Balata sesine nasıl çözüm bulabiliriz?

İsim
Mehmet Karagöz
Arkadaşlar merhaba. Belki sizde de olmuştur arabamda geri giderken balata bazen ses yapıyor. Genellikle arabayı yıkadıktan sonra oluyor. Soğuk havalarda artıyor. Az önce korna çalar gibi ses çıktı çok can sıkıcı. Sanırım el freninin mekanizmasından oluyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz? 

Yagmurda, yikandiktan sonra, islaninca, asiri nemli ortamlarda bu sesi cikarmasi normal cunku bu bir "ozellik". Balatalari kurutuyor fren performansinin maksimum olmasi icin mevcut kosullarda...
Türkiyenin en nemlli yerlerinden birinde yaşıyorum.
Araca pandemiden bu yana haftada bir belki biniyorum, aracıda 15 günde bir falan yıkatırım. Hiç böyle ses yok.

Upvote 0
@Golf835 hocam bu ses ailemdeki diğer arababalardan ne lineada ne currier da var ses istemiyorsan audiye bin demek istiyor galiba servis elemanı. Ama audi 3te de bu ses var.

Upvote 0
@ogzogz söyledikleriniz mantıklı geldi hocam yıkama sonrası disklerde bayağı pas görüyorum ve evin önünde yıkadığım için yıkadıktan sonra park halinde kalıyor genelde. Paylaşımlardaki hususlara dikkat edeceğim bir dahakine sağ olun. 

Upvote 0
Türkiyenin en nemlli yerlerinden birinde yaşıyorum.
Araca pandemiden bu yana haftada bir belki biniyorum, aracıda 15 günde bir falan yıkatırım. Hiç böyle ses yok.
Kullanım ile alakalı farklılık gösterebilir.

Aracını kendi yıkayanlar ya da yıkama sonrası beklemiş araçlarda bu sesi duyabilirler. Yıkama sonrası hemen yola çıkılmışsa ya da birkaç manevra yapılmışsa duymazsanız normal.

İlla ki yıkamaya gerek yoktur. 

@Terms sesi duymak isterseniz, tarifi yaziyorum .

Aracınızı geri geri gidebilecek bir yere park edin.

Diskler soğukken disklere su püskürtün.

Paslanmayı  görürsünüz. 10-15 dk kurumasını bekleyin.

Sonra aracınıza binin, geri geri gaza basmadan yani hızlanma olmaması için, araç hareket edince frene hafif hafif dokunun. Tam duracak kadar basmayın. 

Sesi duymazsanız sorun yoktur. Sesi duyarsanız bu güne kadar denk gelmemişsiniz demektir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Mehmet Karagöz Sanırım VAG grubu araçlarda bu özellik var. Diskleri kuru tutmak için tasarlanmış bir sistem. Ben de size bahsettiğim şartlarda kısa süreli bu sesi duyuyorum. Kaldı ki sizin tarif ettiğiniz ses bambaşka bir nedenden de kaynaklanıyor olabilir.. Ayrıca Audi de aynı şekilde; 30 TL'lik olup ülkemizde 110 TL'ye satılıyor. Bu açıdan fark yok :D

Upvote 0
@Terms sesi duymak isterseniz, tarifi yaziyorum .

Aracınızı geri geri gidebilecek bir yere park edin.

Diskler soğukken disklere su püskürtün.

Paslanmayı  görürsünüz. 10-15 dk kurumasını bekleyin.

Sonra aracınıza binin, geri geri gaza basmadan yani hızlanma olmaması için, araç hareket edince frene hafif hafif dokunun. Tam duracak kadar basmayın. 

Sesi duymazsanız sorun yoktur. Sesi duyarsanız bu güne kadar denk gelmemişsiniz demektir.
Oğuz hocam, aracı park ettiğim yerden, binanın park yerinden çıkmak için araca bindiğim her seferinde 15m kadar mecburen geri geri gidiyorum ses seda çıkmıyor frene dokununca veya basınca.
Aracı yıkatıp hemen sonra park ettiğimde oluyor birkaç gün yağmur yağdığı da ama yine de ses olmuyor. Araba 22.500km 

Upvote 0
Oğuz hocam, aracı park ettiğim yerden, binanın park yerinden çıkmak için araca bindiğim her seferinde 15m kadar mecburen geri geri gidiyorum ses seda çıkmıyor frene dokununca veya basınca.
Aracı yıkatıp hemen sonra park ettiğimde oluyor birkaç gün yağmur yağdığı da ama yine de ses olmuyor. Araba 22.500km 
Her sorun herkeste olacak diye de birşey yoktur elbette.  Bu iyi bişey sizin için. 

Ancak epeyce konusu olan ve bunun için de kılavuzda olası durumlar için ne yapılması gerektiği de yazar.

Benim de başıma gelen ve tecrübe ile nasıl sesi çözümlediğim ile ilgili paylaşımımı yapıyorum.

Nem konusu da kılavuz üzerinde yazdığı için yazılmıştır ve illa ki nem ile olacak şeklinde düşünmeyin. Kılavuzda olası sorunlar ile ilgili  genel olarak tavsiye ve öneriler vardır. 

Ortada sorun var çözüm var. Sorun yoksa çözüm yok. Çözüm yoksa sorun değil.

Upvote 0
Resimlere bakılırsa siteniz neredeyse tamamen hatchback seviyor.
Çukurova/Adana
22 aracımız var.

6VW (4 Golf+2 Polo)
5 Toyota (3 Corolla + Auris + 1 Yaris)
2 Hyundai
2 Kia
2 Qasqhai
1 Skoda Oktavia
1 BMW
1 Mazda
1 Palio
1 A180

14 hatchback
5 Sedan
3 SUV

Upvote 0
Bende de benzer bir ses yaklaşık 3-4 aydır geliyor. Yazın köye gidip gelince fren yapınca ötme ile başladı. Daha sonrasında düşük hızda frene basmasam bile disk ve balata belli açıya gelince ciyak ciyak ötmeler başladı. Bu dediğim 10 kmh hız altında oluyor, üstünde ses yok. Tavsiye edildiği gibi defalarca kez fren de yaptım. Fakat garaja geldiğimde ses devam ediyordu ve aşağıdaki videoyu çektim o anda. Araç 69 bin km de. Araç harekete başlayınca baya can sıkıyor bu ciyak ciyak ses :/  disk ve balata değişimi gerekiyor gibi ama ustaya sorduğumda da daha bitmesine var demişti. Salıncak burçlarından gelen sesleri tunap 121 önerisi sayesinde parça değiştirmeden çözdüm, benzer şekilde bu sorunda da çözüm önerilerine ihtiyacım var :)

Upvote 0
@mustafacagri muhtemelen balatalar.. balatalar ömrünü tamamak üzere olabilir.

Yukarıdaki tavsiyeler için olan ses sizinkiyle aynı değildir.

Gözle balatalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Yine de toz sıkışmış olabilir. Bakınız. Diskte ekstra bir çizilme var mı..

Balata spreyi kullanın. Balatalar bitmemiş ise belki faydası olur.

Bir de yakın zamanda lastik çıkma takma durumu olmuşsa yamulma vs. olmuş olabilir. 

Upvote 0

Çukurova/Adana
22 aracımız var.

6VW (4 Golf+2 Polo)
5 Toyota (3 Corolla + Auris + 1 Yaris)
2 Hyundai
2 Kia
2 Qasqhai
1 Skoda Oktavia
1 BMW
1 Mazda