Sağ Farda hafif Buğulanma

Tulkas

Üye
İsim
Emre
Aracımın sağ farında bugün farkettim hafif bir buğulanma olmuş, sabah baktığımda yoktu gün içinde kullandım ve park ettikten bikaç saat sonra farkettim. Diğer farda sıkıntı yok ama sağ far böyle, fotoğrafta da çok belli olmuyor ama alt kısımlarda dikkatli bakarsanız görebilirsiniz. Neden buğu yapmıştır sıkıntı çıkarır mı bu?

IMG_20201221_173228.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kirik var mi iyice kontrol edin. Yoksa sorun cikarmaz hocam. 

Upvote 0
Kırık çatlak vb olmadan böyle buğu yaparmı hocam, görünürde bişey yok kırık çatlak çizik dahi yok

Upvote 0
Bildiğim kadarıyla farlar vakumlu şekilde üretilir bu yüzden içerisine herhangi bir hava, su vb. giriş çıkışı olmaz. Dış tarafında tabi ki buğu olabilir fakat iç tarafında buğu olmaması gerekir. Mutlaka bir noktasından hava ya da su girmiştir. Benzer durum başıma gelmişti, servise danışmıştım. Bu kadar buğu da problem yaratmaz ancak buğu miktarı artarsa far yanınca içi ısınacağından buğu sıvıya döner elektronik aksamlara, far beynine zarar verebilir demişlerdi. Sizin de buğu miktarı sorun yaratacak kadar görünmüyor. Gözle görünmese de kılcal çatlaklardan sızıntı yapabiliyor. En iyisi buğu kuruduktan sonra basınçlı su tutun, içeri su giriyorsa bir yerde açıklık vardır. 

Upvote 0
Genelde sonradan takılan far ve stoplarda bu şekilde sorun olabiliyor. Kaza sonrası sol arka stop değişti. Yıkamadan çıkınca ya da soğuk havalarda buğulanma oluyor. Sizde de değişim oldu ise ondan olabilir.

20201009_150814.jpg

Inked20201009_150810_LI.jpg

Upvote 0
Benim farlarda tamponda değiştirme oynama yok hocam, muhtemelen sıcak soğuk değişimindendir, belki küçük kılcal bir çatlak. Bunlar mantıklı geliyor takip edeceğim bakalım bidaha tekrarlayacak mı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
doğru ya da yanlış cam çatlaklarını onaran sıvı işe yarar mı acaba? aklıma böyle bir seçenek geldi

...

Upvote 0
@mufayu hocam anladığım kadarıyla çatlak olsa kapansa bile farın içinde hava olduğu sürece nemlenme yapmaya buğu yapmaya devam eder, normalde farın içi havasız oluyormuş

Upvote 0
[mention]Tulkas [/mention] haklısın.internete merakımdan bakayım dedim bizim araçlarla alakasız olanların çözümü var hep.umarım bulursun bir çaresini

...

Upvote 0
Benim farlarda tamponda değiştirme oynama yok hocam, muhtemelen sıcak soğuk değişimindendir, belki küçük kılcal bir çatlak. Bunlar mantıklı geliyor takip edeceğim bakalım bidaha tekrarlayacak mı
Farlarda problem yok hocam sıkıntı yapmayın., hava değişimlerinde oluyor bu durumlar.,

15 gün önce Doğus Oto Maslak 'ta kapının önünde 2020 model Audi A8 Long V8 TDI vardı., ve farların içi sizinkinden çok daha kötü durumdaydı, farlar neredeyse tamamı buğulanmış haldeydi., o araçta (kısalar matrix led / uzunlar Lazer aydınlama) evet yanlış duymadınız araçta Lazer aydınlatma var., farın değeri 80-90 bin liradan aşşağı değil., onda bile aynı durum söz konusu...

Upvote 0
@forzaGilles hocam sağolun valla içim rahatladı, çatlak patlak olsa yıkamada yağmurda illa belli olurdu diyorum biyandan da acaba diyorum kendi kendime. Galerideki araçlarda dahi oluyorsa dediğiniz gibi takmamak gerek,@akifurhan arkadaşın attığı fotoğraflar gibi olursa sarun olur ancak çünkü o aşırı nemlenmiş

Upvote 0

@mufayu hocam anladığım kadarıyla çatlak olsa kapansa bile farın içinde hava olduğu sürece nemlenme yapmaya buğu yapmaya devam eder, normalde farın içi havasız oluyormuş
Emre, farın içinin havasız olma şansı yok maalesef. Far lambalarını sonradan takılabilecek şekilde tasarlanmış ve kapakları var. Her kapağı açtığımızda içinin havasının alınması gerekirdi o zaman. Sorun hava deliklerinin yeterince açık olmayışı sanırım. Arkada kapağın hemen yanında beyaz şeffaf renkli bir çubuğa benzeyen bir hava kanalı var. Onu çıkarıp, o deliğin açık olup olmadığını kontrol edin. Kendi aracımda deliklere müdahale edip, kapağa silika jel yapıştırdım. Bakalım faydası olacak mı? O günden sonra havalar günlük güneşlik geçiyor, sonucu görme durumu olmadı henüz.

Upvote 0

Geri
Üst Alt