Araç teslim almaya gittiğinizde kontrol edilmesi gerekenler rehberi

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
İlk olarak aracınız bayiye geldiğinde ve ödemesini yapmadan önce mutlaka ama mutlaka görmeye gidin ve her açıdan fotoğraf çekin...

1. Yanınızda mutlaka ama mutlaka fotoğraftan anlayan ve mümkünse profesyonel ya da yarı profesyonel makine ile çekim yapacak bir arkadaş ayarlanmalı...

Heyecana kapılıp bu güzel anları heba etmemeli. Düğüne gider gibi iyi giyinmenizi öneririm, çünkü Fotoğraflarınız daima kalacak elinizde. Ben 10 ayda belki 50 kere baktım...

2. Kurumsal bir şirkete ait bayiden araç aldığınız için bahşiş genelde hoş karşılanmaz ama elinizde birer tane 2.5 litrelik kola, gazoz, fanta; yanına da pasta ağızları tatlandırır ve herkes memnun olur. Önünüze bir sürü evrak gelecek onları imzalarken iyi yapmışım dersiniz.

3. Size aracı tanıtan ve test sürüşü yapan kişiye en az 20 en çok 50 TL bahşiş iyidir. Yakıt almanız için kendi anlaştıkları benzin istasyonuna doğru test yaptıracaklardır... Gaza gelmemek lazım.araçtaki çeyrek depo benzin sizi minimum 150-170 km götürebilir. İlk benzinlikte pompacı derhal anlayıp çökecektir... Kaçış yok, 20 TL sizi zengin etmez ama onlar için çok önemli..

4. Boya koruma koltuk koruma ve bir dolu ıvır zıvır için sizin heyecanınızdan faydalanmak için teklif edecekler. sakın yüz vermeyin.

5. Su iticisi dediğiniz internetten alıp kendiniz uygulama yapabileceğiniz basit bir spreyden ibaret...

6. Anahtarlık, çakmak, ruhsat kılıfı hediyeleri var. Kauçuk paspas 162 TL'den satıldığından hediye etmezler genelde. Başka hediyeye gerek yok ısrar edip 20 TL'lik paspas almak için taviz vermeye gerek yok. 

7. Benim hayatımda aldığım ilk arabam, 0 km Golf olduğu için her gün kendimi tebrik ettim.... Durdum durdum turnayı gözünden vurdum..

Teslim almaya gittiğinizde yapılacaklar bir kontrol listesi olarak çıktı alarak teslim alan ilk benmişim...[sm=o_o.gif]

Teslimata gittiğinizde zaten size bir kontrol listesi imzalatacaklar.

Bu listede kendilerine dönüş olabilecek her türlü kusur ya da hata iddiasına karşı araç sahibinin kontrollerini yaptıktan sonra ayrılmasını öneririm.

Çünkü araç ilk alındığı gün 5 dakikalığına dahi olsa yalnız bırakıldığında olup biten bir şeyi teslim eden firmaya yıkma olasılığına karşı kendilerini yasal sorumluluktan kurtarmış oluyorlar.

Forum geçmişindeki  Üstadlarımızdan derlediğim ve naçizane eklemeler yaptığım bu liste oluştu...

Pek umutlu değilim kontrolleri yapabileceğinizden ama burada yazılanları kontrol etmenizi öneririm.

Ya da aklı selim işten anlayan birini yanınıza alarak gitmenizi öneririm.

Çünkü olayın heyecanına kaptırıp bir bakacaksınız ki evdeyim ve kapının önünde Golf'ünüz duruyor..

İşte liste

Teslimata giderken dikkat edilecekler.

- Dıs boyayı kontrol ediniz, cizik, boya hatası, boya da baloncuk var mı ?

- Dıs kaportayı kontrol ediniz, göçük vs. gibi

- İc kısımda koltuklari kontrol ediniz, yırtık veya hatalı dikiş, sökük ve benzeri kusurları var mı?

- Ic kisimda genel çizik kontrolü yapınız

- Sipariş ettiğiniz opsiyonlari bir bir kontrol ediniz orada. Her şey üretim aşamasında takılmış mı diye bakınız(faturada yazmalı ve üretim /tescil etiketinde var olmalı)

- Motor kaputunu acıp genel bir kontrol yapınız

-Aracın ön sağ kapı direğindeki kapı etiketini mutlaka kontrol ediniz karoseri birleşen yerlerindeki boyalara ve kaynaklara bakınız çünkü bunlar fabrikada robot ile kaynak yapıldığından tamamen hepsi aynı kaynak stilidir farklılıklar araçta oynama var anlamına gelir

-lastikler, jantlara,ön ve arka cam direklerine dikkat ediniz

-şasi numarasını kontrol ediniz mutlaka

-emniyet kemerinden tutunda sinyallere, farlara, hız sabitleme, cam otomatikleri, koltuk ayar düğmeleri vs vs vs ne varsa bakın

-araçta sökülen bantların lekesi vardı. bunlara dikkat (HAYALET VANTUZ LEKELERİ İÇİN YAPACAK BİR ŞEY YOK!)

