Buji Değişimi

Yunus Emre

Katılımcı Üye

İsim
Yunus Emre
70 bin km deki 2016 model aracımın bujilerini nihayet bugün değiştirebildim bujileri orjinal olması açısından servisten 540 tl aldıktan sonra 50 tl gibi bir işçilikle özel serviste değiştirdim 

Çıkan bujilerin durumu da bu halde bujilerini değiştirecek arkadaşlara bilgi olması açısından paylaşıyorum

WhatsApp Image 2020-12-01 at 16.46.01.jpeg

WhatsApp Image 2020-12-01 at 16.46.02 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-12-01 at 16.46.02.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kesinlikle orjinal buji kullanın,orjinal diye piyasadan aldığınız ürünlerin çoğu 4. Kalite, ömrü 20 bin km bile olmayan çakma ürünlerdir. 70 bin km kullanılan orjinal büjilerin seramiklerinde çatlama,dökülme olmamış. Piyasadan orj diye alınan 300-500₺ bujiler,sizi yolda bırakabilir, yada sandık motor siparişi verdirebilir. ⚡🍀

Hocam servisten nasıl alıyorsunuz sorun yapmıyorlar mı? Normal bigün gitsem ücreti karşılığı satın almak istiyorum desem satış yapıyorlar mı?

Hocam servisten nasıl alıyorsunuz sorun yapmıyorlar mı? Normal bigün gitsem ücreti karşılığı satın almak istiyorum desem satış yapıyorlar mı?
Neden yapmasınlar elbette yaparlar., ücretini ödedikten sonra ne isterseniz alabilirsiniz ve orada da taktırmak zorunda değilsiniz..

Fakat bazı parçaları ve işlemleri orada taktırmak daha avantajlı olabiliyor., Örneğin zubizu kampanyasıyla yetkili serviste yedek parça ve işçilikte (aracın yaşına göre) %15-30 arası indirimli yaptırabiliyorsunuz; https://binekarac.vw.com.tr/tr/kampanyalar-ve-finansal-cozumler/servis-kampanyalari/zubizu-servis-kampanyasi.html

82 binde 1.4 tsi aracım var 75 binde Bosch platin buji ile bujileri komple yenilemistik şimdi çok çok hafif bir şekilde rölantide titreme yapıyor. Ya bobinde bir sıkıntı var yada bujide sanırım. Arabada arıza kaydı yok bakalım baktiracagim ne çıkacak.

@Tulkas kusura bakmayın geç gördüm istediğiniz zaman yedek parça bölümüne gidip ücreti karşılığında alabilirsiniz motor yağına kadar veriyorlar fakat yağın litresine 160 tl istiyorlar 

82 binde 1.4 tsi aracım var 75 binde Bosch platin buji ile bujileri komple yenilemistik şimdi çok çok hafif bir şekilde rölantide titreme yapıyor. Ya bobinde bir sıkıntı var yada bujide sanırım. Arabada arıza kaydı yok bakalım baktiracagim ne çıkacak.
Hocam hemen servise gidip orjinal buji taktırın,yoksa yolda kalırsınız. Araç rölantide çalışırken egzozu dinleyin garip sesler gelmeye başlar,zaten araç arıza lambası yakmaya başlar,en fazla ömürleri (bosch buji) 20 bin km. 

Aynı bujilerden bende kullanıyorum hocam. Söylendiği gibi 20bin km lik ömürleri yok. Yeni aldığım her aracıma bosch buji taktırıyorum ve şimdiye kadar da bir sıkıntı yaşamadım. NGK larla aralarında ciddi bir fark olduğunu da düşünmüyorum. Umarım sorununuz en kısa sürede en düşük maliyetle çözülür.

@Kordi_gs Çorlu çalışkan otomotivden aldım bujileri hemen karşısında sanayi sitesi var oradaki vw özel servisinden işimi hallettim   bujileri değiştiren arkadaş benden alsaydın 400 lira aynı bujiler dedi fakat onun elindeki bujilerle benimkilerin kutuları değişikti 

@Kordi_gs Çorlu çalışkan otomotivden aldım bujileri hemen karşısında sanayi sitesi var oradaki vw özel servisinden işimi hallettim   bujileri değiştiren arkadaş benden alsaydın 400 lira aynı bujiler dedi fakat onun elindeki bujilerle benimkilerin kutuları değişikti 
Uyanık tamirci tavsiyesi., çoğu aynı şeyi söylüyor., Neden onun elindeki bujinin kutusu değişik çünkü %90 ihtimalle sattığı buji sahte., O buji o kadar risk taşıyor ki sanayiden aldığınız bosch, ngk vs.. bunlar en azından aynı zamanda araç üreticisine yedek parça üreten bilindik markalar., ama o 400 liraya sattığı orjinal kutusuna benzer sahte bujinin maliyeti 10 lirayı geçmez., %400 kâr ne  güzel iş valla..

Orjinal Yedek Parça 'yı (Original Equipment Part) özel servis sahibi bile olsa servis harici başka bi yerden bulamaz., sadece servislerde satılır., sanayide XXX adlı özel servis orjinal yedek parça tedarik etmesinin 2 yolu var., ya sizin gibi servisten ücreti karşılığında satın alması gerekir., yada kaçak yollara başvurarak yurt dışından getirmesi gerekir., tabi sizin yetkili servisten aldığınız bujinin kutusu ile kendi sattığı kutu farklı olduğu için zaten kaçak mal bile satmıyor., sattığı direkt sahte ürün..!!

Hem %400 kârla mal sat, hem de sahte olsun ne güzel iş valla..

@Yunus Emre eyvallah hocam sağolasın benım doğuş oto maslakta tanıdık vardı bilgisayara taktık hangi buji arızalı onu bulduk sadece onu değiştirdik 150 ₺ verdim. Bir buji değişti yani  acaba değişmişken hepsi ki değişseydi 

Geri
Üst Alt