Sakınıyoruz diye mi oluyor bunlar?

Ben şundan eminim artık arabaya ne kadar bakarsan o kadar başına musibet geliyor.. bak gamsız adamlara arabalarına hiç birşey olmuyor 2 sene önce arabayı park ettim sabah uyandım bir tane zargana arka bagaj kapağına yumruk atmış içine göçertmiş kime sinirlendiyse artık hıncını araçtan almış böyle adamları Allah’a havale ediyorum en güzeli takmayacaksın fazla yıkatmayacaksın bırak biraz pis kalsın temiz olduğunda nazara geliyor deveyi kazana insanı mezara sokar...

Yemin ediyorum kendi arabama zarar verilmişçesine sinirlendim ve canım sıkıldı yazık ya milli servet ve ayrıca eminim sizlerde benim kadar arabasına özen gösteren arabasıyla gönül bağı kuran kişilersiniz, bu tür olaylar canımızı çok sıkıyor ama napalım dünya malı diyip geçmek zorunda kalıyoz... Bugün arabayı yıkadım parlattım, yarın işe gitmeye korkuyorum birilerinin gözünün değmesinden, arabayla kurduğumuz duygusal samimiyeti anlayamayıp, malı ne kadar kıymetliymiş gözlüğüyle bakmalarından...Allah beterinden korusun...Geçmiş olsun

Büyük çoğunluğumuz aynı kafadayız.

Çevremde çok samimi olmadığım birkaç kişi var; benimle yaptıkları tek muhabbet benim aracımla alakalı. Üstelik ben arabadan konu açmıyorum.

Söylenen şeyler; araban şu para olmuştur, satıyor musun, kullanmayacaksan niye aldın, binmiyorsun niye para harcıyorsun vs.

Yahu kardeşim sanane milletin arabasının fiyatından, harcamasından, binmesinden...

Nazar bir hakikat ve insanların mal varlığına kötü gözle bakan çok insan var ne yazık ki. 

Bazen sırf bu sebeple nispeten lüks bir semtte oturmak istiyorum, muhtemelen kimse dönüp de golfe bakmaz ve belki bir nebze uzak kalmış olurum diyorum nazardan.
Bu konuda çok haklısınız. Genelde her haftasonu aracımı yıkarım. Cilasıydı waxsıydı kılıydı tozuydu uğraşırım. Özellikle bu yasaklarda yapacak bir şeyde bulamıyorum. Yavaş yavaş vakit öldüre öldüre yapıyorum. 
Ama artık komşuların bakışlarından çekinmeye başladım desem yalan olmaz. Kışın arabamı yıkanır az sonra yağmur yağacak bu deli her hafta ne uğraşıyor bu kadar diye gibisinden bakıyorlar. Ama bilmiyorlar ki ne kadar haz aldığımı.

Sokağımızda 10-12 araç var. benim aracım yaz kış aralarında inci gibi parlar. Bu araçların arasında böyle durup görünmesi bile çok güzel. 

Aslında herkesin başına aynı şeyler gelmiş.

Her okuduğum yorumu sanki ben yazıyorum.

İnsanın ortak bir noktada anlayan birilerinin olması güzel. 

"Arabama yaslanma! üzerin toz olur"  diye sticker yapıştırsan, daha fazla yaslanası geliyor heralde bazı insanların..

Maalesef bazı konularda temenni duymaya çalışırken bile boşa temenni olduğunu anlarsınızya, işte tam da bu konu bunu ifade ediyor.

@yalin hadi ya geçmiş olsun hocam ne diyelim çekiyor gerçekten ben de avm otoparklarında en sote yere çeksem de buldu mu buluyor bi dengesiz.

Yıkamadan bahsedilmişken bir diyalog paylaşayım.

3 sene kadar önce bir hevesle karcher k2 car kit almıştım, aracımı 3-4 defa kapının önünde yıkadım ve daha sonra merkezi bir yerde oturduğum içim geç saatte olsa bile insanların bakışlarından ve sorularından rahatsız olduğum için bıraktım artık.

Aynı sokakta oturan bir tanıdık: ya ona ne uğraşıyorsun, ver şurada yıkamaya x lira git yıkat.

