Golf 7.5 Bakım ve Filtreler, Uygun Fiyatlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@atolyemgaraj 

Arka balata nasıl bitmiş şaşırdım. 29binde olmasına rağmen ön balatalar bitebilir de arkaların bitmesini bilemedim

Merhabalar
Golf 7.5 Highline Manuel aracım için sürekli okuyup edindiğim bilgileri paylaşmak istedim.
15000-30000 bakımı garanti bozulmaması için Doğuş Oto'da yaptırdım ve afaki ücretler olduğu için parçaları kendim alarak dışarda yaptırmaya karar verdim.

Öncelikle filtrelerle başlamak istiyorum.
Fil,Filtron vb. markalar var ancak kaliteli olması için 2 marka üzerinde durdum. Bosch ve Mann Filter.
Bosch filtre, Mann Filtreye göre biraz daha uygun fiyatlı ancak araştırdığımda Bosch filtrelerin sahtesinin yapılıp satıldığı ve piyasada bol miktarda olduğunu gördüğüm için ondan da vazgeçtim.
Mann filtreye karar verdim ki ufak bir tık daha pahalı ve sahte şikayetleri görmedim.

Öncelikle Mann Filter'ın web sitesine giriyoruz ve aracımızı seçiyoruz.
/monthly_2020_11/m1.thumb.JPG.226ded08bb4a51dcb0764a5b080ff704.JPG

Daha sonra filtreleri karşımıza getiriyor. Filtreleri kırmızı çizgilerle işaretledim. Hava ve Yağ Filtresinde kafa karışıklığı olacak bir durum yok. Yakıt Filtesinde su sensörü bulunmayan olanı seçeceğiz ancak ürünün eski üretim kodu PU 8028 ancak yeni kodlu piyasada olan PU 8021 kodludur. Ama filtre marketim sağolsun PU 8028göndermiş. Hava Filtresi 3 çeşit; Ucuz, Karbonlu ve Alerjen Filtre. Ben Ucuz olanını tercih etmedim ancak Bir Önceki Bakımda Alerjen Filtre aldım ve aşırı memnun kaldım. En ufak partikül bakteri vb. %99 süzüyor ki bakımda değiştirdiğimde gördüğümde çok pisti ama ne KOKU ne de TOZ içeri kesinlikle vermedi. Bu bakımda Karbonlu olan ve servisin taktığı orta seviye olanı aldım ve bunu deneyimleyeceğim artık çünkü malum fiyat farkı var ve biraz ekonomik olması için tercih ettim. Aşağıda işaretledim tekrar filtreleri.
/monthly_2020_11/m2.thumb.JPG.f91dd59f746ce0b23fff97eca9c07c72.JPG

Aşama aşama gitmeye ve tarif etmeye çalışıyorum.
Filtre setlerini karbonlu olarak da seçebileceğiniz siteler mevcut; n11, hepsiburada, gittigidiyor ve yerel siteler.

Ancak paylaşmak yasak mı bilmiyorum ben filtremarketim.com'u tercih ettim ve memnun kaldım. Site paylaşmak yasaksa silinebilir.  Alırken de şasi numarasıyla teyit ettiriyorum. Fiyatları da diğer sitelerden bir tık uygun çok fiyat farkı yok ve sağolsunlar indirim kodu da verebiliyorlar %5.
Aynı Mann Filter'ın web sitesi gibi seçebiliyorsunuz, entegre gibi gözüküyor sitesi ve aşağıda yine tarif edip kırmızı ile işaretledim.
/monthly_2020_11/f1.thumb.JPG.259c56b88bd550a273e9ab0a4b623d44.JPG

/monthly_2020_11/f2.thumb.JPG.08fe59ceecea9ae43737451f77df891f.JPG

60000 bakımımı filtreleri alarak yaptırdım. Bosch Car service veya diğer VW özel sevislerini aradığımda Filtre Değişimi + Yağ Değişimi işçiliği için 200-280TL istediiler. Ben 2 bakımdır (Bu arada Bursa'dan yazıyorum) Bursa Carefour kavşağındaki Shell istasyonunda 100TL yaptırıyorum.
Bu halde Doğuş Oto'ya göre 2,5 kat daha ucuza geliyor.
Daha uygun fiyatlı ve kaliteli bakım yapmak için bilmeyen arkadaşlar için teker teker ekran görüntüsü alıp, çizip anlatmaya çalıştım. Bilmeyen arkadaşlara umarım yardımcı olabilmişimdir ve Doğuş Oto'dan kurtulup sanayideki arkadaşların ne kullandığını bilmeden onların eline de düşmemesi için yazıyorum ki her sanayi ustası öyle değildir tenzih ederim, sözüm meclisten dışarı.

Ben okumayı araştırmayı çok seviyorum, yorumlar forumlar her konuyu belki en az 1 hafta araştırıyorum.

