Manuel Şanzıman Yağ Değişimi?

Skyline

Katılımcı Üye

İsim
Musa
Arkadaşlar merhabalar, forumda biraz arattım ama tam olarak istediğim cevabı bulamadım. Şuanda aracım 2015 model 1.2 tsi manuel 53 bin km de. Şanzıman yağı hiç değişmedi. Şanzıman yağı değişir mi? Değişirse ne zaman ve hangi aralıklarda değişmeli? Hangi yağ koyulmalı? Bilgisi olan aydınlatabilir mi lütfen? Teşekkürler.

Hocam merhaba, manuel şanzıman yağı değiştiren yok sanırım. Şubat ayında benzer bir konu açmıştım hiç cevap alamadım. Aynı aracın 2016 model 84.250 km'de olanına sahibim. 85.000 km'de yağ bakımı var. Şanzıman yağını da değiştirmeyi düşünüyorum. Liqui moly Volkswagen onaylı yağı koymayı planlıyorum. Mutlaka üreticinin verdiği aralıklar vardır ancak sıvıları belli yıllarda yenilemek gerekiyor bence. 

Manuel şanzımanlar sıkıntı çıkarmadığı için gittiği yere kadar gidiyor herkes bence :)

@İhsan Dinç ben de öyle düşünüyorum hocam. Manuel şanzımanda çoğu kişi bakmıyor bu olaya. Açıkcası ben de değiştirmeyi düşünüyorum 

@Musaaksoy Hocam değişim için 700 km kaldı. Bu ara araba yatar moda geçti bir ara iş için günde 130 km yapıyordum. İş değiştirdim :) Şimdi haftada 100 zor oluyor. Birkaç haftaya değişim yapacağım. Bilgi paylaşırım.

1 ay önce aracımın aks keçesinden yağ kaçırdığı için şanzıman yağımda azalma olmuştu.Aracımın kilometresi 68.000. Liqui moly  top tec 5100 ile manuel şanzıman yağını değiştirdim.2013 model 6 ileri manuel şanzıman 2.3 litre alıyor.Şu anlık bir sıkıntı yok.Çıkan yağ iyi durumdaydı.Bana sorarsanız eksilme veya şanzımanda bir sıkıntı yoksa 100.000 km altında değiştirmeye gerek yok.Dsgler de ise 60.000 km den sonra değiştirilebilir.

2013 1.4 Tsi Aracımı aldığım zaman 75 Binde iken şanzıman yağını yeniletmiştim. Doğal olarak hiçbir yağ ömürlük değil illa ki değişmesi gerekir. Görsel olarak ekliyorum. Araba konusunda çok yokluk çektiğim için çok üzerine düşüyorum maalesef :masallah:

1.jpg

Sanzuman yağı değişmez sanzuman degisir ama yag değişmez...

Şarap gibidir yillar yollar sadece ona tat verir değer verir...:)))

Fren hidroligi olsun antifiriz olsun ne bileyim neredeyse tüm sivilar ömürlüktür zaten Bu tarz sıvıları degustirmediginiz taktirde ömürlük mevsuzunda sıkıntı çekmez hemen ömrünü tamamlar:)))

Hocam yeni nesil araçlar çıt kırıldım dır eski nesil ustalar yüzünden saçma sapan yorumlar yapılır...

Araçta tüm sıvılar 2 yılda bir değişmeli dır aslında üretici firma tavsiye eder ne hikmetse bizim servisteki ustalar bile değişmez gerek yok der neden? 

Nedeni basit sanzuman gitsin inince onuda değiştiririz mantığı 

Veya fren hidroligi değişmez se disk balata ömrü kısalır fren mesafesi uzar değiştirmiyorlardi şimdi değiştirmeye başladılar normal kullaciya 5 yıl giden disk balata 3 yılda bitince şikayet çok aldılar...

Örnekler çoktur uzatmayayım...

Kesinlikle serviste değişim yaptırın aracınızin sanzumani na uygun olan fabrikasyon wv mühürlü 2 yıl garantili yag ile değsim yaptırın...

Gerek yok deseler de siz değiştirin dersiniz 

Paran mi çok kardesim idare eder bu diyen türler vardır sizde aksine param az 3 kuruşluk sıviyi degistireyim de daha çok masraf çıkmasın die değiştirin diyorum dersiniz....

2013 1.4 Tsi Aracımı aldığım zaman 75 Binde iken şanzıman yağını yeniletmiştim. Doğal olarak hiçbir yağ ömürlük değil illa ki değişmesi gerekir. Görsel olarak ekliyorum. Araba konusunda çok yokluk çektiğim için çok üzerine düşüyorum maalesef :masallah:

Ekli dosyayı görüntüle 40436
Ben bunları değiştirmeye kalksam 10.000 tl civarı tutuyor? 

960tl ? 

aracımın daha önce şanzıman yağı ve fren hidroliği değişmemiş. Açıkcası şanzıman yağında çok sorun olacağını düşünmüyorum ama fren hidroliğini değiştirmeyi düşünüyorum.

Fren araba için en hayati öneme sahip. Kesinlikle yenilemeniz gerek bence 👌

Ben bunları değiştirmeye kalksam 10.000 tl civarı tutuyor? 

960tl ? 
Fiyatı 0 olanları parçaları kendim temin ettim. Toplam yanlış hesaplamadıysam 3000 lira ya mâl olmuş geçen sene Ağustos ayında 👌

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hocam merhaba, manuel şanzıman yağı değiştiren yok sanırım. Şubat ayında benzer bir konu açmıştım hiç cevap alamadım. Aynı aracın 2016 model 84.250 km'de olanına sahibim. 85.000 km'de yağ bakımı var. Şanzıman yağını da değiştirmeyi düşünüyorum. Liqui moly Volkswagen onaylı yağı koymayı planlıyorum. Mutlaka üreticinin verdiği aralıklar vardır ancak sıvıları belli yıllarda yenilemek gerekiyor bence. 

Manuel şanzımanlar sıkıntı çıkarmadığı için gittiği yere kadar gidiyor herkes bence :)

(Devirdaim) Aracınızın Km'sine göre açmış olduğum konuyu ekledim bakabilirsiniz.

Geri
Üst Alt