Ben: Kendim yıkamayı seviyorum (kısa ve öz).

Ben arabamı kendim yıkamak için belki de 2-3 senelik oto yıkama parası harcayıp malzeme ve ekipman almışım, adamın verdiği akla ve zihniyetine bakın.

Madem konu açıldı;

Arabayı ilk aldıktan sonra ertesi gün işe otobüssüz metrosuz gitmenin verdiği keyifle aracı iş yerinin yakınına park ettim, 
Sağ arka lastiği domatesin üst kabuğunu oyar gibi yanak kısmını oymuşlar... Bir kaç gün can sıkıntısından görmemeye çalıştım ama artık Araç uyarı vermeye başladı lastik basınç uyarısı diye.....

Neyse lastiği değiştirdim, 1 ay sonra kapalı alışveriş otoparkında sığırın biri kapıyı vurmuş benim şoför kapısına... Bu olayıda arabayı temizlemek için yakıt istasyonuna gittiğimde gördüm.

Sağ dış aynam konu olarakta paylaşmıştım, hem cam çizilmiş hem aynadan sonra gelen siyah plastik parça sanki çakmakla yakılmış gibi.. anlam veremedim.... Ayna hala duruyor değiştirmedim. 

Son olarakta aracı bakıma götürdüğünde 3 lastiğinde problemli olduğunu söyledi servis elemanı, 

Birine çivi girmiş diğeri hava kaçırıyormuş, sol ön lastikte yine yırtılmış yanak kısmından herhalde ben kaldırıma sürttüm.

TÜV e girmedende değiştirmem gerekecek topyekün....

Ne diyelim, gözü olanın gözü çıksın

Bu kadar değil desem de iyi tespitler var..

Çok birşey istemiyoruz. Sadece arabayı bıraktığımız gibi bulmak istiyoruz.

herkese geçmiş olsun, ve sabırlar diliyorum. 

benimde geçtiğimiz yaz başımdan geçen benzer olayı paylaşayım.

arabayı bahçeye park ediyorum sokaktan sakındığım için, yıkadım tertemiz, 2-3 gün sonra hanım pazara gidip geldi, balkondan bakınca C  sütun da garip bir bozukluk farkettim. başladım hanıma içerlemeye... öğleden sonra indim birde ne göreyim, aracın üstünde taş parçası( sıva/duvar kırığı). 

ve jeton düştü, üst dublexteki komşunun ustalar/ pardon ameleler duvar kırarken balyozu içten dışa sallamış, kırılanların bazı parçalar aşağıya, 6-7 m ötedeki aracımın üstüne gelmiş.

çıktım, o hışımla, ama elden gelen yok, adamlar kalaba, atarlar aşağıya, elin hanzosu golfün değerini nereden bilsin... 

aradım dairenin sahibini de olan olmuş. gördükçe içimden söyleniyorum iyi niyetlerimi 

7BCC4A94-3D47-43AA-8232-8E47996A645F.jpeg

CCD26AB0-182E-4E87-B6F3-7A732469D1E8.jpeg

@Rx7 hocam öncelikle geçmiş olsun. Küçük bir işlemle halletmenize sevindim. İnşallah bir daha olmaz.

@farukal hocam size de geçmiş olsun. Yaz başında benim de başıma benzer olay geldi. Sıfır sayılacak durumda Suzuki Swift almıştım, nokta hatasız ve 5 bin km'deydi. Şirket aracım olduğu için hafta içi hiç binmiyorum zaten, bir akşam eve geldim, arabanın önünden geçerken beyaz çizikler gözüme çarptı, dikkatli bakınca başıma kaynar sular döküldü. Çocuğun biri arabanın önünden geçerken bisikletle ön tampon ve motor kaputunun ucunu 30 cm kadar çizmiş. Ben de sizin gibi apartmanın whatsapp grubuna yazdım, bisikleti olan ailelerin kapısını dahi çaldım ama kimse üstüne bile alınmadı. Sonuçta sıfır arabanın 2 bölgesinde lokal boya oldu.

