TAVSİYE - Self Servis Oto Yıkama İstasyonları

@frknyldrm bizim gibiler için lunapark efekti yaratabilir. :)  

çocukken tekrar jeton alıp binerdik çarpışan araçlara. Burasıda öyle bir yer benim gözümde. İl bazında böyle bir şeyi ilk kuran köşeyi döner :)  

@yunusaktas91 hocam mükemmelmiş Türkiyede böyle bir yer olduğunu görmüş oldum şahsen.

Ben benzinliklerde sadece su tutuyorum ayda bir çift kova yöntemi ile meguiars bayisinde duran kendi şampuanım ve eldivenimle yıkatıyorum.

Benzinlik köpüklerinin birçoğu kostik gibi ağır kimyasallar içerdiğinden aracın vernik tabakasına, cilasına vs. olumsuz etkileri var.

Avrupa ve Amerika'da uzun yıllardır çok yaygın olan bir tesis şekli. Türkiye gibi araçların çok değerli olduğu ve araç yıkamanın çok yaygın olduğu bir yere bu kadar geç gelmesi ilginç...

Çok kârlı bir yatırım. 5 adımda araç başına tertemiz 10 TL, gideri en fazla 1-2 lirayı geçmez sanırım... Kurulum sermayesinden sonra sadece bakım maliyeti ve sarf malzeme yenileme var. Çalışan yok, maaş derdi yok, sigorta derdi yok, çalışan bugün gelmedi derdi yok.

Hayata geçiren arkadaşa tebrikler, bol kazançlar. 

(Yapamadık şöyle bir şey)
Türkiye’ye self servis akaryakıt pompaları bile daha yeni geldi, kimse benimseyemedi henüz. Ama bu sistemin yurtdışında yaygın olduğunu bilmiyordum.

Kurulum maliyeti olarak hatrı sayılır bir paradan bahsettiler ama zaten maliyeti çıkarma şüphesi olan bir iş değil. Yine de bahsettiğiniz artıların yanında kira gibi bir dert var. Vallahi fikrimi başkalarının gerçekleştirdiğini düşününce afakanlar basıyor... :)  

• Beğen
Tepkiler: SCC
Aslında İstanbul’da bilinen marka akaryakıt istasyonlarının %90’ı self servis sisteme geçti. Kimisi gayet kaliteli çalışıyor, kimisi ilgisizlikten kullanılmayacak hale geliyor. Ama siz Sivas gibi bir nimete sahipsiniz, İstanbul’un zahmetiyle kıyaslamayın. :)  En kalabalık semtte olsanız bile muhakkak müsait bir yer vardır yıkama için. Memleketime selamlar. 🙋🏻‍♂️
Aleyküm selam Yunus hocam, dediğiniz gibi İstanbul ile kıyaslarsak şu anki durum da bizi idare eder  :)

İş yerinde çalışmalara tarih verirken benim elim de sürekli 2020'ye gidiyor. :)  Ocak ayı böyle geçer bende muhtemelen. :D

Süreleri sonradan fark ettim hocam, mesajımı düzenledim. Teşekkürler.  (y)

Hayat normale dönmeye başladığında dediğiniz gibi bir buluşma yapılabilir aslında ama beni bırakın bir tur daha döneyim diyebilirim ben. :D
Bu hayat artık normale dönmez hocam, bi yerden normale dönse diğer yerden tersine döner, ben ümidi kestim.  :D  

@yunusaktas91 hocam mükemmelmiş Türkiyede böyle bir yer olduğunu görmüş oldum şahsen.

Ben benzinliklerde sadece su tutuyorum ayda bir çift kova yöntemi ile meguiars bayisinde duran kendi şampuanım ve eldivenimle yıkatıyorum.

Benzinlik köpüklerinin birçoğu kostik gibi ağır kimyasallar içerdiğinden aracın vernik tabakasına, cilasına vs. olumsuz etkileri var.
Ben Golf’üm için hiçbir zaman köpük kullanmıyorum hocam, bazen ticari aracım için kullanıyorum. Detaycılar benzinliklerdeki köpüğü genelde aracın üzerindeki korumayı kaldırmak için kullanıyorlar, o kadar güçlü dediğiniz gibi. Geçen gün denemek için ticari aracımı köpükle yıkadım, makinalar yeni olduğundan mıdır nedir ilk defa bu kadar temiz ve parlak oldu araç. Benzinlikleri basınçlı su için kullanıyorum, su hariç her şeyi bagajda hazır tutuyorum. :D  