-Kriko ve avadanlıkların olup olmadığı

-İlk yardım seti var mı?

-vites geçişleri

-direksiyon hareketi

-Sinyal ve silecek kolları

-gösterge panelinde ikaz ışığı vs yanık/sönük mü?

-2. yedek anahtarı almayı unutmayın

-4 cam otomatiğini deneyiniz

-Aracın kullanım kılavuzu torpidoda mı? ilk fırsatta okuyunuz. (teslimata kadar zaman geçirmek için PDF formatında bilgisayarda okunabilir olan versiyonunu da tavsiye ederim.)

-Faturanızı, tescil belgesinin aslını almayı unutmayın ve  kontrolünü yapın

-Far kontrolü

-Far yıkama ile cam silmeyi test ediniz

- Ruhsatınızı teslim alana kadar yerine geçen geçici ruhsat belgesini almayı unutmayınız.

-Bayinizden ruhsat kılıfı ve anahtarlık istemeyi unutmayınız.

-FREN RODAJI, LASTİK RODAJI ile MOTOR RODAJI'na dikkat ediniz.

- ilk benzincide benzin alırken lastik kontrolü

-Yanınızda 1 kg'lık kuru tip bir yangın söndürücü götürünüz.(Alman konfigüratörde bu da opsiyonel)

-Allah kaza bela vermesin..

İşte bu benim teslimatımdan kareler

Bunlar da yurt dışındaki teslimat örnekleri.

Emeğinize sağlık güzel konu olmuş , daha geliştirilebilir deneyimlerle çünkü farklı sorunlar yada ilginç anılar mutlaka vardır

bir göz gezdirin sadece çünkü araç geldiğinde heyecandan alıp eve ne zaman götürcem diye sabırsızlanıyor insan

golfdas dedi:
Emeğinize sağlık güzel konu olmuş , daha geliştirilebilir deneyimlerle çünkü farklı sorunlar yada ilginç anılar mutlaka vardır
Teşekkür ederim Hocam;

Zaten yaklaşık iki yıllık deneyimlerle oluştu.

Katkı yapılırsa daha da mutlu olurum elbette

Kısayol olarak size imzalatılan Checklist'i elinize alarak da kontrol edebilirsiniz. Sanırım buradakinden daha fazla maddeye sahip.

Yaşanan örnekler:

Genellikle heyecana kapılarak bir an önce alıp eve gelme biçiminde...

Stepnenin eksik olduğunu 3 gün sonra fark edenler dahi oldu heyecanı geçince.

Teslim sırasında heyecan olduğundan listeyi aklına bile getirememe şeklinde oluyor. genelde.

Benim gibi normal olmayanlar saatlerce kontrol edebilir.

yaklaşık iki saat boya cihazı ile kontrol yapan da var

kaportacı arkadaşıyla kontrole gidenler de var.

Sonuçta kurumsal bir şirket muhatabımız. Sorun olmaz değil ama nadiren olur.

bu yazdıklarınızın hepsini yaparsam , bir temiz dayak yememe garantisi isterim sizden :)

mustafam33 dedi:
bu yazdıklarınızın hepsini yaparsam , bir temiz dayak yememe garantisi isterim sizden :)
Hocam bundan fazlasını yapan dahi vardır ;) Birşey olursa mesaj atın toplanır geliriz :)

mustafam33 dedi:
Değerli Hocam,

Kahkahayla  güldüm...

Harikasınız...

Elime listeyi alıp başladığım  kontrollere yaklaşık iki buçuk saat devam ettim..

. İlk  yarım saat sonrası beni kendi halime bırakıp bir şey olursa biz ofisteyiz diyerek yavaş yavaş ortadan kaybolmuşlardı....

Sonra itiraf geldi..

Bugüne kadar böylesi kontrol eden görmedik diye.

silvershadow dedi:
Değerli Hocam,

Kahkahayla  güldüm...

Harikasınız...

Elime listeyi alıp başladığım  kontrollere yaklaşık iki buçuk saat devam ettim..

. İlk  yarım saat sonrası beni kendi halime bırakıp bir şey olursa biz ofisteyiz diyerek yavaş yavaş ortadan kaybolmuşlardı....

Sonra itiraf geldi..

Bugüne kadar böylesi kontrol eden görmedik diye.
siz golf resmi paylaşırken ben mumyaya dönmüş resimlerimi paylaşmak istemem :)

işin şakası ben böyle alırken sıfır araba canım ne çiziği olacak diyen tiplerdendim

taki hayatımın hatasını yapıp eşime sıfır cruze alıncaya kadar :(

araç 2-3 ufak çizik, vites kolunda çizik

imzayı atıncaya kadar bişey çıkarsa hallederiz konuşmaları

imzayı atınca bizim hayvanlar yapmış cevabı !!! (kendi personeline diyor)

ve ömür boyu unutamayacağım bana satan adamın çekiş ve yakıt sorunu nedeniyle serviste karşılartığımız

çekmiyor demi!!!

gitmiyor demi!!!

