1.0 tsi Golf 7.5 araca 1.4 tsi fr yayı takmak

tuncer_2632

Katılımcı Üye

İsim
Golf 7.5 Atlantic Blue
Merhaba arkadaşlar,

uzun süredir jant arayaşı sonrası dijonları verip orjinal 18” jurva jant takımına geçmiştim. Jantlar iyi güzel ancak araç leylek gibi durdu orjinal yaylarla. Bunun üzerine fazla düşürmeyecek bir yay arayışına girmiştim. Sonuç olarak araştırmalarım sonucu fr araçların süspansiyon sistemi(arkalar torsiyon) 1.0 ve 1.2 tsi ile aynı olmasından ötürü kendi aracıma takınca iyi duracağını düşünerek fr yay takımı aldım. 

BAB91696-A837-4CB7-A48F-6CED44A2FD38.jpeg
Jantlar takıldıktan sonra standart yaylar ile

F289747F-8681-4B17-9B06-586AA1EE2085.jpeg
Standart yay ile fr yayı arasındaki 2 cm lik bir fark var. Standart yayın demir çapı 12mm fr yayın çapı 11.5mm ve orjinal yayın helezyon çapı fr yayın çapından 10mm daha büyük. Arka yayların demir çapları aynı fakat fr yay standart yaydan 2cm daha düşük.

0824A2DC-4F4F-4EE3-9BA5-9C9391742B50.jpeg

06C7220A-9D20-42EF-9014-26C60CA93E75.jpeg

85A8C10C-50E9-4A33-951B-D3EA3848B61B.jpeg
Montaj aşaması...

B3BCD4A1-534C-48DF-B989-E2F66F210BD9.jpeg
Vee sonuç. 
tecrübelerimi anlatayım. Süspansiyonlar standarta göre kesinlikle daha sert ve gergin ama tadında konfor kaybı çok yaşamadım. Viraj performanslı bariz şekilde kesinlikle çok iyi standarta göre. Standart yaylara göre araç 2 cm daha düştü. Standart yaylarda aracın ön kısmı fazla havada duruyordu görsel olarak beni memnun etti. Ben standart yaylarda en çok şikayet ettiğim şey yolda araç aşırı savruluyor ve hiç güven vermiyordu. Bu yaylarla zorladığımda aynı eibach yaylardaki gibi aracın arkası gelebiliyor. Yani araç kafadan kopmuyor ve savrulmuyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
10 numara 5 yıldız görüntü.

hayırlı olsun Tuncer hocam. 

ilerki günlerde sürdükçe izlenimlerinizi bekleriz

Güle güle kullanın jantlar böyle daha çok ortaya çıkmış ee ozaman son bi dokunuş kaldı:) 

spacer:) 

Aracınız çok şık durmuş hayırlı olsun. Kazasız belasız sürmeniz dileğiyle...

Rot ayarı yaptırmayı unutmayın. Ben fırsat bulamamıştım yaptırmak için yay taktırdığımdan beri geçen rutin bakımda serviste 200 TL karlılığı yaptırdım. Ufak bir kaçıklık varmış. 

Merhaba arkadaşlar,

uzun süredir jant arayaşı sonrası dijonları verip orjinal 18” jurva jant takımına geçmiştim. Jantlar iyi güzel ancak araç leylek gibi durdu orjinal yaylarla. Bunun üzerine fazla düşürmeyecek bir yay arayışına girmiştim. Sonuç olarak araştırmalarım sonucu fr araçların süspansiyon sistemi(arkalar torsiyon) 1.0 ve 1.2 tsi ile aynı olmasından ötürü kendi aracıma takınca iyi duracağını düşünerek fr yay takımı aldım. 

Ekli dosyayı görüntüle 40034
Jantlar takıldıktan sonra orjinal yaylar ile

Ekli dosyayı görüntüle 40035
Standart yay ile fr yayı arasındaki 2 cm lik bir fark var. Orjinal yayın demir çapı 12mm fr yayın çapı 11.5mm ve orjinal yayın helezyon çapı fr yayın çapından 10mm daha küçük. Arkak yayları çapları aynı fakat fr yay standart yaydan 2cm daha düşük.

Ekli dosyayı görüntüle 40036

Ekli dosyayı görüntüle 40037

Ekli dosyayı görüntüle 40038
Montaj aşaması...

Ekli dosyayı görüntüle 40039
Vee sonuç. 
tecrübelerimi anlatayım. Süspansiyonlar standarta göre kesinlikle daha sert ve gergin ama tadında konfor kaybı çok yaşamadım. Viraj performanslı bariz şekilde kesinlikle çok iyi standarta göre. Standart yaylara göre araç 2 cm daha düştü. Standart yaylarda aracın ön kısmı fazla havada duruyordu görsel olarak beni memnun etti. Ben standart yaylarda en çok şikayet ettiğim şey yolda araç aşırı savruluyor ve hiç güven vermiyordu. Bu yaylarla zorladığımda aynı eibach yaylardaki gibi aracın arkası gelebiliyor. Yani araç kafadan kopmuyor.
Hayırlı olsun hocam, tadında olmuş güle güle kullanın.

Spacer konusunda @driver_canhocama katılıyorum.  (y)

@Alpyaman aynen  hocam biraz zaman geçsin rot balansa girecek. şu an kontrol ettim herhangi bir sıkıntı gözükmüyor. :)  

@Seastar76 teşekkürler hocam. ben yayları geçen hafta taktırdım. bir haftadır sürüş neticesinde gayet memnunum standart yaylar gerçekten yol tutuşu baya kötüymüş. :)  

@pretoria teşekkürler hocam :)  

@metinkar teşekkürler metin abim :)  

@frknyldrm @driver_can Öncelikle Teşekkürler. Spacer konusuna ben uzağım biraz. duruşu çok güzel ama güvenlik açısından uzun bijon takıp araya alüminyum flanş sokmak bana mantıklı gelmiyor. 

@smhk teşekkürler hocam

Moderatör tarafında düzenlendi:
@HsyN3455 Fotoda iyi gibi gözüksede gerçekte aracın önü arkaya göre fazla kalkık gibiydi. Ayrıca 40 yanak lastiklerle yol tutuşu standart yaylarla dahada korkutuyordu. Araç yolda geziniyordu resmen.

Geri
Üst Alt