1.4 tsi 125 hp golf 7.5 manuel şanzıman üzerinden yağ kaçağı???

Fightforus

Üye
İsim
Hakan
Arkadaşlar herkese iyi yıllar iyi tatiller. 1.4 tsi 125 hp CZCA motor kodlu (2017- 28000 km)  Golf 7.5 aracımın manuel şanzımanın üzerinden hafif yağ sızıntısı tespit ettim.  Yağ akünün alt kısmında manuel şanzıman üzerinde birikip aşağı doğru akma yapmış. Bu yağın neden ve nereden geldiğini sizlere sormak istiyorum. Böyle bisey daha önce yaşayan yada bilen var ise cevaplarsa sevinirim. 

20210102_162939.jpg

20210102_163635.jpg

20210102_163606.jpg

Akü koruma keçesindeki tüylere bakılırsa bir misafir gelip gitmiş.

Yağ olduğundan emin misiniz? :)

Resimlerden gördüğüm kadarıyla akünün altına değil de akü ile motor arasındaki kısıma yoğunlaşın.

Dizel motorda o kısımlar pek görünmüyor. Bu sebeple benzinli araç kullananların farklı bir fikri olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ogzogz kedi tüğlerini aracı ilk aldigimda da farketmiştim :) ancak böyle bi yağ kaçağı yoktu. Akan sıvıyı parmakla dokunarak ve koklayarak kontrol ettim. Motor yağına benzemiyor kokusu motor yağı gibi degil. Ama iki parmak arasında gezdirdiğimda kayganlığı belli. Yani yağ olduğu net belli. Sizinde dediginiz gibi o bölgede yağ kaçağına uygun neresi var bende anlamadım. Krank keçesi olsa baskı balata yağ icinde kalmış olmalı ki o zamanda debriaj kaçirırdı. Ama aracın yürümesinde  hızlanmasında  sorun yok.

@Fightforus fren hidroliği değişimi yaptırdınız mı yakın zamanda? Yukarıdan damlamış olabilir mi? Çünkü hemen hemen tam oranın üzerinde yağ haznesi.

@ogzogz yok hayır yaptırmadım, hidrolikte eksilmede yok. Çok enteresan aslında yağlanan bölge ilginç sayılabilecek bir yer. Kendimde otomotiv teknikeriyim ama ilk defa böyle bisey gördüm. Umarım kedinin işidir. :)

@ogzogz yok hayır yaptırmadım, hidrolikte eksilmede yok. Çok enteresan aslında yağlanan bölge ilginç sayılabilecek bir yer. Kendimde otomotiv teknikeriyim ama ilk defa böyle bisey gördüm. Umarım kedinin işidir. :)
Kime ne anlatıyorsunuz desenize :lol:

Ben de o misafire bağlıyorum ama yine de takipte olun (y)

@ogzogz estafurullah amacım bilmişlik yapmak değildi :) tecrübe bilgiden, akılda akıldan her zaman üstündür. Umarım dediginiz gibi kedinin isidir :)

@ogzogz estafurullah amacım bilmişlik yapmak değildi :) tecrübe bilgiden, akılda akıldan her zaman üstündür. Umarım dediginiz gibi kedinin isidir :)
Ben de katılıyorum bu sözünüze. 

Yine de yağ seviyesini takip edin. Daha önce de yağ eksilmesi ile ilgili bir konunuz var. Bu da ona sebep olmuş olabilir. 

Motor etrafına iyice bakın.

Bir de havalandırma borusu olmalı ne tarafında oluyor tam bilmiyorum.

TDİ motorda  plastik muhafazayı kaldırmadan görünmüyor. tam arka kısma doğru. 

Borunun etrafına da bir göz atın. Plastik malzeme olduğundan yıpranmış ve sızdırmış da olabilir.

Misafir dengesiz basıp oynatmış ya da kemirmiş olma ihtimali de vardır.

klasik manuel şanzıman hortum sorunu. hocam bu yağ kaçağı debriyaj hidroliği hortumundan geliyor büyük ihtimal. bu hortumlar sıkıntılı biraz. eliniz ile hortumun altını yoklarsanız yağlı olduğunu görürsünüz. hatta forumda konusu bile vardı. 

@seferhasdemir yani umarım bahsettiğiniz gibi basit biseydir, cünkü az önce inip tekrar baktım su yada hidrolik olmasından şüphe ediyorum. Yağ gibi değil cünkü.

Geri
Üst Alt