diye dalga geçmesi olmuştur, tabi boğazına sarılmama güvenlik engel oldu o ayrı konu ama cruze adama cinayet işletecek bir arabaydı,

ben aracımı alırken şöyle hızlıdan bakım biner gider gibi hissediyorum kendimi :( sevmiyorum bu huyumu

@mustafam33

Hocam çok güldüm sabah sabah. Gerçekten çekmiyor de mii gitmiyor de mi dediler mı ya. Süpermiş :)

yusuf dedi:
@mustafam33

Hocam çok güldüm sabah sabah. Gerçekten çekmiyor de mii gitmiyor de mi dediler mı ya. Süpermiş :)
aynen öyle abim, bir ömür boyu unutmayacam bunu,ben ne hayallerle almıştım 35 bin + 2,5 tüp + 1 tl çinden gelen 3 gün izmir gümrüğünde yatıp kalkmama neden olanan navigasyon, satış hikayemde çok ilginçtir,

ankaranın köşke (eski köşk) çıkan yokuşunda kırmızı ışıkda durdum araba full dolu ama , yeşil yandı gaza bastım araba biraz geri kaçırdı, stop etti sandım baktım yok otomatik araçda elfrenini çekip gazı kökleyip kalmaya çalıştım yok araç takılı kaldı, neyse geri geri gidip yan sokakda tekrar gaza bastım araç yürüdü gitti, sen misin bunu yapan arabadakileri eve bırakdım doğru opel opana bu kaçlira ediyor dedim :) 30 dedi ya 31 olmazmı bile demedim inanın attım anahtarı üstüne adam ciddimisin dedi evet dedim al senindir, sonra o araba senin bu araba senin c4 alacam dedim bu seferde o konya yolundaki rezil müşteri temsilcilerine rastladım, içeri girdim surata bakma yok araç varmı var fiyat ?

beyefendi sağda fiyat listesi var

opsiyon?

cevap yok vs... çook uzun hikaye gerçi 1-2 ay sonra müşteri memnuniyetsizliğinden kapandı!!!

istanbulda mercan kırmızısı buldum abi nekar 51250 oluru 49950!!!

abi hesap numaranı ver

yatırdım parayı hiç görmediğim bilmediğim arabaya 1 ay sonra ankaraya yollamışlar

aracı aldım cruzdan sonra araç 1.6 turbo altımda durmuyor resmen :)

şaka bir yana c4'de güzel araçdı yakıt performans açısından, golden daha fazlasını bekliyorum tabi yakıtdada daha fazlasını :) )

hani çocuklukdan beri meraklıyım araştırırım okurum, bazen derlerya insan bile bile ölüme nasıl gider diye gözlerim bağlanmış demek 307 e kapora yatırıp saniyeler içinde cruze aldım

@mustafam33

Geçmiş olsun hocam kötü tecrübeler bunlar. Ben de fransiz araçtan geldim golfe. Tamam fransız çok az yakıyor ama başka birşey yok :) golf her acıdan mutlu edecektir sizi ;)

yusuf dedi:
@mustafam33

Geçmiş olsun hocam kötü tecrübeler bunlar. Ben de fransiz araçtan geldim golfe. Tamam fransız çok az yakıyor ama başka birşey yok :) golf her acıdan mutlu edecektir sizi ;)
babamda bir tiguen var en boşu, yakıt biraz var ama gerçi o yılda 2 bin km kullanmıyor , bir ara connect ford vardı

2008 modeldi 2012 yılında km 12 bin diye satamadık 6-7 ay kimse inanmadı kesin oynanmıştır bununla diye ,

şimdi ikinci senesinde  model 2013 vw Tsi düz 9800 lerde 3 binini ben yaptım, 3. defa servise girecek yıldan dolayı :)

birde çok yakıyor bu diye kızıyor :) ama kullanmıyorda , baba 30ltrede yaksa sana dokunmaz diyorum :) )

ben biraz geniş seviyorum golf eğer 2-3 sene rahat durursam geniş bir passat veya tiguan ile sonlandıracağım 

mustafam33 dedi:
@mustafam33

babamda bir tiguen var en boşu, yakıt biraz var ama gerçi o yılda 2 bin km kullanmıyor , bir ara connect ford vardı

2008 modeldi 2012 yılında km 12 bin diye satamadık 6-7 ay kimse inanmadı kesin oynanmıştır bununla diye ,

şimdi ikinci senesinde  model 2013 vw Tsi düz 9800 lerde 3 binini ben yaptım, 3. defa servise girecek yıldan dolayı :)

birde çok yakıyor bu diye kızıyor :) ama kullanmıyorda , baba 30ltrede yaksa sana dokunmaz diyorum :) )

ben biraz geniş seviyorum golf eğer 2-3 sene rahat durursam geniş bir passat veya tiguan ile sonlandıracağım
Golf'un zevkini bir alın kolayca geniş araba arayacağınızı sanmam. Ben de geniş araba diyordum hep. Artık çok gereksiz geliyor. Sadece yüksek araba belki ;) O da doğayı sevdiğim için.

Siteyi görünce beklentilerim arttı tabiki beğenmessem ekşirim başınıza :)

Sent from my D6503 using Tapatalk

Geri
Üst Alt