Fren Hidrolik Sıvısı ve ABS

nightwolf

Üye
İsim
nightwolf
Herkese merhaba. 2017 Model Golf aracımın geçenlerde 3.yıllık bakımını yaptırdım. Dolayısıyla fren hidrolik sıvısı da değişti. Ancak aracı teslim alıp bir süre kullandıktan sonra sanki fren pedalının hissiyatı değişmiş gibi hissediyorum. Frene basıp ayağımı çekince nötr pozisyona geçmeye yakın sanki biraz daha fazla ses duyuyorum ve hissiyatı da buna paralel olarak daha hissedilir. Bunu test ederken de ABSlerin daha erken devreye girdiğini farkettim. Bakımdan önce kesinlikle bu kadar erken devreye girmiyordu. Acaba fren hidrolik sıvısı değişiminden sonra frenleme gücü arttı da bu yüzden mi ABS devreye çabuk giriyor? (lastikler artık 3 yıllık) Bir de ABS devreye girince sol taraftan daha yoğun bir ses geliyor. Belki sağdan da geliyordur aynı ses ama onu deneyemedim o tarafa oturup. Bir de fren hidrolik sıvısı değişiminin nasıl yapıldığını bilen bir forum üyemiz varsa aydınlatırsa sevinirim. Frene pompalayarak yapılan bir işlem mi ya da disklerin balataların orda bi sökme takma oluyor mu gibisinden? Teşekkürler 

@nightwolf ara sıra frenlerinizi trafiği tehlikeye atmayacak şekilde deneyiniz. Bekleme halinde frenler toz nem vs. birikir ve ilk frende abs'nin devreye girdiğini görürsünüz. (Balata disk ve lastik ömürleri açısından bahsetmiyorum) 

Eğer ki devamlı abs devreye giriyor ve daha önce böyle bir şey olmadığını düşünüyorsanız, değişim esnasında diske yağ sıçrama yapmış olabilir. Kontrol etmekte fayda var. Balata spreyi ile her ihtimale karşı disklerinizi temizleyin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@ogzogzTamamdır hocam teşekkürler dediğiniz gibi diskleri kontrol edip balata spreyi ile temizleyeyim her ihtimale karşı. Çünkü dün frenleri bir çok kere denedim her defasında alışılmışın dışında ABS devreye girdi. Teşekkürler 

Upvote 0
Az önce birkaç deneme yaptım. Hızlı kalkış yapınca patinaj da yapıyor araba, ESP devreye giriyor ve ikaz ışığı yanıyor. Balata spreyini yine deneyeceğim ama sanırım bize lastikçi yolu gözüktü

Upvote 0

Geri
Üst Alt