Akü Esnafı

Savatage

Uzman Üye

İsim
savatage
tam 13 ay önce .

2019 eylül sonu ! 

start stop  devreye girmiyor 

5 gün 10 gün 15 gün 

girmiyor 

Aracın enerji ihtiyacı yüksek !  (15-20 km gitsen bile devreye girmiyor) 

evet  15-20 gün  bu bilgilendirme ile kullandım aracı 

ekim ortası ankara iskitler sanayideki varta akü bayisine gittim . 

niyetim akü sorunlu ise yeni bir akü ile çözümlemekti sorunu .

dedim start stop devreye girmiyor ? 15-20 gündür . 

mekandaki eleman aldı eline voltmetreyi ,  ölçtü biçti , sayın arkadaşım ! akü düşük / zayıf ,  start stobun çalışmaz .  eee nappcaz ?  değiştircekmeyiz. ? 

istersen değiştiririm .  ama ben start stopu tınlamam dersen ,  seneye bu zamanlar patttt diye biter gelirsin değiştiririz dedi.  1 yıl start stopsuz kullandım aracı 

evet 2 hafta önce 7 kasım da akşam  araç marş basmadı ... hatta ayrı trajedi marştan önce anahtarı takıp  1 kademe çevirip  akü/motor / ısıtma bujisi (araç tdi) ışıklarının sönmesini bekleyip çalıştırıyoruz ya ?  o anda hayalet ekran   , tüpü bitmiş TV gibi yandı söndü yandı söndü gitti geldi ( vahhh tam yandık hayalet cortlarsa ) neyse anahtarı tam çevirince marş almayınca media ekranına 12v akü zayıf şarj edin uyarısı çıkınca ) ohh dedim akü bitti . ( hayaletle mayaletle uğraşacak ihtiyat akçesi mi var ??? bütün rezervleri yedik pandemide)  

böyle esnaflar var işte .  1 yıl gezersin sonra pattt diye biter hikayesi budur .

7 kasımda akü bitti , ertesi gün tekrar aktarmayla aynı akücüye gittim . 

70 amper efb varta  700 lira 

üretim tarihi 20 eylül 2020 ( 37 günlük akü takıldı)

kodlama falan yapılmadı (gerek yok dedi )

aküyü takarken takviye seyyar akü takmadı (hattı direk  kesti buna rağmen araç hiç hata/error vermedi)

yeni akü ile yola çıktım 2 km sonra herşey normaldi . 

bu arada yetkili doğuş servis fiyatını söyleyim . 

zubuzu dahil 1440 lira istedi efb 70 lik varta için . (agm si 1680) 

üzerindeki fabrikasyon SEBANG efb+ 70 lik  böylece 3 yıl bile yaşamamış oldu . 2 yıl 10 ayda mefta oldu (tam tırt aküymüş,  katlanır ayna kullanmam, araç içi tepe lambalarım hep kapalıdır . inişte binişte , coming home falan direk off ... start stop zaten en çok kapatanlardanım) 

Ben bu hayat hikayesini okurken niye keyif aliyorum

Ustad 700 tl harcamis aküye ama ben nedense keyifle okuyorum:)

Sanirim yazilarini anlatımı özlemişim

Hayattaki en buyuk sorunun bu olsun ustadim

Güle güle kullan yeni akünü

@HONEY  başlık esnaf ? 

2019 ekimde gittiğimde değişmesi lazım diyebilirdi .  paraya zıplamak için 

adam bugün git  1 yıl sonra gel diyor (nerde böyle esnaflar ??) 

üretim tarihi ne deyince abi bizde sadece 1,5 aylık akü olur diyen biri .. ( seri no dan bakınca 20 eylül üretim tarihi çıktı zaten )

dükkanın önünde arabası yakıyor du ayrıca  bu esnaf abimizin .

volvo s90  'ı var .  

