Kedileri nasıl uzak tutarım ? (Kedi Sorunu)

farukal

Katılımcı Üye

İsim
Faruk AL
Merhabalar herkese iyi hafta sonu dilerim. 

Kedilerle başımız belada arkadaşlar. Otoparkta sürekli gelip aracımın üstüne oturuyor. İnerkende ayakları kaydığı için bir şekilde aracı kılcal çiziyor. Naftalin koymayı denedim. Fakat etkisi olmadı. Naftalin koyduktan sonra birkaç gün gelmediler. Sonrasında yeniden varken gelmişler. Pati izlerini bırakıyor. Ekstra olarak pislemeleri ayrı bir kısmı kedi kokusunu bırakmak için yapıyor. Küçük dostumuz hakkını veriyor gerçekten kokuyor.  :)    Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan ve çözüme ulaşabilen oldu mu ? Yardımlarınız için teşekkürler.

Bence çözüm yok

Kapali garaj yada branda kullanilmadigi sürece

Motosikletim varken cok ugrastim naftalin spreyler ivir zivir denemeler

Bir sure ise yariyor sonra bagisiklik kazaniyorlar galiba

Eksoz iseyip isininca ortaya cikan koku tarif edilemez çok kötü kokuyordu

@farukal devamlı aynı noktaya park ediyorsanız sevmedikleri kokuyu bulup koyabilirsiniz.Nasıl ki devamlı gelmeye alışıyorlarsa, yaklaşmamaya da alışacaklardır. İşe yarar diye düşünüyorum. Çünkü kokuyu pek sevmiyorlar.

Kendilerini seviyoruz ama mümkünse aracın motoruna girmesinler ve üzerine çıkmasınlar, öyle değil mi :)

Son düzenleme:
@farukal Otoparkta yeriniz sabitse yakın bir yere uyuyacakları ve su icecekleri vs..  bir yer yapın bizim garajda da vardı bir süre sonra gitti yerini dolduran olmadı :)  kışın kapalı ortamları tercih ediyorlar motora girebilirler. 

Hocam naftalini aracın çeşitli noktalarına ve aracın ön kısmında çevresine koyarak deneyebilirsiniz. Ve bir de otopark dışında ama kapalı ve korunaklı bir yerde koliye yuva yapıp yanına su ve mama koymak çözüm olabilir.

@ogzogz Hocam çamaşır suyu vb. bazik ve asidik maddeleri kediler sevmese bile o noktalara önceden koku bıraktıkları için tekrardan koku bırakırlar. Yani bir nevi işaretlemiş oldukları için biliyorlar. :) Çok akıllı hayvanlar. Bizim evdeki küçük oğlan da 1 yaşına yaklaştığında 1 ay kadar uğraşmıştık, sonra mecbur kısırlaştırıp çözümü o şekilde sağladık. Evde koku bırakmadığı yer kalmamıştı, çamaşır suyu ve diğer çoğu maddeyle bile temizlense faydası yok.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@AhmetCakmak hocam sık aralıklı etrafa dökünce gelmeyeceklerini düşünüyorum.

Kediler gelir gelmez ya lastiğe ya da egzoz yakınına yapıyorlar. Bu da aslında lastik ve egzoz kokusunu bastırmak için sevmediklerinden. Yaklaşılacaklarını düşünmedim sadece.

Yani antibakteriyel ürünlerde %100 değil de %99.9 etkili yazdıkları gibi benim de öngörüm %99.9 :)

Naftalinin de araçta özellikle motor kısmında erime durumu söz konusu. Dışarıya koymak denenebilir.

Yuva ve mama durumu ayrı konu, araçtan uzak tutmak olarak düşününce yuva için etraftaki kedi sayısı da önemli.

Deneme yanılma yöntemi diyelim.

Son düzenleme:
@AhmetCakmak  hocam sık aralıklı etrafa dökünce gelmeyeceklerini düşünüyorum. 

Kediler gelir gelmez ya lastiğe ya da egzoz yakınına yapıyorlar. Bu da aslında lastik ve egzoz kokusunu bastırmak için sevmediklerinden. Çamaşır suyu kokusu biraz da keskin gelir ve yaklaşılacaklarını düşünmedim sadece.

Yani antibakteriyel ürünlerde %100 değil de %99.9 etkili yazdıkları gibi benim de öngörüm %99.9 :)

Naftalinin de araçta özellikle motor kısmında erime durumu söz konusu. Dışarıya koymak denenebilir.

Yuva ve mama durumu ayrı konu, araçtan uzak tutmak olarak düşününce yuva için etraftaki kedi sayısı da önemli. 

Deneme yanılma yöntemi diyelim.
Evet kedinin keyfine kalmış bir durum, biraz da başka araçta yatayım der belki.  :sofor:

@ogzogz bir kedi sahibi olarak diyorumki kediler çamaşır suyuna aşıktır bayılırlar yalamak isterler araca öyle bir uygulama yaparsa kediler iyice müdavimi olur. Kediler portakal ve mandalina kokusundan nefret eder.

@Mustafaun evde kedi tecrübem olmadı. Alışmışlarsa ve gidecek yerleri yoksa etki etmeyebilir.

Ancak dışarıda olunca, ya herkes kedileri evine alacak ya da etrafa yuva yapacak.. baş gelinemiyorsa da belediyeye başvurulabilir.

Son düzenleme:
Veteriner bir arkadaşım kesin çözümü paylaştı: Hayvancağızı gördüğünüzde su tabancasıyla su sıkmak :)  

Ağzına yüzüne zarar vermeyecek şekilde tabii :)  

Golftutkusu üyeleri birbirlerini bellerindeki su tabancasından tanır :))) 

Amaç hayvanlara zarar verelim değil tabii ki..

Köpekler için önerisi olan var mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
40 dakika önce, ogzogz yazdı:

Arabanın içine kedi falan girmiş olabilir diye düşündüm. Özellikle Toyota nın parçalandığı videoda

Aynı sorun bizde de var hocam. Otopark kapısı açılır açılmaz dalıyorlar. Çözüm olarak içeriye kutu koyduk yemek koyduk fakat bu sefer kediler çoğalmaya başladıBaş edemedik kutuları kaldırdık kaderimize teslim olduk...

Veteriner bir arkadaşım kesin çözümü paylaştı: Hayvancağızı gördüğünüzde su tabancasıyla su sıkmak :)  

Ağzına yüzüne zarar vermeyecek şekilde tabii :)  

Golftutkusu üyeleri birbirlerini bellerindeki su tabancasından tanır :))) 
Ciddi mi ahaha :)  

• Beğen
Tepkiler: SCC

Geri
Üst Alt