Bu arada motor yağı ve balatalar için de ayrı ayrı ayrı konu açıp teker teker anlatacağım. Ayrıca aldığım yağ Motul ve buna karşın uyguna geliyor.

Bir teşekkürü de çok görmezseniz sevinirim.

Herkese İyi Forumlar.

/monthly_2020_11/034.thumb.JPG.58423925460dc74852028b7ebc0c7557.JPG
Bende burdan filitreleri bugün sipariş verdim motul yağıda bu siteden verdim inşallah sorunsuz bi şekilde gelir bu sene yetkili servise gidemeyeceğim artık hakkımızda hayırlısı filitreler kesin orjinal inşallah yağda öyledir : )

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@hsyn hocam müthiş güvenilir ve ilgileniyorlar, ben balata da aldım feredo nun onu da yazıcam, hatta bakım sıfırlama videosu da paylaşacağım

Bir soruda ben sorayım araca ne marka yağ koyulduğunu bilmiyorum 2. el alındı fakat castrol koydular dedi aldığım kişi ama tatmin olmadım son 2 bakımı dışarıda yapılmış çünkü 5-30 yağ yazıyor marka yazmamış adam tarihini falan yazmış. Liqui Moly veya Motule dönmek istiyorum bunun için ilk baş sıradan bir yağ ile motor  temizleme katkısı mı ilacı mı artık onu koyup 1 hafta gezip sonra yeni yağı koymak gerekir gibi bir şey dedi sanayideki usta ne diyorsunuz bu duruma? Benim anladığım o yani atıyorum dandik bir 5-30 la bir ilaç mı ne koyacak ki elimde castrol ve elf de var dedi bu nasıl iş anlamadım. Direk koyup devam edemiyor muyuz yani farklı marka yağı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bir soruda ben sorayım araca ne marka yağ koyulduğunu bilmiyorum 2. el alındı fakat castrol koydular dedi aldığım kişi ama tatmin olmadım son 2 bakımı dışarıda yapılmış çünkü 5-30 yağ yazıyor marka yazmamış adam tarihini falan yazmış. Liqui Moly veya Motule dönmek istiyorum bunun için ilk baş sıradan bir yağ ile motor  temizleme katkısı mı ilacı mı artık onu koyup 1 hafta gezip sonra yeni yağı koymak gerekir gibi bir şey dedi sanayideki usta ne diyorsunuz bu duruma? Benim anladığım o yani atıyorum dandik bir 5-30 la bir ilaç mı ne koyacak ki elimde castrol ve elf de var dedi bu nasıl iş anlamadım. Direk koyup devam edemiyor muyuz yani farklı marka yağı?
ilaç dediği şey motor daki artıkları tortuları temizlemeye yarayan bir sıvı fakat bu sıvı ile 1 hafta gezerseniz motora çok ciddi zarar verirsiniz., doğrusu çalışır vazyetteyken ilaç dediği şey ilave edilir 250-300ml. bir sıvı zaten., motor 10-15dk. rolentide çalıştırılır., sonrasında yağ boşaltılır iyice süzülmesi beklenir., yeni yağ koyulur işlem tamam., bütçe el veriyorsa 500-600km sonra tekrardan yağ ve yağ filtresi değiştirilir (doğrusu budur).,

Fakat bence bunların hiç birine gerek yok., Liqui Moly, Motul vs.. hangi yağı tercih edicekseniz alın., yağ ve yağ filtresini değiştirin., sonrasında 1-2 hafta sonra tekrardan yağ ve yağ filtresini değiştirin oldu bitti başka da bişey yapmanıza gerek yok., ama tüm bunları yaparken 2. yağ değişimi esnasında 40-50 liralık yağ filtresini değiştirmekten kaçmayın., yağ filtresini değiştirmezseniz yaptığınız şeyin hiç bir anlamı kalmaz boşa kürek çekmiş olursunuz.,

Yağ değişimi ucuz yağ ile olmaz doğrusu kullanmak istediğiniz yağın aynısı ile yapılmalıdır

Yok ben illa motor temizleme katkısı kullanıcam derseniz ustanın koyacağı ne olduğu belirsiz adı-sanı belli olmayan bişeyi kullanmayın., en iyisi bu ürün; https://www.liquimolyturkey.com/engine-flush-motor-Ici-temizleyici-300-ml-2640

@forzaGilles siz bakımı serviste mi yaptırıyorsunuz? Geçtiğimiz günlerde bir video izledim aracın altına leğen koyup 1 saat kadar bekledi adam. Ve yarım litre civarı yağ aktı. Servisin bu kadar beklediğini hiç düşünmüyorum o zaman servis yarım litre civarı eski yağı içeride mi bırakıyor? Birde tapaya gres yağı sürme mevzusu var. Görmüyoruz ne yaptıklarını ama gres yağı sürmüşlerdir bence. Ayrıca ben Liqui Moly kendi yağımı götürdüm. Benim yağımı bile koyduklarından şüpheliyim 