Benim arabada da start&stop çalışmıyor ve enerji ihtiyacı yüksek diyor ama havaların soğumaya başladığı şu günlerde bile sabah kibrit gibi marş alıyor. Sizce bu da yolda bırakır mı beni? Bazen en olmadık yerlere gidiyorum. Yolda kalır mıyım acaba?

@ozk991 aracın enerji ihtiyacı yüksek  durumu sadece ilk 5 km olupta sonra start stop devreye giriyor düzgün çalışıyorsa , ömrü daha var diyebiliriz . 

ben 15-20 gitsemde devreye giremiyordu start stop . (yaz ayları dahil)

@Savatagehocam hem geçmiş olsun hem hayırlı olsun. 

Ayrıca seni ve @HONEY hocamı, ve güzel sohbetlerinizi  görmek güzel.

start stop daha erken öldürüyor kabul ama kullanmayıp da 3-4 yılda biten akü de sıkıntı. ben de daha önce 3er yılda 2 defa değiştirdim öncesinde takviye falan da yapıldı. 

@Savatage şimdi sıkındur soruyorum:)

neden Mutlu alıp mutlu olmak istemiyoruz neden Vertrieb, Aufladung, Reparatur Transportabler Akkumulatoren alıyoruz 😂 bu damı Varta edecek bizi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Konuya farkli bir bakış açısı getirmek istiyorum. 

Araca her bindigimde genellikle start/stopu kapatiyorum. Vagcom kablom var, komple start stopu kapatayım dedim ancak sonra "akünün  durumunu bilemem" diye düşündüm. Ve kapatmadım.

Bir persembe gunu araci 4. Yil bakımına götürürken  start stop calisiyordu. Ayni gun servisten çıktıktan sonra 200 km yol yaptim, start/stop hiç devreye girmedi. Cuma günü  de start/stop hic devreye girmedi. 

Ve cumartesi günü arac çalışmadı. 12V akü zayif uyarısı verdi. Uzatilmis garantisinin bitmesine 2 gun kala, servis gelip aküyü garantiden değiştirdi.

Bendeki start/stop calismamaya basladiktan sonra, akü  1 gün calisti sadece. Halbuki çoğu kişide aylar sürüyordu bu durum.

Hayıtlı olsun yeni akünüz hocam, ancak fabrikasyon akünün 3 yıl gitmemesi vwnin satış stratrji değişikliğine en güzel örneklerdem sanırım.

Start stop kullanmıyorum ama önceki sahibi ne yaptı bilmiyorum, muhtemelen o da kullanmadı. Benim de 1.2 TSİ aracımın start stop özelliği çalışmamaya başladı ama ben yaklaşık 1-1.5 ay o şekilde kullandım fakat sürekli yakın mesafe gidiyordum o sıralar. Bir gün akü tek marşta çalışmadı, ben de biraz gezdim akü dolsun diye, ertesi gün yine zor çalıştı. Esnafa gittim internet ile arada ciddi fiyat farkı vardı, servisi söylemiyorum bile neredeyse 3 katı fiyat verdi servis. Ben de n11 den yeni tarihli varta n60 serisi yeni akümü sipariş verdim ve internetten nasıl takılacağım hakkında bilgi edindim, aküyü söküp çok beklemezsen takviyeye gerek kalmıyor. Akümü söktüm ve yeni akümü taktım hemen. Sonra arabayı çalıştırıp direksiyonu tam sağ ve tam sol yaptım hiç bir arıza ışığı kalmadı ve start stop anında devreye girmeye başladı. Burada şuna dikkat çekmek istiyorum. Aküyü kendiniz alıp kendiniz de takabilirsiniz. 2015 model golf 7 aracımda sorun yaşamadım. Ustaya ve servise fazla para ödemeye gerek olmadığı düşüncesindeyim. Saygılar

tam 13 ay önce .

