Davlumbaz Ses Yalıtımı | Kaç Desibel Düştü | Seramikten 52 Gün Sonra İlk Yıkama

mehmetmert

Katılımcı Üye

İsim
Mehmet Mert
Herkese Selamlar,

Davlumbazlara ses yalıtımı yaptık. Açıklamada ayrıntılı olarak belirttim ama sormak istedikleriniz varsa buradan ayrı cevaplayabilirim tabiki. Biraz bizi yordu ve kapatması zor oldu davlumbazları. Yağmurda çok daha iyi olacağını düşünüyorum ses seviyesinin. Kapılar tamam, bagaj ve arka koltuk altı, arka teker davlumbazları tamam. Sırada Aracın ön koltuklarını söküp zemini yapmak kaldı sonrada finalize ederiz sanırım. Şu an bayağı iyi oldu, keyif alıyor insan yolculuk yaparken :)  

@mehmetmert Emklerinize sağlık.

Ancak bence hem emeğinize hem paranıza yazık etmmişsiniz.
Bu kadar uğraşacağım emek ve para harcayacağım netice 1-2 desibel.

Hiç bana göre değil, yapmasanız da olurmuş. O kadar uğraşıp emek ve para harcadıktan sonra en azından insanın hissedebileceği kadar izolasyon sağlanmalı. En az 10desibel fark olmalıydı yani.

Videoyu izledim yorumlara baktım ama göremedim ne kadar malzeme kullandınız ?

@Terms  Araçta öyle bir desibel hesabı yok malesef. 10 desibeli almak imkansız. 3 desibel temiz alındıysa verim yüksektir. Şöyle bir durum var, taban yalıtımı en önemli yalıtım yol sesi ve rezonans için. Oda yapılırsa fiyat / performans olarak çok iyi bir uygulama. Malzemeyi temin edip kendiniz yapabilirseniz eğer  2500 - 3000 TL civarı full yalıtım yapılır. C sınıfı bir aracı yalıtım olarak D sınıfı pek çok araçtan daha iyi duruma getirir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Balistique Nasıl anlıyorsunuz 68db ve 70db deki ses  farkını?

Lastikler golfte ses yapıyor. Bu sesin 2db düşmesi beni mutlu etmez.

5 saat önce, mehmetmert yazdı:

Herkese Selamlar,

Davlumbazlara ses yalıtımı yaptık. Açıklamada ayrıntılı olarak belirttim ama sormak istedikleriniz varsa buradan ayrı cevaplayabilirim tabiki. Biraz bizi yordu ve kapatması zor oldu davlumbazları. Yağmurda çok daha iyi olacağını düşünüyorum ses seviyesinin. Kapılar tamam, bagaj ve arka koltuk altı, arka teker davlumbazları tamam. Sırada Aracın ön koltuklarını söküp zemini yapmak kaldı sonrada finalize ederiz sanırım. Şu an bayağı iyi oldu, keyif alıyor insan yolculuk yaparken :)  

Emeğinize sağlık, videoyu henüz izleyemedim ama gözüm korkmasa benim de girişmek istediğim bir iş.  (y)

@Terms hocam 3 desibel 2 kat ses oluyor, desibel grafiği lineer artmıyor. 2-3 desibel ses büyük olay doğrusu.

@Terms Ben işim gereği anlıyorum. Ölçüm cihazları var videodaki gibi onlar kullanılabilir. Kendiniz söylemişsiniz kütüphane gibi sessiz bir ortam bile 28 db ise araçta bahsedilen değerleri beklemek ütopik olur. Basit bir örnek vermek gerekirse piyasadaki en sessiz lastik 67 db iken en gürültülü lastik 72 db etiket değerine sahip oluyor. 

Yalıtımı sadece DB değeri ile ele almamak lazım. Müzik kalitesi + rezonansin azalması bile basli başına harcanan rakam ve emeğe değer bence.

arkadaslar vıdeoyu eklıyorum 31.30 dan sonrasını dinlemenizi istiyorum. Rakamların doğru orantılı olmadığını, 60 desibelden 70 desibele çıktığında 4 kat gürültü arttığından bahsediliyor....

Geri
Üst Alt