@Negatiwe hocam çok eski bir yazınızı okumuştum bu forumda. Orda da arabaya sürtme, kapıyı çarpma gibi konulardan bahsetmiştiniz. O yazıda da çok hak vermiştim size. Ben de sizin gibi çok dikkat eden biriyim, yanımdaki arabayla arama en az 1 metre bırakırım ki kolay inip binelim ama adam gelip dibine giriyor arabanın ve eminim kapıyı açarken de çarpıyor.

Bizim apartmanın önünde çizgilerle belirlenmiş yerler var, 12 dairelik apartmana adamlar 16 arabalık yer yapmış ama biz 10 tane arabayı bir türlü sığdıramıyoruz. Biri çapraz koyar, biri iki çizgiyi ortalar. Ben de bıktım artık insanların umursamazlıklarından.

Sonuç olarak klişe bir laf ama EĞİTİM ŞART. Ana okulundan itibaren çok temel eğitimler verilmesi lazım. Sadece trafik değil, sıra bekleme, yolda yürüme, selamlaşma gibi bir sürü konuda hala eğitilememişiz. Allah sonumuzu hayır etsin.

İnsanlar bazen bulundukları semtlerden taşınıp elit diye bahsedilen semtlere geçiyorlar. Şimdi daha iyi anlıyorum. Yaşanılanları gördükçe elit semtlerde eğitim seviyesinden dolayı daha hoşgörülü saygılı olunuyor. Aracımla eğitim seviyesi düşük mahallelere gittiğimde illaki bir sıkıntı çekiyorum. O tür yerlerde karşı tarafın kafasından geçen eminim ki şu “ bende yok onda da olmasın. Eğer bende yokken onda varsa o zaman bir şekilde zarar vermeliyim. Başka türlü bu hırsımı atamam” bu kafada yaklaşıyorlar olaya. 

Allah isteyene en güzelini nasip etsin, gözü olanında gözü çıksın başka ne denir ki...

Çok geçmiş olsun. Valla hemen hemen buradaki herkes aynı sorunlardan müzdarip sanırım. Biz empati yapıyoruz da dışarıda gezen tasmasızlar malesef ki yapmıyor. Erkek yada kadın fark etmiyor malesef, sonradan yetiştirdikler çocuklar da aynı oluyor, zincir böyle devam ediyor. Eski aracımın çamurlukları epey ince idi yaslanıldımı ayarı kaçıyordu, sürekli ayar yapmaktan, sürekli insanları uyarmaktan bıktım, birgün wax lı seramikli arabanın üzerinde 1 şişe çiçek yağı boşalttım, öküzün biri de geldi yaslandı ozaman anladı kimsenin arabasına yaslanılmayacağını.

Bizim apartmanın parkında bahçesinde sokak kedileri cirit atıyor. Doğal olarak hanım sokak kedilerinin yiyeceği, suyu ile ilgilendiğinden dolayı ve apartmanımızda geneli emekli insanlar oturduğundan 20-25 altı pek yok kediler rahatsız edilmiyor diye çevredeki kediler hep bizim bahçede ve parkta.

Bazı komşular arabanın üstüne çıkıyor diye rahatsız oluyorlar sırf evden parka aracının üzerindeki kedileri kovalamaya iniyorlar.
Aksilik bu ya kediler de sadece onların arabasının üzerinde ve etrafında dolaşıyor.

sanırım herkesin bir şekilde canı yanmış bu yaratıklardan benim aracımda 6 senedir aynı sokakta ilk aldığım seneler silecek kaldırma sonra silecek sökme yumurta çürük mandalina atmalar arabaya tükürmeler sigara atmalar tavanı bagajı çizmeler aynayı terse katlamalar falan daha aklıma gelmeyen bir sürü puştluk yani kimseyle zerre tartışmamışımdır herkesin dediği gibi kimsenin arabasına yaslanmayız vs vs nedir bu yaratıklardan çektiğimiz ya en sonunda biri zarar verirken görüceksin katil olucaksın bir anlık öfkeyle Allah korusun cümlemizi böyle hainlerden valla dicek söz bulamıyorum...

Geri
Üst Alt