2019 eylül sonu ! 

start stop  devreye girmiyor 

5 gün 10 gün 15 gün 

girmiyor 

Aracın enerji ihtiyacı yüksek !  (15-20 km gitsen bile devreye girmiyor) 

evet  15-20 gün  bu bilgilendirme ile kullandım aracı 

ekim ortası ankara iskitler sanayideki varta akü bayisine gittim . 

niyetim akü sorunlu ise yeni bir akü ile çözümlemekti sorunu .

dedim start stop devreye girmiyor ? 15-20 gündür . 

mekandaki eleman aldı eline voltmetreyi ,  ölçtü biçti , sayın arkadaşım ! akü düşük / zayıf ,  start stobun çalışmaz .  eee nappcaz ?  değiştircekmeyiz. ? 

istersen değiştiririm .  ama ben start stopu tınlamam dersen ,  seneye bu zamanlar patttt diye biter gelirsin değiştiririz dedi.  1 yıl start stopsuz kullandım aracı 

evet 2 hafta önce 7 kasım da akşam  araç marş basmadı ... hatta ayrı trajedi marştan önce anahtarı takıp  1 kademe çevirip  akü/motor / ısıtma bujisi (araç tdi) ışıklarının sönmesini bekleyip çalıştırıyoruz ya ?  o anda hayalet ekran   , tüpü bitmiş TV gibi yandı söndü yandı söndü gitti geldi ( vahhh tam yandık hayalet cortlarsa ) neyse anahtarı tam çevirince marş almayınca media ekranına 12v akü zayıf şarj edin uyarısı çıkınca ) ohh dedim akü bitti . ( hayaletle mayaletle uğraşacak ihtiyat akçesi mi var ??? bütün rezervleri yedik pandemide)  

böyle esnaflar var işte .  1 yıl gezersin sonra pattt diye biter hikayesi budur .

7 kasımda akü bitti , ertesi gün tekrar aktarmayla aynı akücüye gittim . 

70 amper efb varta  700 lira 

üretim tarihi 20 eylül 2020 ( 37 günlük akü takıldı)

kodlama falan yapılmadı (gerek yok dedi )

aküyü takarken takviye seyyar akü takmadı (hattı direk  kesti buna rağmen araç hiç hata/error vermedi)

yeni akü ile yola çıktım 2 km sonra herşey normaldi . 

bu arada yetkili doğuş servis fiyatını söyleyim . 

zubuzu dahil 1440 lira istedi efb 70 lik varta için . (agm si 1680) 

üzerindeki fabrikasyon SEBANG efb+ 70 lik  böylece 3 yıl bile yaşamamış oldu . 2 yıl 10 ayda mefta oldu (tam tırt aküymüş,  katlanır ayna kullanmam, araç içi tepe lambalarım hep kapalıdır . inişte binişte , coming home falan direk off ... start stop zaten en çok kapatanlardanım) 
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz hocam.  (y)

Start-stop zımbırtısını benim gibi komple kapatın, kafanız rahat olsun. :)

Bir rivayete göre de forumu aktif kullanan üyelerin aküsü sıradan insanların akülerine göre %20 daha uzun süre gidiyormuş. Duyurulur...

Merhaba,2012 tdi golf 7 highline aracım hala orjinal agm akü çalışıyor.Maaşallah🧿😊.Start stop hiç kullanmıyorum desem yeridir.Ara sıra kontrol ediyorum start stop aktif.
Bu kışı atlatırsak seneye gönüllü değişirim heralde:)

@Turk0 aynı şekilde 2015 / 12.  ay çıkışlı golf highline tdi aracım da fabrikasyon agm aküsünü kullanıyor hala. son 5 aydır start stop vagcomdan kapalı kullanıyorum. 

Bitip uyarı verene kadar devam  :lol:

sanıyorum 2017 golf 7,5 akülerinde bir sıkıntı var. bu forumda ne zaman bir akü konusu açılsa ya 5-6 yıl paşalar gibi kullanılmış oluyor ya da 1-2 yılda bitmiş oluyor.

golf 7.5 un enerji tüketimi daha çok olsun diyelim. Ne kadar çok olabilir ki??

Geri
Üst Alt