5 yil suresi dolan engelli aracin pert olmasi

Ayhan5353

Üye
İsim
Ayhan
Arkadaslad %90 ile 5 yil once alinan bir arac pert olurda kasko odemesi otv dusulerekmi oluyor yoksa  piyasa degerini mi oduyor. 5 yil icinde olursa otv yi dusuyor oyle odeme yapiyor herkes bunu biliyor bunu bende biliuorm :) ama 5 yil 6 7 yil hala kullanilan engelli araci yani 5 yil sonunda pert olursa kasko hangi sekildr odeme yapiyor. Bu konunda net bilgisi olan varsa cevap verebilirmi. 

Arkadaslad %90 ile 5 yil once alinan bir arac pert olurda kasko odemesi otv dusulerekmi oluyor yoksa  piyasa degerini mi oduyor. 5 yil icinde olursa otv yi dusuyor oyle odeme yapiyor herkes bunu biliyor bunu bende biliuorm :) ama 5 yil 6 7 yil hala kullanilan engelli araci yani 5 yil sonunda pert olursa kasko hangi sekildr odeme yapiyor. Bu konunda net bilgisi olan varsa cevap verebilirmi. 
Güzel soru

ÖTV mevzusu vatandaş ile devlet arasında, sigorta şirketini ilgilendirmemesi lazım aslında ama konu hakkında bilgim yok.

5 yıl içerisinde yapılan uygulama dediğiniz gibiyse bence doğru bir uygulama değil ama 5 yıldan sonraki durumu bence diğer araçlar gibidir/öyle olmalı.

Sorunuz benim aklıma başka sorular da getirdi :)

5 yıl içinde pert olursa ötv hariç ödüyor demişsiniz, o zaman sigorta şirketleri bu işten haksız kazanç sağlamış olmuyor mu? Kazalı aracı satışa çıkartırken ötvsi ödenmiş kazalı bir araç gibi satıyordur; yani belki de kazalı hali, araç sahibine ödediği paradan daha fazla ediyor.

ÖTV muaf alınan bir aracın 5 yıl içerisinde perte çıkması durumunda araç sahibine ÖTV muaf bir araç almak için 2. şans veriliyor mu acaba?

Eğer verilmiyorsa ve sigorta şirketi de ötv hariç ödeme yapıyorsa burada araç sahibinin ciddi bir mağduriyeti söz konusu. Diğer türlüsünde de suistimale açık bir konu haline gelebilir, ötv muaf araç alıp nakite çevirmek isteyen art niyetli insanlar olabilir.

Kafamda deli sorular, sigortacıları sahneye davet ediyoruz. :D

Kendi bildiğimi yazayım, bir yakınım ötv muafiyetli araç kullanıyor kaskoya ödediği paraya baktığımda normal binicilerle hemen hemen aynı parayı ödediğini görmüştüm, sonra kasko şirketine durumu sorduk, onlar da araç ötv muafiyetli olsa dahi perte çıktığında normal araç statüsüne çevirilip satılabilir minvalinde birşeyler söylediler, bu sebeple pert olma durumunda aracın bedelinin tamamını (ötv dahil) karşılayacaklarını belirttiler.

Benim anladığım kadarıyla ötv muafiyetli aracın devrinin yapılabilmesi için ötv ödenmesi şart, perte çıkan aracı kasko almak isteyeceğinden ortada kimsenin mağdur olmaması adına diğer araçlardakiyle benzer fiyatlara ve benzer kapsamlarda kaskoluyorlar.

Eğer yanlış veya eksik biliyorsam diğer hocalarım muhakkak düzeltecektir.

bizim komşu engelli raporu ile aldığı araçla(1 yıllık araçtı) ağır kazaya karıştı,kasko aracı perte çıkardı ve ötv si düşülmüş parayı ödedi,çok az bir para ödediği için aynı aracın sıfırını(tekrar aynı raporu kullansada) alamadı,çünkü fiyatlar uçtu gitti.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Güzel soru

ÖTV mevzusu vatandaş ile devlet arasında, sigorta şirketini ilgilendirmemesi lazım aslında ama konu hakkında bilgim yok.

5 yıl içerisinde yapılan uygulama dediğiniz gibiyse bence doğru bir uygulama değil ama 5 yıldan sonraki durumu bence diğer araçlar gibidir/öyle olmalı.

Sorunuz benim aklıma başka sorular da getirdi :)

5 yıl içinde pert olursa ötv hariç ödüyor demişsiniz, o zaman sigorta şirketleri bu işten haksız kazanç sağlamış olmuyor mu? Kazalı aracı satışa çıkartırken ötvsi ödenmiş kazalı bir araç gibi satıyordur; yani belki de kazalı hali, araç sahibine ödediği paradan daha fazla ediyor.

ÖTV muaf alınan bir aracın 5 yıl içerisinde perte çıkması durumunda araç sahibine ÖTV muaf bir araç almak için 2. şans veriliyor mu acaba?

Eğer verilmiyorsa ve sigorta şirketi de ötv hariç ödeme yapıyorsa burada araç sahibinin ciddi bir mağduriyeti söz konusu. Diğer türlüsünde de suistimale açık bir konu haline gelebilir, ötv muaf araç alıp nakite çevirmek isteyen art niyetli insanlar olabilir.

Kafamda deli sorular, sigortacıları sahneye davet ediyoruz. :D
Yorumları okuyunca bir soru da ben ekleyeyim. İyi niyetli olmayanlar şimdi bu şekilde ÖTV'siz aracı parçalayıp satma ihtimalleri nedir? Ya da çalınması durumunda da çalan kişiler satabilir.(haberlerde okumuyor değiliz)  

Bir de örnek verecek olursak kaput değişimi olması gerekti diyelim ya da herhangi bir onarım. ÖTV vs. durumları nasıl olur ki, parça fiyatı belli işçilik fiyatı belli. (Ancak aracın bütünü düşünülünce ötv devrede olur.)

Ancak vardır mutlaka mantıklı bir açıklaması çünkü her koşulda mağdurluk söz konusu.(şimdi araştıramadım..)

...

Bir de örnek verecek olursak kaput değişimi olması gerekti diyelim ya da herhangi bir onarım. ÖTV vs. durumları nasıl olur ki, parça fiyatı belli işçilik fiyatı belli.

...
Malzeme ve işçilik bedellerinde ÖTV uygulanıyor mu ki hocam? Yalnızca KDV yok mu?

@frknyldrm KDV olması lazım sadece.

Pert durumunda ötv'siz ödeme varsa parça parça durumunda ya da onarımda yoksa diye örneklendirdim. Ağır hasarlı bir onarım olsa araç alırken ödenen kadar hasar çıkar neredeyse.

Geri
Üst Alt