Yakıt filtresi kısmında eski ve yeni tip parça kodlarında bi karışıklık var galiba. An itibariyle güncel parça kodlu filtre PU 8028 (Uzun Tip). Eski parça kodlu üründe PU 8021 (Kısa Tip), şu an stoklarında olanlar 8021'de satıyor ve kullanımda bi sıkıntı yok, uyumlu. Ancak yakında stoklarda bitince PU 8028 satar her yer.

ilaç dediği şey motor daki artıkları tortuları temizlemeye yarayan bir sıvı fakat bu sıvı ile 1 hafta gezerseniz motora çok ciddi zarar verirsiniz., doğrusu çalışır vazyetteyken ilaç dediği şey ilave edilir 250-300ml. bir sıvı zaten., motor 10-15dk. rolentide çalıştırılır., sonrasında yağ boşaltılır iyice süzülmesi beklenir., yeni yağ koyulur işlem tamam., bütçe el veriyorsa 500-600km sonra tekrardan yağ ve yağ filtresi değiştirilir (doğrusu budur).,
Fakat bence bunların hiç birine gerek yok., Liqui Moly, Motul vs.. hangi yağı tercih edicekseniz alın., yağ ve yağ filtresini değiştirin., sonrasında 1-2 hafta sonra tekrardan yağ ve yağ filtresini değiştirin oldu bitti başka da bişey yapmanıza gerek yok., ama tüm bunları yaparken 2. yağ değişimi esnasında 40-50 liralık yağ filtresini değiştirmekten kaçmayın., yağ filtresini değiştirmezseniz yaptığınız şeyin hiç bir anlamı kalmaz boşa kürek çekmiş olursunuz.,
Yağ değişimi ucuz yağ ile olmaz doğrusu kullanmak istediğiniz yağın aynısı ile yapılmalıdır
Yok ben illa motor temizleme katkısı kullanıcam derseniz ustanın koyacağı ne olduğu belirsiz adı-sanı belli olmayan bişeyi kullanmayın., en iyisi bu ürün; https://www.liquimolyturkey.com/engine-flush-motor-Ici-temizleyici-300-ml-2640
Evet arkadaş herşeyi güzelce anlatmış bende katılıyorum bu düşünceye ve bu katkı maddesinden bende bugün sipariş geçeceğim çok işe yaradığını her yorumda okudum malzemeler gelsin iyi bi ustaya yaptırıcam inşallah

[mention=520]forzaGilles[/mention] siz bakımı serviste mi yaptırıyorsunuz? Geçtiğimiz günlerde bir video izledim aracın altına leğen koyup 1 saat kadar bekledi adam. Ve yarım litre civarı yağ aktı. Servisin bu kadar beklediğini hiç düşünmüyorum o zaman servis yarım litre civarı eski yağı içeride mi bırakıyor? Birde tapaya gres yağı sürme mevzusu var. Görmüyoruz ne yaptıklarını ama gres yağı sürmüşlerdir bence. Ayrıca ben Liqui Moly kendi yağımı götürdüm. Benim yağımı bile koyduklarından şüpheliyim 
Evet öyle adamlar biliyoruz ki 50 yaşında torosu var yağı açıp altına leğen koyup diğer güne kadar bekleyen içinde bir gram kalmayana kadar bekleyen
adam gibi adamlar[emoji106]

@forzaGilles siz bakımı serviste mi yaptırıyorsunuz? Geçtiğimiz günlerde bir video izledim aracın altına leğen koyup 1 saat kadar bekledi adam. Ve yarım litre civarı yağ aktı. Servisin bu kadar beklediğini hiç düşünmüyorum o zaman servis yarım litre civarı eski yağı içeride mi bırakıyor? Birde tapaya gres yağı sürme mevzusu var. Görmüyoruz ne yaptıklarını ama gres yağı sürmüşlerdir bence. Ayrıca ben Liqui Moly kendi yağımı götürdüm. Benim yağımı bile koyduklarından şüpheliyim 
Serviste yaptırıyorum ama 1 saat beklesek yine yarım litre yağ çıkmaz., araç eğimli bir zeminde olsa en fazla 150-200ml. falan çıkar., anca karteri sökersek 400-450ml. boşalır..

Tapaya asla gres vs.. hiç bir şekilde yağ türevi bişey sürülmemelidir.. Lastik contalı filtrelerin contası yeni motor yağı ile hafiften yağlanır (sızdırmazlık için) fakat metal puldan yapılmış tapa ve contalar yağlanmamalıdır..!!

@VendeTTa 

Merhaba hocam, daha önce de yazdım yağla ilgili bir konu açacağım haftalarca araştırdım diye, omzumda problem var ilgilenemedim hatta önümüzdeki hafta ameliyat olacağım 

3 yağ var kullanabileceğin motul liqui moly ve castrol hepsi 5w30

inşallah konuyu açabilirsem hepsini anlatacağım viskozitesine kadar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Geri
Üst Alt