Bedelli Askerlik Hakkında

mbonat

Katılımcı Üye

İsim
Bahadır
2021 senesinde bedelli askerliğe gitmek için  birkaç ay önce askerlik ücretini yatırdım , aile hekimine gidip muayene oldum , gidilebilecek tarihleri seçtim e devletten baktığımda hala sınıflandırma bekliyor yazıyor .  Nedir bu sınıflandırma bilenler aydınlatırsa sevinirim . 

Ekran Resmi 2020-12-13 02.01.36.png

@mbonat Sınıflandırma dediği, bedelliye kabul edilmeniz veya edildiyseniz nereye gideceğiniz. Bu sınıflandırma da Ocak ayında yapılıyor olması lazım (bu sene öyleydi). Yükümlülükleri yerine getirmişsiniz ama MSB’nin belirlediği sayının üzerinde başvuru olursa bedelli olarak gidecekleri kura ile belirliyorlar. Kurada çıkmazsanız o yıl için bedelli hakkını kaybediyorsunuz, tecilinizi devam ettirebiliyorsanız seneye de başvuru yapabiliyorsunuz. Yine de en doğru bilgiyi askerlik şubesi verecektir. Hakkınızda hayırlısı olsun...

hayırlı olsun yoğunluk var muhtemelen benim üç personelim altı ay önce başvurdu ücretleri yatırdılar ama onlarda senin gibi bekliyorlar. bizim delikanlımın haziran gibi okul bitsin bende yatıracağım kısmet bakalım...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Askerlik ile ilgili söylenecek tek şey var bana göre;

Askerlik yapmış olanlar için mutlaka yapılmalı, yapmayan için de bedelli seçeneği varsa değerlendirilmeli.

Her ikisinin de ayrı ayrı avantajı ve dezavantajı vardır. 

Konu "Golf 7 mi, Golf 8 mi" ye dönüşmemesi dileğiyle..

Herkes için hayırlısı neyse o olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@serkanhector 

‘Askerlik yap’ diyen makamın askerliği para tahvil etme hakkı var ise  Devletin vatandaşa böyle bir alternatif sunması neticesin de herkes yapabilir...

bence her türk askerlik yapmalı para verip askerlik yapılmaz peygamber ocağıdır bir çocuk olarak girer erkek olarak çıkarsınız 

@metinkar yanlış anlaşılmasın ben şahsi fikrimi belirttim kimisine göre boşa giden 18 ay ( benim zamanımda 18 aydı ) hükümetin her şey den vergi alması sinekten yağ çıkartıp kendi çevresine aktarmasını hazmedemiyorum kendi yakınlarına 4-5 maaş bağlanıyor bizim gibi normal vatandaş kıt kanaat geçinirken birilerine kaynak sağlanıyor 

@mbonat Sınıflandırma dediği, bedelliye kabul edilmeniz veya edildiyseniz nereye gideceğiniz. Bu sınıflandırma da Ocak ayında yapılıyor olması lazım (bu sene öyleydi). Yükümlülükleri yerine getirmişsiniz ama MSB’nin belirlediği sayının üzerinde başvuru olursa bedelli olarak gidecekleri kura ile belirliyorlar. Kurada çıkmazsanız o yıl için bedelli hakkını kaybediyorsunuz, tecilinizi devam ettirebiliyorsanız seneye de başvuru yapabiliyorsunuz. Yine de en doğru bilgiyi askerlik şubesi verecektir. Hakkınızda hayırlısı olsun...
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim . İnternette araştırma yaptığımda yoklama durumunu takip etmek için şu kısmı buldum ama ben de uyarı veriyor ondan dolayı bir şüphe oluştu .

D0924366-02E3-4D2E-9BC8-ACBFF72E8B3E.png

hayırlı olsun yoğunluk var muhtemelen benim üç personelim altı ay önce başvurdu ücretleri yatırdılar ama onlarda senin gibi bekliyorlar. bizim delikanlımın haziran gibi okul bitsin bende yatıracağım kısmet bakalım...
Teşekkür ederim Metin abi . Benim de bir sıkıntı olmazsa haziran gibi okul biticek . Aklımda sömestr tatilinde gitmek vardı ama celp dönemlerin de uygun olanı yokmuş. Sıralamayı tek ders sınavlarından sonra yaptım umarım istediğim tarih çıkara askerlik işini de aradan çıkarmış oluruz.

