Golf 7 1.4 Tsi Arac Koltuk Sorunu

Kane

Üye
İsim
Ercan
Herkese Merhaba

Konu daha önce açılmışmı diye arattım ancak bulamadım. Aracımda sağ ön yolcu koltuğunda hafif iler geri yaptığımda tıkır tıkır ses cıkıyor. Orada oturan olmadığı zaman yolda giderken birçok yerde koltuk minik minik oynadıgı için habire tıkır tıkır ses cıkıyor. Buda benım huzurumu bozuyor. Büyük ihtimalle raylarla ilgili bir sıkıntı var.  Başına gelen çözüm bulan, çözümünü bilen var ise yardımcı olur ise sevinirim.

@Kane eğer ki ray kısmından geldiğini düşünüyorsanız yağlamanız gerekir.

Upvote 0
@Kane eğer ki ray kısmından geldiğini düşünüyorsanız yağlamanız gerekir.
Koltuğu baş tarafından tutup salladığımda tıkır tıkır yerinden oynuyor. Gİderken de bu yüzden tıkır tıkır boşluk olusmus gibi ses yapıyor. Raylara oturan yere henüz bakmadım. Plastik bir parça var ise büyük ihtimalle aşınmadan dolayı yapıyordur diye düşünüyorum. İlli ki basına gelen birisi vardır. Çözüm bulan varsa paylaşırsa sevinirim. Sesten dolayı giderken acayip sinir bozuyor. Kulağım hep orada :(

Upvote 0
koltuk rayının bağlantı vidalarını sıkın. :) bazen gevşeyebiliyor.

Upvote 0
@Kane ses yapacak yerlerin başında çekmece gelir. Ancak birisi otururken gelmiyorsa sorun çekmece değildir.

Kafalıktan ses gelebilir.

Denemeler yapın. Koltuğu en üst kademeye alın sonra en alt kademeye, daha sonra geriye yatırın öne yatırın, sürüş yaparken tam koltuğun ortasına tehlike yaratmayacak şekilde elinizle bastırın vs. Orada emniyet kemerinin uyarıcısı için sensör vardır, belki oradan olabilir. Gibi gibi.

Aslında sesi duymayınca sadece tahmin yapılabilir. Ya da bir video çekmeyi deneyin, o zaman daha iyi fikir yürütülebilir

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Kane ses yapacak yerlerin başında çekmece gelir. Ancak birisi otururken gelmiyorsa sorun çekmece değildir.

Kafalıktan ses gelebilir.

Denemeler yapın. Koltuğu en üst kademeye alın sonra en alt kademeye, daha sonra geriye yatırın öne yatırın, sürüş yaparken tam koltuğun ortasına tehlike yaratmayacak şekilde elinizle bastırın vs. Orada emniyet kemerinin uyarıcısı için sensör vardır, belki oradan olabilir. Gibi gibi.

Aslında sesi duymayınca sadece tahmin yapılabilir. Ya da bir video çekmeyi deneyin, o zaman daha iyi fikir yürütülebilir
Bİlgiler için teşekkür ederim. Koltuğu tutup salladığımda koltuk tıkırtı yapıyor yani rayların içerisinde boşluk oluşmus gibi bir durum var. Yakın zamanda video çekip ekleyeceğim. 

Upvote 0
@Kane aynı sorun bende de var koltukta çekmece de yok ama yinede tıkır tıkır ses geliyor koltuğun sağ arka kısmına doğru olan bölümden geliyor. ne yaptısam geçmedi koltuğu söküp mekanızmanın olduğu yeri kontrol edeceğim. bu arada koltuğa da sıfır alındığından beri doğru düzgün  oturulmadı bile.

Upvote 0
Rayların orda vidalar gevşemiş olabilir birde yağlamak iyi gelebilir denemeniz de fayda var

Upvote 0
Daha once sahip oldugum araçların bir tanesinde de bu sorun olmustu. Rayların içinde koltuğun ayağına baglı bir plastik var. Bu plastik sayesinde koltuk rayın içerisinde ses yapmadan ve oynamadan sabit ileri geri gidiyordu. Bu araçta böyle bir mekanizma varmı bilmiyorum. Sorunu çözersem resimli anlatım yaparım. 

Upvote 0
https://youtu.be/FN-OBq1Fmrc           kisa ama ses net duyuluyor. Genel bakima az kaldi. Yetkili servise soktugumda bu sorunu da soyleyecegim. Araci surerken kulagim hep koltuk tikirtisinda oluyor inanin zevkim kaçıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Kane Koltuktan geldiğine eminmisiniz, kapıdan, cam tarafından gelmesin. bi ara eski aracımda bende de oluyordu iyice takip ettim ses cam dan geliyordu, camı 3-5 defa açıp kapattığımda sesi kesiyordu. sanırım camın oturması ile alakalıydı. 

Upvote 0

Park halindeyken koltuğu arkadan ileri geri yaparak cektim videosunu. Ses koltuktan geliyor malesef

Upvote 0

Geri
Üst Alt