@yunusaktas91 işte bu  :rolleyes: (y)  valla ben de çok istiyorum dediğiniz şekilde ama buralarda self servis yıkamalar hep az peronlu yoğun olduğundan ve arkadakilerin bakışları nedeniyle mümkünatı yok. önceden akşam pek kimse olmadığı saatlerde yaptığım oluyordu kendi şampuanım çift kovamı götürüp ama. :)

@farukal Gerek yok hocam, yağmurlu havalarda aracın üstündeki çamur tabakası kalksın diye benzinlikte su tutuyorum, ertesi gün arabaya geldiğimde aracın her yerindeki beyaz kireç lekeleri yeterince soğutuyor. :D  Dikkat ettiyseniz yıkama cihazında 5. numarada Osmos diye bir şey var, lekesiz yıkama diye geçiyor. Oradaki eleman bu seçenekte suyun filtrelerden geçip temiz olarak geldiğini söyledi ama henüz denemedim. Eğer gerçekse muazzam olur. 

@yunusaktas91 işte bu  :rolleyes: (y)  valla ben de çok istiyorum dediğiniz şekilde ama buralarda self servis yıkamalar hep az peronlu yoğun olduğundan ve arkadakilerin bakışları nedeniyle mümkünatı yok. önceden akşam pek kimse olmadığı saatlerde yaptığım oluyordu kendi şampuanım çift kovamı götürüp ama. :)
Hocam üzülmeyin, böyle nimetlerin kıymetini bilmek için o çileli yoldan geçmek gerek. (Züğürt tesellisi) :D  

@AhmetCakmak  yan taraftaki yeri kullan orası daha kullanışlı PO

Resmen hayallerimdeki gibi bir self servis istasyonuymuş hocam. Keşke burada da olsa.  :sofor:

Ben Başakşehir'de Atatürk Bulvarı'ndaki Shell'in sıradan istasyonunda yıkıyorum. 2tl köpük, 3tl su. Yıkarken araçlar dip dibe olduğu için başka araçlardan yüzünüze su gelmesinin verdiği haz bir başka.  :p

Ekli dosyayı görüntüle 41680

hocam aracı yıkadığınız suya dikkat edin genelde böyle yerlerde artezyen olabiliyor. Yani demek istediğim sudaki minarel oranı o kadar fazla ki haliyle kireçli su dediğimiz olay. aracın üstünde kalıyor kuruyuncada pasta ciladan başka çaresi yok.

Ama bazı yerlerde görüyorum adam sistemi yapmış tesisata filtre takmış su cilalı gibi maşallah.

ben genelde şehre uzak yerlede yıkamam yıkayacağım yerede genelde soruyorum şebeke suyu mu artezyen mi diye.

arabam koyu renk bir kere artezyene bulaştım pasta cila ile kurtardık çok şükür.

@yunusaktas91 eğer gerçekten bu seçenek lekesizse süper bir icat. Normal benzinlik suyunu kullanmıyorum. Kuyu suyu olduğundan kum taneleri içeriyor. Basınçla püskürttüğü için siz çok dikkat etsenizde su tutarken bile çizmiş oluyorsunuz. Sonrasında üstünde kum taneleri varken bide kurulama yapmak? Ah kalbim :)  

hocam aracı yıkadığınız suya dikkat edin genelde böyle yerlerde artezyen olabiliyor. Yani demek istediğim sudaki minarel oranı o kadar fazla ki haliyle kireçli su dediğimiz olay. aracın üstünde kalıyor kuruyuncada pasta ciladan başka çaresi yok.

Ama bazı yerlerde görüyorum adam sistemi yapmış tesisata filtre takmış su cilalı gibi maşallah.

ben genelde şehre uzak yerlede yıkamam yıkayacağım yerede genelde soruyorum şebeke suyu mu artezyen mi diye.

arabam koyu renk bir kere artezyene bulaştım pasta cila ile kurtardık çok şükür.
Hocam sizin su da maşallah neymiş pasta cilayla çıkmış :)  İşletmecileriyle görüştüğümde suyun 3 ayrı filtre tankından geçtikten sonra pompaya geldiğini söylediler ama ne kadar doğru bilmiyorum. Yıkama makinasında Osmos diye bir seçenek var, belki de sadece onda geçerlidir bu filtre işlemi. Bir gün sadece su tutup deneyeceğim bu özelliği. 

Geri
Üst Alt