Triger Değişimi Sonrası Sesli Çalışma!!

HSolak

Üye
İsim
Hakkı
Arkadaşlar öncelikle Merhaba. 2016 CXX motor koduna sahip 1.6Tdi DSG 110ps Golf7 aracım 54.000km de. Yılı dolması ve triger bölgesinden gelen kuş kanat çırpmasına benzer ses sebebiyle Triger setinin v kayışının tüm bilyelerin ve devirdayımın değişmesine karar verdim. Continental marka elektrikli devirdaim ve triger seti gates marka v kayışı ve bilyesini parçacıdan temin ettim. Bir arkadaşımın tavsiye ettiği ustaya bunların değişimini uygulattım ve sonuç olarak hüsran.. traktör gibi çalışan bir makinaya döndü araç aynı zaman da “Hata; Start-Stop Sistemi” hatasıyka karşı karşıya kaldım. Ustaya söyledim böyle değil di diye alışacak normal dedi ve ben de tamam dedim yola çıktım resmen aracın için de uğultu oluyor aşırı sesli çalışıyor araç start stop ise devreye girmiyor. Ustayı aradım eve vardığım da durumu anlattım abi bizlik bişey yok da getir bakalım dedi ben de müsait zaman da geleceğimi söyledim 2 gün işimden dolayı araç yattı ve bugün öğleden sonra yine o ustaya gitmek için yola çıkacağım ilk marşı bastım araç daha önce hiç yapmadığı hareketleri yapıyor rolenti gidip geliyor ve anormal şekil de vuruntulu çalışıyor korktum ve moralim doğal olarak yerler de neyse dükkana gittim triger bölümü tekrar söküldü ve sente atladıklarını gördüler bir diş sente atlamışlar özür diledi usta helallik falan istedi neyse ki herşey düzeldi start stop hatası da gitti şükür eski Golfümün sessizliğine kavuştum. Bunu neden yazdım arkadaşlar.. Takıntılı bir insanım bu durumu internette çok araştırdım bizim araçlar da böyle bir sorunu paylaştıklarını görmedim benzer bir durumu yaşayan olursa bilgisi olsun ben de sorun bu şekilde çözüldü.

Ekli dosyayı görüntüle 41956

@HSolak inşallah ileriye dönük sorunları peşinde getirmez. Sentesi kaçık motoru çalıştırmak pek iyi değildir. Demediniz mi ustaya hani sizlik bişey değildi, bir usta size abi o zamanla alışır diyorsa bilinki ters giden birşeyler var. Bununla geçmiş olsun.

Upvote 0
@HSolak geçmiş olsun.

İlk defa böyle bişey duydum.

Tavsiye eden arkadaşınıza dinlettiniz mi? O da bu değişimleri yaptırdıktan sonra aynı sesler ile karşılaşmış mı?

Upvote 0
@HSolak inşallah ileriye dönük sorunları peşinde getirmez. Sentesi kaçık motoru çalıştırmak pek iyi değildir. Demediniz mi ustaya hani sizlik bişey değildi, bir usta size abi o zamanla alışır diyorsa bilinki ters giden birşeyler var. Bununla geçmiş olsun.
Aynen öyle kardeşim. Araştırıp öğrendiğim kadarıyla böyle durumlar ile karşılaşılıyor ince ayar isteyen bir durum birkaç diş bozukluğa kadar esnekliği olabiliyor ama ses ile yada arıza lambası ile bu durumu araç size belli ediyor uzun vadede zararı olacak bir durum olacağını sanmıyorum toplam 50km anca çalıştı zaten bu şekil de şuan şükür bir problem yok hata yok ses yok.

Upvote 0
@HSolak geçmiş olsun.

İlk defa böyle bişey duydum.

Tavsiye eden arkadaşınıza dinlettiniz mi? O da bu değişimleri yaptırdıktan sonra aynı sesler ile karşılaşmış mı?
Teşekkür ederim ben de bu yüzden paylaşma gereği duydum bizim araçlar da bu durumla ilgili bir bilgi bulamadım ama reno ve opel grupların da bu durumu yaşayan arkadaşların paylaşımları var benzer bir durum benim başıma geldiği için paylaşma gereği duydum. Tavsiye eden arkadaşa sesi dinlettim kendisi de bir absürtlük olduğunu anladı böyle bir sorunla karşılaşmamış ki bana tavsiye etti ben kesinlikle etmiyorum bu tip ince ayar isteyen işler işinin ehli yerlere götürülüp yaptırılmalı  :)

Upvote 0
Malzemeleri nereden aldınız acaba
Malzemeleri Konya da Karaca otomotiv den tedarik ettim malzemelerle ilgili bir sorun yok hepsi orijinal sağlam. Continental triger seti elektrikli devirdaimi içinde kampanyalı fiyatla aldım 1250TL.

Upvote 0
@HSolak yok malzeme sıkıntısı için demedim değişim zamanı bende continental düşünüyorumda onun için sordum teşekkürler

Upvote 0
@HSolak aga benim gözümü çok korkutuyor şu triger işi benimde değişmem lazım ama bakalım ne olacak yetkili servise sorduk 2650 fiyat çekti 

Upvote 0
@HSolak aga benim gözümü çok korkutuyor şu triger işi benimde değişmem lazım ama bakalım ne olacak yetkili servise sorduk 2650 fiyat çekti 
Kardeşim bilindik bir yere götür gayesi amacı ve işi wv olan bir servis olsun triger değişimi her ne kadar önemli ve ağır bakıma girse de aslında oldukça kolay olan bir şey yeter ki senteyi iyi tutan bilgili tecrübeli bir usta olsun. parçayı internetten kendin tedarik edebilirsin continental ve ına orijinal elektikli devirdaimli olan seti var gates ise elektrikli olmayan daha ucuz mekanik devirdaimli olan seti var ben orijinalliğini bozmak istemedim uygun fiyata da bulunca continental aldım tercih meselesi

Upvote 0
meslektaşımi buradan kınıyorum benim de aynı motor koduna sahip aracım var  diğer tdi lere nazaran trigerde hassas ayar yapılmıyor o yüzden kayışı takması biraz zor fakat araç çalıştığı zaman direk anlaması gerekli sizi öyle yollamasi hiç yakışmamış  peki bu usta her marka araca bakan bi usta mı? 

Upvote 0
@serhatto Wv servisi var vag grup araçlarına bakıyor her araca baktığını sanmıyorum. Ben bir anormallik olduğunu ilk başta anlamıştım ama dediğim gibi normal denildi o sıra da motor soğuktu ben de ona verdim üstüne gitmedim fazla. Start stop hatası ve içeride ki uğultuyu eve giderken bariz şekilde hissettiğim için eve gelir gelmez aradım durumu izah ettim iki gün sonra da tekrar yanına gidip durumu düzelttik.

Upvote 0

Merhaba,
Bende yaklaşık 1,5 ay önce devir daim arızası sebebiyle triger değiştirdim. Bende ki sorun aracın yakıt tüketiminde meydana gelen artış. Ortalama İstanbul şehir içi tüketimim 7-8 Lt/100 km civarı seyrederken şuan 10 L altını göremiyorum. Soğuk havaya ve kışlık lastiklere bağlı olarak da yükselme olabilir diye düşündüm ama bu kadar yüksek tüketimi 6 yıldır ilk defa gördüm. Benim esas takıldığım konu, trigeri değiştiren ustaya durumu anlattığımda bilgisayarla bi bakalım demesi. Sente kaçıklığı ile ilgili bilgisayardan sonuç alınabilmesi mümkün mü?

Upvote 0

Geri
Üst Alt