golf 7.5 2018 aşırı yakıt tüketimi

ahmetufuk17

Yeni Üye
İsim
ahmetufuk
Herkese selamlar öncelikle. 
Arkadaşlar ben 2018 model golf 7.5 1.6 tdi 115 hp dsg araca sahibim. Aracımdaki sıkıntı şudur anlık yakıt tüketimine yol bilgisayardan baktığımızda devirli ekonomi modunda kullanmama rağmen 20-30 lardan aşşağıya inmiyor. Hatta ayağımı gazdan çektiğim zaman birdenbire 300 e fırlayıp düz çizgi gösteriyor. 
Araç daha 40 binde olmasına rağmen bir aya kadar hiçbir şekilde sorunu yoktu. 3. bakımına daha bir hafta önce girdi. Bakımdan yaklaşık bir hafta önce bu sorun başlamıştı. Ben bakım geldiğinden dolayı fazla gösteriyor olarak düşündüm. Ama bakımı yaptırdıktan sonra sorunum yine değişmedi. Bu sebepten dolayı yetkili servise tekrardan götürdüm. Herşeyini kontrol ettiklerini söylediler hiçbirşeyde problem olmadığı sadece gösterge arızalı olduğu söylendi. Gösterge içinde iyi niyet garantisi olmasına rağmen saçma bi rakam çıkardılar. Aracın beynini vs sıfırladılar ona rağmen düzelmedi.
Daha önce acaba başına böyle bişey gelen varmıdır. Sizce ne yapmalıyız. Fotoğraf ve video olarak ekte anlık tüketimini ve 125 km yolda ne kadar yakıt aldığını ekliyorum. 

(Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Hayatımda ilk defa forumda yazı yazıyorum şimdiden kusuruma bakmayın.)

WhatsApp Image 2020-12-31 at 19.33.23.jpeg

masaüstü.PNG

masaüstü23.PNG

masaüstü24.PNG

Özetle ortada sorun yok.

Tamamen yanlış tüketim değeri ölçer seçeneği seçilmiş ve ilk dolum tabanca atana kadar, 127 km sonra da tabanca dolduktan sonra alabildiğince doldurulmuş.

Gelelim servisin göstergede sorun var değişmesi gerekir demesine.. para talep etmesine..  Bundan dolayı mı arızalı olduğunu söylediler?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Servis ters giden bişey gördüğünde ilk yanıtı şu oluyor efendim parça arızalanmış isterseniz iyi niyetten ...TL ye değiştirelim. Normalde şu  kadarda biz size %bilmem kaç iyi niyet uyguluyoruz. Hep aynı numara, servislerin işçilikleri rezalet.

Upvote 0
@Frkntna Herkese tekrardan merhaba arkadaşlar. Dediğiniz gibi ayarlardandan değiştirdim. Yaklaşık 30 km yol yaptım hiçbir sıkıntı olmadığını gördüm. Destek veren arkadaşlara çok teşekkür ederim servise kalsa gösterge arızalı idi. Bide iyi niyet garantisi olmasına rağmen aşırı saçma rakamlar verdiler. Tekrardan herkese çok teşekkür ederim.

WhatsApp Image 2021-01-09 at 19.13.49.jpegWhatsApp Image 2021-01-09 at 19.13.48.jpeg

Upvote 0
@ogzogz evet. Hiçbiryerde sorun bulamayınca öyle söylendi. Hatta bi ara gizli özellikleri açık olduğu için yapabilceğini de söylediler. Heryere çamur attılar anlıyacağınız.

Upvote 0
Oncelikle gecmis olsun.Anlmadigim nokta ekran arizali olabilir bunu anladik.İyide 100 TL 125 km gitmis olmasi garip deilmi? Neredeyse 4x4 bir arac kadar yakit tuketmis.Km basina 0,80 kurus yapiyor.Bu cok yuksek bir rakam golf icin.Bendede ayni aracin manueli var 0,35  kurus tuketimi var.

Upvote 0
Oncelikle gecmis olsun.Anlmadigim nokta ekran arizali olabilir bunu anladik.İyide 100 TL 125 km gitmis olmasi garip deilmi? Neredeyse 4x4 bir arac kadar yakit tuketmis.Km basina 0,80 kurus yapiyor.Bu cok yuksek bir rakam golf icin.Bendede ayni aracin manueli var 0,35  kurus tuketimi var.
Malesef o sekilde dediğiniz gibi ancak servis çalışanlarına 125 km yolda 100 tl nasıl yakar diye sordugumda sürekli geçiştirdiler size öyle gelmiştir diyerek. İki dolumdada gırtlağına kadar doldurtmuştum.

Upvote 0
@ahmetufuk17 Ustadim bu iste bir terslik var ama anlayamadim.
Dip hiz yapmsaniz dahi bu aracin bu tuketimi yapmasi imkansiz.Km basina 0.80 kurus gercekten yuksek bir rakam.Max yakacagi 0.50,0.60 kurustur.Oda otobanda dip hiz siniridir.Siz yinede araci servise gosterin cunki bu iste bi terslik var

Upvote 0
@HoLy  Hocam az önce tekrardan depoyu fulledim. bi 150 km daha yapıp tekrardan bakacağım kaç liralık yakıt alıcağına. Onun durumuna göre artık tekrardan servise başvururum.

Upvote 0
@HoLy aradaki yazılanları gözden kaçırmış olmalısınız. Aslında sorun yok gibi görünüyor. Evet neredeyse ilk etapta spor otomobil kadar yakıyor gibi anlaşılıyor ama durum tamamen başka sebepten.

Upvote 0
100 tl ye 127 km mi? dizel birde üstad benim canavar golf 5 bile 40 kuruş yakıyor bence gösterge düzeldi ise bile yakıtta sorun var 

Upvote 0
@ahmetufuk17 multimedyadan yakıt dolduktan sonra, başlangıçtan itibaren ve uzun dönem versini paylaşır mısınız? 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
 Birim ayarı yüzünden gösterge değişecekmiş neredeyse. Bizimde aklımızda olsun yararlı bir konu olmuş.

Upvote 0
Buradan servislerin ne kadar bilgisiz olduğu kanısına varmamız mümkün mü peki?🤪

Upvote 0

Buradan servislerin ne kadar bilgisiz olduğu kanısına varmamız mümkün mü peki?🤪
Bence hayır.

Genelleme yapamayız. Her usta aynı olacak diye bir kaide yok. Her servis de aynı şeyi yapacak diye de bişey yok. Bakmak ile görmek arasindaki fark oluştu yukarıdaki durumda. Ancak bu tür bilgiler kullanım kılavuzunda yazar. Öncelikle kendimiz nedenini bulmaya çalışmalıyız.  Daha sonra sorun ve çözüm birbiri ile uyuşuyorsa onay vermeliyiz.

Upvote 0

Geri
Üst Alt