Fren Diskleri ve Balata Değişimi

e2e

Üye
İsim
Emre Ertürk
Merhabalar, işimin çok yoğun olması ve hafta sonu yasakları nedeniyle araca yaptırmayı düşündüğüm bakımı 3 parçaya bölmeye karar verdim.

1- Diskler ve Balatalar

2 - Akü ve bujiler

3 - Yağ bakımı, filtreler ve triger seti ( devidaim pompası ve antifriz)

Bu kapsamda daha önce Gürhan Beyden @adlig temin ettiğim Ate performans fren diskleri, balataları ve fren hidroligini saat 17.30 gibi Ankara Şaşmaz Gökcan Balataya götürdüm. İsmail usta işine çok hakim biri değişimi oradaki çalışanları yapıyor. Titiz ve hızlılar. Yusuf Usta balata ve diskler Mehmet usta ise hidrolik konusunda yetkin.  Fren diskleri değişimi + balatalar + çıkan disklerin torna yapilmasi ve son olarak fren hidroligi değişimi 400TL tuttu. 18.40 gibi de işlemler bitti. Su an için sakin sürüyorum bir ses yok ama bakalım. Eski disklerin 50bin km daha gideceğini belirttiler sanırım onu da bir arkadaşıma vereceğim. Balatalar ise maksimum 4-5bin dediler. Hidrolik işlemi zahmetli ancak Ate nin pompası ile bir nebze daha hızlanıyor is onunda fotoğrafını ekledim.

Bu süreçte başta @Savatage ve @forzaGilles olmak üzere yönlendirme yapan forumdaslara teşekkür ederim. Gürhan Beye @adlig de parçaları sağladığı için teşekkürler. İlerleyen gunlerde deneyimlerimi ekleyeceğim.

20201222_173442.jpg

20201222_173526.jpg

20201222_173540.jpg

20201222_173608.jpg

20201222_174058.jpg

20201222_174654.jpg

20201222_174318.jpg

20201222_175915.jpg

Hayırlı olsun hocam, diskler çok şık duruyor. Tecrübelerinizi takipteyim :)  

@futwrf çok teşekkürler. 1.6 TDI 105 hp ile bu diskleri ne kadar deneyebilirim bilmiyorum  B)  ileride bir 200 beygir projesi olabilir belki o zaman bir anlami olur  :)  özellikle 500km sonra görüşlerimi yazarim. 

Ate performans fren diski,balata, ve fren hidroliği bende almıştım fakat suan ki balataların bitmesini bekliyorum. Aracınız kaç km de @e2e

Hayırlı olsun, yağ bakımı, filtreler, triger seti ne aldınız ve nereden aldınız acaba, kaç para tuttulat?

@Baho_34 selamlar su an 117bin km de tam. Ancak disklerin durumu kötü değil dedi usta. Arac 2013 Kasim çıkışlı ve ilk defa değişiyor. Diger yandan da diskleri 80-100bin arasi değiştirin diyen de çok. Bu arada usta fren hidroligini 2 ya da 3 senede bir değiştirmek gerektiğini söyledi. Nemli olan bölgelerde çok daha sık değişim gerektiğini söyledi. Ankara 4 yil ise İstanbul İzmit 2 3 sene dedi. Tabi araştırmadim ancak zamanım olunca bakacağım. Ustadlar biliyordur mutlaka. 

@Baho_34 selamlar su an 117bin km de tam. Ancak disklerin durumu kötü değil dedi usta. Arac 2013 Kasim çıkışlı ve ilk defa değişiyor. Diger yandan da diskleri 80-100bin arasi değiştirin diyen de çok. Bu arada usta fren hidroligini 2 ya da 3 senede bir değiştirmek gerektiğini söyledi. Nemli olan bölgelerde çok daha sık değişim gerektiğini söyledi. Ankara 4 yil ise İstanbul İzmit 2 3 sene dedi. Tabi araştırmadim ancak zamanım olunca bakacağım. Ustadlar biliyordur mutlaka. 
Benim de aracım 2013 Aralık trafiğe çıkış henüz 83 binde. Diskler için en az 30 bin km gider demişti ustam. Ortalama bende 100-110 bin km lerde değişim yapacağım. İyi günlerde kullanın.

@Golftdi 

Yağ Liqui Moly Longlife 3 5 litre Ankara Tiboil 350TL (resmi distribütör)

Antifriz G13 Motul 5 litre + 1 litre konsantre g13 + 1 litre saf su  Ankara Aksu Madeni Yağ (resmi distribütör) 200TL

Mann Yakit Filtresi @Savatage hocam 130 TL

Geri Kalan otosupermarket.com havale ile

Alttaki şekilde

Screenshot_20201222-225207_Samsung Internet.jpg

VW orjinal balatasına yakın, servis harici dışarıdan alınacak kullanan/tecrübe edinen kişi olarak hangi marka önerilir.

Herkese selamlar,

Yaklaşık 4 günlük kullanım sonucu ilk izlenimlerim;

1) Balata rodaji denilen şeyi yapmadim sadece 400km araci sürdüm. Ilk 200km de neredeyse frene basmadim bile. 

2) Gökcan Balata takildiktan sonra ilk 10km hafif ugultulu bir ses vardi ancak bu ses 15-20 km de tamamen kesildi. Sanirim yüzeylerin oturmasi ve alışması gerekiyor. 

3) Eski disk ve balatalar kötü durumda olduğundan mı yoksa gerçekten Ate disk ve Balatalar yüzünden mi bilmiyorum bugüne kadar böyle bir fren sistemi kullanmamistim. Frenleme performansı çok çok iyi bir hale geldi. Hatta birazda tehlikeli oldu. Çünkü araç bir anda duruyor. Özellikle arkadaki aracı kollamak gerekiyor. 

4) Fren esnasında balatanin diski yakalamasini hissediyorsunuz. Bundan fren performansindan kaynaklı belki bir yazilim ya da turbo geliştirmesi düşünebilirim. 10bin km sürüp performansina bakacağım.

@Golftdi 

Yağ Liqui Moly Longlife 3 5 litre Ankara Tiboil 350TL (resmi distribütör)

Antifriz G13 Motul 5 litre + 1 litre konsantre g13 + 1 litre saf su  Ankara Aksu Madeni Yağ (resmi distribütör) 200TL

Mann Yakit Filtresi @Savatage hocam 130 TL

Geri Kalan otosupermarket.com havale ile

Alttaki şekilde

Ekli dosyayı görüntüle 41177
Yağı aldığınız Tiboil firması Liqui Moly 'nin distribütörü değildir hocam., bayisidir,

Sistemden boşaltılan antifiriz miktarı ne kadardı bakabildiniz mi?

Antifiriz değişimi sonrası bilgisayar yardımıyla araç servis moduna alınarak sistemin içindeki hava tahliye edildi mi..?

Disk ve fren balatası tercinizi ATE marka tercih etmeniz oldukça yerinde bir karar olmuş :) ATE 'nin malzeme kalitesi diğer markalara göre resimlerden bile fark ediliyor., ciddi kalite farkı var.. hayırlı olsun..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt