraz güneş var gibi öğlen saatlerinde aracı manuel açsam diyorum kumanda kullanmadan calistirsam aynaları istip öyle açsam oluru acaba 

Araç çalısinca oto açılır mı ? 

Çok canımı sıktı bu iş dediğiniz gibi değerli hocam herhangi kimyasal da kullanmak istemiyorum...

ogzogz bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@Mmt0634 manuel açınca da ayna açılabilir mi tam emin olamadım.

Eğer ki amaç aracın içine girmekse kumandadan bagajı açıp, koltukları yatırıp arka kapıları açarak, ordan da yolcu tarafının kapısını..

ayna kumandasından, ayna kapalı konumunda olursa muhtemelen araç çalışınca açılmaz. En azından kontak açıkken aynaya kumandadan müdahale olduğu için marş bastıktan sonra da açılacağını düşünmüyorum.

Aracınızın bulunduğu yer elektrik alabileceğiniz bir yere yakınsa uzatma kablosu ile saç kurutma makinesini fazla yakından tutmadan eritme sağlayabilirsiniz.

Bunu da aynaya içine alacak şekilde bir kutu bulup havayı muhafaza ederek ısınmasını sağlayabilirsiniz. Ani ısı değişiminin verebileceği zararı da göz önünde bulundurarak yavaş yavaş uygulayınız.

Diğer aynaya geçerken de havlu gibi kalın bir şeyle sarıp aynı işlemi diğer tarafa yapabilirsiniz.  

Aşırı soğuk havalarda bunun sorun olabileceği bir durum olsaydı mutlaka kılavuzda bunun için uyarı olması gerekirdi. Belki de hiç bir sorun olmaz ancak tedbirli olmak istiyoruz elbet.

Açıkçası o kadar soğuk bir iklimde daha önce yaşamadığımdan tam olarak kestiremiyorum faydası olup olmayacağını.

Yukarıdakiler umarım yardımcı olur.

Mmt0634 ve Terms bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tam olarak dün başıma geldi. Ankara’da aracımızın üzerine kar yağdı. Şehir dışında olduğum için temizleyemedim ve dün sabah arabanın yanına gittim aman tanrım 5cm kalınlığında buz olmuş her yer. Ayna aklıma hiç gelmedi ve anahtara basma gafletinde bulundum çatır çutur gebere gebere aynaları açtı içim yandı yeminle 5 cm buzu kırarak açıldılar. Hemen radyodan girip iptal ettim ama şuan bozuk mu diye korkmuyor değilim. Neyse aracı çalıştırdım buzları kırmak için gafletle sileceklere dokundum güzelce:) onlarda hareket edemedi doğal olarak. Tam bir saat -14 derece soğukta buzları %80 oranında kırdım temizledim saat 15 gibi ise hava -4 olunca anca kalan kısmı temizledim. Sonuç olarak aynalar kışın hep açık kalmalı.

Mmt0634 bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• İletiler

• Gittiğiniz yer size kayseri li taktiği uygulamış ayağına kadar gelen müşteriyi kaçırmak istememiş., Çok net söylüyorum Xclean EFE aracınız için uygun değildir., 1.2 / 1.4 TSI veya 2.0 TSI veya 2.0 TDI bu yağ bu motorların hiç birisi için uygun yağ değildir.!! Zararı olur mu diye sormuşsunuz., kısa vadede bunu anlamak zor., bu işin doğrusu nedir diye sorarsanız yapmanız gereken yağ ve yağ filtrenizi değiştirmenizi öneririm., sadece motor yağını değiştirmeniz de bi anlam ifade etmez., uygun olmayan yağın kalıntılarından kurtulmak için yağ filtresini de değiştirmeniz gerekir., Uzun yola çıkmış olsaydınız, araç yağ eksiltmiş ve yağ lambası yanmış olsaydı., ve uygun yağ bulamadığınız senaryoda evet o zaman mecburiyeten bulabildiğiniz bir yağ koymaktan başke şeçeneğiniz olmaz., ama ortada böyle bir durum söz konusu olmadığına göre.., kaldı ki böyle bir senaryoda bile mümkün olan en kısa zamanda yağın ve yağ filtresinin değiştirilmesi gerekir..
    • Hocam özellikleri nelerdir? Golf 7 midline a uygun mu ya da kodlama gerekiyor mu ? Bluetooth var mi? Geri görüş kamerası takılıyor mu ?  Android paylaşım var mı ? Bilgi alabilir miyim ?
    • @forzaGilles yağ çubuğuna göre hareket ettim şuan tam üst sınırında eksiltmede yapmadı koyduğum tarihten itibaren. 4.6-4,7 civarı bir şeydi çubuğa göre doldurma işlemimi tamamlamıştım. 
    • Merhaba arkadaşlar. 2014 model Golf 7 TDI aracım 90.000 km de. Sabahları ilk çalıştırmada videodaki sesi duymaya başladım son 2 haftadır. Kayış sesi mi başka birşey mi tam anlayamadım ama bir süre kullandıktan sonra durup kontrol ettiğimde ses kayboluyor gibi. Aracın triger ve v kayışı hala fabrika çıkış parçaları, değişim zamanı geldi diye aklıma takılıyordu uzun süredir. Sesi duymamdan 2 hafta öncesinde Mersin Opat yetkili VW servisinde 90 bin bakımına götürmüştüm servis danışmanına sorduğumda, triger değişimi için yıldan bağımsız 120 bin km yi tamamlamam gerektiğini, gerekli kontrollerin yapılacağını, şimdilik değişim gerekmediğini söylemişti. Şimdi bu sesi duymam beni tereddüte düşürdü o yüzden sizlere danışmak istedim.  
  • Yeni Oluştur...