Fosforlu Kaliper Boyama

İsim
Murat
Herkese iyi forumlar, instagramda dolaşırken bir videoya denk geldim audi A1 in kaliperleri sanki ışıklı gibi parlıyor yorumları okuyunca fosforlu boya olduğunu anladım ve buraya yazmak istedim sizce böyle bir şey yapılabilir mi nasıl olur ne kadar boya gider kötü mü durur tecrübeli arkadaşlardan yorum alalım 🙂

F7FB489A-CDF0-4902-964A-157655332B9C.jpeg

Hocam boya veya 3m kaplama ile yapılabiliyor. Şahsi fikrim biraz apaçice duruyor. Araç R veya GTI bodykit varsa biraz daha iyi durur gibi.

"reflective caliper" olarak aratırsanız epey sonuç çıkacaktır internette.

Bende 3m beyaz yapiskanli bant reflektor var kesip bicsem oraya nasil olur acaba

Yazarken bile üşendim

Yok ugrasamam

@muratozcetin27 TR de böyle bir boya yok hocam. Satılan boyalar reflektörlü değil. O amaçla satılan çoğu boya ise fosforlu oluyor. Fosforlu boya ışık görmezse parlamaz. Gördüğü ışığa fazla maruz kalırsa ışıksız ortamda parlar. 
Reflektör ise hafif ışık bile olsa onu geri yansıtır. Işık depolamaz olanı direkt olarak yansıtarak belli eder. 

Reflektif folyo yazarak bulup alabilirsiniz. Kalitesi çok farketceğini düşünmüyorum. Kaliper için kullanılacak sonuçta :)  

@muratozcetin27 TR de böyle bir boya yok hocam. Satılan boyalar reflektörlü değil. O amaçla satılan çoğu boya ise fosforlu oluyor. Fosforlu boya ışık görmezse parlamaz. Gördüğü ışığa fazla maruz kalırsa ışıksız ortamda parlar. 
Reflektör ise hafif ışık bile olsa onu geri yansıtır. Işık depolamaz olanı direkt olarak yansıtarak belli eder. 

Reflektif folyo yazarak bulup alabilirsiniz. Kalitesi çok farketceğini düşünmüyorum. Kaliper için kullanılacak sonuçta :)  
İnternette Uv boya diye aratırsanız bulabilirsiniz hocam. 

https://ty.gl/cf9xcuj

@Berkay48 bunların bahsettiğimiz konu ile alakası yok. Mor ışık altında parlayan boyalar bunlar...

Herkesin göz zevki farklıdır tabi ama ben standart sprey boyayı tercih ederim. Üzerine de parlak vernik uygulanabilir.

Kaliper çok ısınan bir parça, öyle babayiğit bir folyo üretildiyse bilmiyorum ama kolay kolay dayanamaz folyolar o sıcağa. Şekli itibariyle de folyo olmaz bence zaten oraya.

Kaliper çok ısınan bir parça, öyle babayiğit bir folyo üretildiyse bilmiyorum ama kolay kolay dayanamaz folyolar o sıcağa. Şekli itibariyle de folyo olmaz bence zaten oraya.
Hocam yabancı kaynaklarda folyo ile yapılan epey uygulama paylaşılmış. Muhtemelen çok uzun süreli olmasını istemedikleri için ve maliyeti de muhtemelen daha az olduğundan folyo ile yapmışlardır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam yabancı kaynaklarda folyo ile yapılan epey uygulama paylaşılmış. Muhtemelen çok uzun süreli olmasını istemedikleri için ve maliyeti de muhtemelen daha az olduğundan folyo ile yapmışlardır.
Merak ettim, şimdi bir video izledim.

Çok ısınan bir parçada ne kadar sağlıklı olur bilemedim; yüksek sıcaklığa dayanıyor diyelim, ısınıp soğumadan kaynaklı sıcaklık farkına nasıl dayanıyor, atmıyor. İlginç

Yüksek sıcaklığa ve sıcaklık farkına dayanabiliyorsa arkasında ciddi mühendislik vardır, saygı duyarım.  (y)

Moderatör tarafında düzenlendi:
3m kullanmış yabancılar genelde. Bir foruma denk geldim. Uygulayan kişi 3m kullandığını yazmış. Henüz sıkıntı yaşamadım demiş. Link bırakmış alacak kişiler için :)  

3m beyaz reflektör isteyen varsa vereyim denesin

Geri
Üst Alt