Oto elektrikçi tavsiyesi

Yigit3735

Üye
İsim
Yiğit Öz
Herkese iyi geceler sevgili dostlar, 

Arac içi kamera ve led aydınlatma için enerjiyi çakmaklık girişinden alıyorum. Bunları direkt aküye bağlatsam herhangi bir zararı olur mu? 

İzmirde tavsiye edebilceginiz bir oto elektrikçi var mı? 

Teşekkür ederim 

Herkese iyi geceler sevgili dostlar, 

Arac içi kamera ve led aydınlatma için enerjiyi çakmaklık girişinden alıyorum. Bunları direkt aküye bağlatsam herhangi bir zararı olur mu? 

İzmirde tavsiye edebilceginiz bir oto elektrikçi var mı? 

Teşekkür ederim 
Merhaba direkt aküye bağladığınızda araç kullanılmadığı zaman da enerji çektiği için aküyü bitirme olasılığı artıyor.

Araç kamerasını obd portuna takılan bir ürün duymuştum, akü kritik seviyeye düşmeden önce gücü kesiyor ve o vakte kadar kameranıza güç sağlıyor idi.

https://www.kamerarehberi.com/obd-ii-arac-sarji-24-saat-kayit-yapmak/12339

Teşekkür ederim cevabınız için.  Ben kameraya giriş yapan kablo ucunu cıkarırım araçtan inerken dediginiz gibi aküyü bitirmemesi için.

zaten 24 saat kayıt şart değil benim için.

ben acaba dedim elektrik elektronik aksamına zarar verir mi bu ek kablo çekmeler vs

@Kysr038 

Hocam Direkt akü çok iyi bir fikir olmayabilir, araç için değil ama kamera için zararlı olabilir. Araç çalışmıyorken sıkıntı yok ama araç çalışırken alternatör aküyü şarj ediyor olacağı için alternatör çıkışındaki enerji dalgalanmaları kameranızın güç girişine yansıyacaktır, araçtaki eculerin güç girişleri bu dalgalanmaları tolere edecek şekilde tasarlanır buna göre otomotiv standartlarını sağladıklarına dair sertifakalandırılır. Eğer bağlayacağınız kameranın güç girişi bu dalgalanmaları kaldıramayacak seviyede ise zarar görebilir. 

@Yigit3735 akü yerine sigorta kutusundan alınabilir. Arada sigorta olacağından herhangi bir problemde sadece sigorta yanar ve değiştirip yolunuza devam edersiniz.

Orijinal sigorta pinini alıp sigorta kutusuna çakarak hem daha güvenli hem de daha temiz iş elde edersiniz . Takacağınız yere göre komple elektrikte çekebilir yada aracı kitledikten 30 dk  içinde elektriğide kesebilir .

@Tsigolf hocam ben buca gaziemir tarafındayım ama şehir merkezinde herhangi bir yer de olabilir. 

Teşekkür ederim

@Yigit3735 Üzgünüm İstanbul dayım ben Volkswagen'in servisinde elektrikçi olarak kardeşim çalışıyor bu konuda yardımcı olmak isterdim ama İzmir uzak kaldı bize

Yine de çok teşekkür ederim. 

Hocam kardeşinize sorabilir misiniz hem diğer arkadaşların da bilgisi olsun bu konuda;

Bu gibi durumlarda aracın sigortasına bir elektrik bağlantısı yapılması sakıncalı mıdır? Herhangi bir risk var mıdır? 

Allah korusun kötü sonuçlar başımıza çıkarır mı? 

@Yigit3735 sizin kemara markası nedir? Ayrica led aydınlatma dediğiniz nedir?

@Yigit3735 aşağıdaki videoyada açıklama var. Ona göre birşeyler yapılabilir .

Marka sorma nedenim ise bazı kameralar 12 volt ile bazıları da 5 volta dönüştürülmüş aparat ile ya da çakmaklık ucu ile çalışıyor.

Ben park kiti kullanıyorum viofo için. Park ederken de kayıt yapması için çakmaklık sigortasını yukarı kaydırarak devamlı elektrik alacak şekilde kullanıyorum.

Tam olarak siz nasıl kullanmak istiyorsanız ayrıntı verin elinizdeki malzemeler neler ona göre bir sonuca varabiliriz. 

Led olayında da daha önce konunuz var. Ayrıntılı açıklama da yapılmış. 

Genel olarak aküye zarar olup olmaması cihazların ne ile nasıl bağlandığı ile alakalı.

Videoya bir göz atın onun üzerinde gidelim.

Geri
Üst Alt