@serkanhector  ben yanlış anlamadım zaten bilgi amaçlı yazdım yaşım 48 benim dönemimde bedelli askerlik olsa idi kredi çeker yüne bedelli yapardım 18 ayımı verdim askerliğe benim olduğum yerde birşey yapmadan geçen 18 ay... bazen orduya asker lazım olur, bazen de para lazım olur.... burada devlet yönetimi ihtiyaç neye göreyse, gerekli olanı en mühimden başlayarak ona göre davranıyor... devlete demekki herdaim para lazım bunu yasal hale getirdiler mesela ben düşünüyorum eleman yurt dışında online askerlik yapıyor bizimkilerin neyi eksik... askerlik hizmetinin bu şekilde olması ben çok iyi zaten vatan millet diyinde 15 temmuzdaki gibi ölümüne gitmedik mi gittik gerisi önemli değil bence...

@metinkar yanlış anlaşılmasın ben şahsi fikrimi belirttim kimisine göre boşa giden 18 ay ( benim zamanımda 18 aydı ) hükümetin her şey den vergi alması sinekten yağ çıkartıp kendi çevresine aktarmasını hazmedemiyorum kendi yakınlarına 4-5 maaş bağlanıyor bizim gibi normal vatandaş kıt kanaat geçinirken birilerine kaynak sağlanıyor 

Bedelli askerlik yapıp yapmama konusunda çok ciddi kararsızlık yaşamış ve sonrasında karar verip bedelli askerlik yapmış birisi olarak vicdanınız nasıl rahat olacaksa öyle yapmanızı tavsiye ederim, bunu askerliğini nasıl yapacağına karar veremeyenler için söylüyorum.

Devlet bizden canımızı istese veririz, paramızı istese de veririz. 

Şahsım adına söylüyorum; inşaat mühendisiyim ve benim sivil hayatta bu ülkeye faydam daha fazla. Ayrıca şanlı ordumuzun benim bedensel varlığımdan ziyade maddi kaynak sağlamama şu an daha fazla ihtiyacı var.

Gönlünüzde vatan sevgisi varsa o üniformayı ne kadar süre üstünüzde taşıdığınız değil ne kadar kıymet verdiğiniz önemlidir, ben 3 haftalık bedelli askerlik sürecimde o üniforma üzerimdeyken bacak bacak üstüne bile atmadım.

Bedelli askerlik yapıp ordusuna para veren bir asker, ömür boyu askerlik yapıp darbe yaparak bütün bir milleti perişan eden veya Türk milletinin silahını yine Türk milletine doğrultan bir sözde askerden bin kat üstündür.

Her şey bir yana, gazi ve şehitlerimiz ile onların aileleri bir yana. Onların hakkını hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Tartışmaya kapalı bir konu.

Gazi ve şehit olmak herkese nasip olmaz, bu da ayrı bir gerçek.

Şehitlerimizin ruhları şad olsun.

Gazilerimize de şifa ve hayırlı ömürler dilerim.

@mbonat  aynen gidip gelmek lazım hayırlısyla...

Teşekkür ederim Metin abi . Benim de bir sıkıntı olmazsa haziran gibi okul biticek . Aklımda sömestr tatilinde gitmek vardı ama celp dönemlerin de uygun olanı yokmuş. Sıralamayı tek ders sınavlarından sonra yaptım umarım istediğim tarih çıkara askerlik işini de aradan çıkarmış oluruz.

@Seastar76 askerler Suriye’ye gidiyor mu sanıyorsunuz? Yükümlülük görevini yapan asker kışla dışına dahi çıkmıyor. O sizin sandığınız askerlik eskide kaldı. 

Geri
Üst Alt