1.6 tdi 0w-30 vs 05w-30

bf417

Katılımcı Üye

İsim
sedat küçük
Merhaba değerli forum üyeleri, 

Yağ incelemesi yaparken bildiğiniz üzere pek çok markanın sitesindeki yağ seçici uygulaması ile araç bilgileri girilip uygun yağ listeleniyor. 

Daha önceki 2 bakımda 5w30 liqui toptech 4200 kullandım fakat liqui tam sentetik motul yağları ise %100sentetikmiş yani daha kaliteli diyebiliriz birdahaki bakımda güvenilir yetkili satıcı bulabilirsem motul denemek istiyorum. 

Asıl sorun burda başlıyor, motul sitesinde araç bilgilerine göre önerdiği iki yağ var bunlar 5w30 xclean+ diğeri ise 0w30 specific 

Her iki yağ da 504 ve 507 sertifikasını destekliyor fakat biri 0w diğeri 5w.

Sizce 5w30dan 0w30 a geçilmeli mi? 

Aracım 90binde 5w30 dan devam mı etmeliyim ?

Screenshot_2021-01-17-19-29-19.jpg

Screenshot_2021-01-17-19-27-59.jpg

Screenshot_2021-01-17-19-20-26.jpg

Screenshot_2021-01-17-19-14-55.jpg

@bf417 0w30 yağ kullanmayın servis benim aracıma koydu hiç memnun değilim lokur lokur ses yapıyor 5w30 değiştirmeyin derim. Bir sonraki bakımda 5w30 kullanacağım.

0W-30'a hic gerek yok. Ayrica viscosity index arttikca yagda o kadar cok polimer var demektir. Buda ozellikle pistonlarda yag kaynakli deposit olusumunda 5w-30'a gore daha dezavantajli duruma getirir. Ayrica bakiniz 0w-30 yagin kul miktari daha fazla. 

@bf417 0w30 yağ kullanmayın servis benim aracıma koydu hiç memnun değilim lokur lokur ses yapıyor 5w30 değiştirmeyin derim. Bir sonraki bakımda 5w30 kullanacağım.
Bende Ankaradayim. Hangi servis 0w-30 koydu acaba? Bu yil bakima henuz gitmedim. Gecen yil Etimesgut servis hala 5w-30 kullaniyordu.

Eskihisar koydu adamlar eline ne geçerse onu koyuyor servis kağıtlarına baktım her bakımda yağ değiştirmişler. Vw servisleri maalesef ankarada rezalet.

Ön camı değiştireceğim kara kara düşünüyorum hangi servise gideyim diye, hepsinin vukuati var.

@bf417 şimdi motul yağ seçici ile baktığımda, araç 150 bin km altındaysa  0w-30, 150bin km üzerindeyse 5w-30 önermiş. 

Açıkçası geri dönüşler sonucu yağ seçimleri değişmiş olabilir. 

Eskihisar koydu adamlar eline ne geçerse onu koyuyor servis kağıtlarına baktım her bakımda yağ değiştirmişler. Vw servisleri maalesef ankarada rezalet.
Maalesef. Ailemizdeki 2 araci da Etimesgut servisine goturuyoruz. Son 1-2 bakimdir gercekten memnun kalmiyorum. Zaten iyi personelin cogu ayrildi butun servis coluk cocugun elinde oyuncak olmus durumda...

Yakinlarim Ankara Sasmazda Naim Usta (Atak Otomotiv) onerdi. Yani sirf serviste orjinal parca diye gidiyorum yoksa iscilik olarak iyice kotu durumda gozlemlerime gore...

@Lycian Doğuş oto çankaya servisinde çalışan bir tanıdık elektrikçi vardı işinde iyiydi çokta tavsiye etmiyordu geçen sene servisten ayrılıp dükkan açtı. Serviste çalışırken DSG sıkıntı çıkarırsa dışarda yaptırırız buraya getirme bunlar adam kazıklıyor diyordu.

@Lycian Doğuş oto çankaya servisinde çalışan bir tanıdık elektrikçi vardı işinde iyiydi çokta tavsiye etmiyordu geçen sene servisten ayrılıp dükkan açtı. Serviste çalışırken DSG sıkıntı çıkarırsa dışarda yaptırırız buraya getirme bunlar adam kazıklıyor diyordu.
Valla Mehmet bey iletisim halinde olalim. Benim bu adamlara guvenim hic kalmadi. Benim bi aracim DSG sadece 2012 Golf 6 digeri Golf 7 manuel. Dedigim gibi herhangi bir problemde yetkili servis yardimci olmazsa servisle daha isim olmaz. 

@Lycian Ben artık bakım için servise gitmeyi düşünmüyorum alırsan sadece orjinal parça almak için uğrarım. Daha önce kendi yaptıkları hatayı bana ödettiler. Yardımcı olabileceğim birşey olursa başım gözüm üstüne Ankara da servisten işçiliği çok daha kaliteli ustalarımız var.

Fabrika 5-30 diyorsa 5-30 konulur. Gerisi kandırmaca.

Geri
Üst Alt