Jump to content

Arka balata bitti bitiyor­čĄö

Recommended Posts

G├╝nayd─▒n, pazar g├╝n├╝n├╝n verdi─či rehaveti bahane ederek forumda┬á┬áhi├ž ara┼čt─▒rmadan direkt sormaya karar verdim, cevaplayan da bilip cevaplamayan da sa─čolsun­čśë, ara├ž 1.4 TSI 2018 manuel, km:35000.

Arka fren balatalar─▒ 2-3 mm kald─▒, ├Ânler hala 9-10 mm civar─▒nda. Sebebini merak ediyorum, normal┬ámidir?

Di─čer ara├ž 2016 model 1,2 TSI DSG ├Ân balatalar hen├╝z de─či┼čti, arkalar daha var bitmeye. ├ç─▒kamad─▒m i┼čin i├žinden. Hangisi normal?

G├Ânderi ba─člant─▒s─▒
Sitelerde Payla┼č

• ─░leti 35
  • Olu┼čturuldu
  • Son yan─▒t

Konuda en ├žok payla┼č─▒m yapanlar

Konuda en ├žok payla┼č─▒m yapanlar

En be─čenilen yorumlar

Bende de ayn─▒s─▒ oldu arkalar bitti ├Ânler hala iyi, nedeni ┼ču ki auto hold da arka balatalara y├╝klenmesi ve e─čer sert araba kullan─▒yorsan─▒z virajlara sert girdi─činde araba sizden istemsizce viraj─▒n dur

XDS diferansiyle kilidi ve ├Ân fren balatalar─▒n─▒ ├žal─▒┼čt─▒r─▒r. Ara├žlar─▒m─▒z ├Ânden ├žeki┼čli oldu─ču i├žin XDS'in arka ile ilgisi yok, arkalar─▒ kontrol eden ESC'dir. Yanl─▒┼č bilmiyorsam XDS 2 veya 3 kademe ayar

G├╝nayd─▒n, pazar g├╝n├╝n├╝n verdi─či rehaveti bahane ederek forumda┬á┬áhi├ž ara┼čt─▒rmadan direkt sormaya karar verdim, cevaplayan da bilip cevaplamayan da sa─čolsun­čśë, ara├ž 1.4 TSI 2018 manuel, km:35000. Ar

benim ara├ž 2018 1.0 manuel 36binde┬áfrene bast─▒kca ─▒sl─▒k ├žalmaya ba┼člam─▒┼čt─▒, bakt─▒rd─▒m ├Ânlerde arkalarda┬ábitmi┼č, ortalama ┬át├╝m ara├žlar─▒m─▒ 60bin km ye kadar kulland─▒m┬ábug├╝n kadar hi├ž bir arac─▒mda da┬áde─či┼čtirmemi┼čtim┬áenteresan geldi... bende merak ediyorum:)

tarihinde metinkar taraf─▒ndan d├╝zenlendi
G├Ânderi ba─člant─▒s─▒
Sitelerde Payla┼č

Yapicak bir sey yok malesef, benim golf7 aracim varken 0ÔÇÖdan 100.000kmye kadar bindim. 2┬ákez on balata ve 1 set disk degistirmistim, arka balata hala saka gibi 100.000km kadar gidecek duruyordu.┬á

Fakat 2017 son ve 2018 ilk uretimlerde sizin gibi oluyor, yurt disi forumlarda┬áda bu tartismalar vardi. Bu modellerde araba yuklu iken yani arka suspansiyom geometrisi degistiginde arka balatara fren esnasinda cok yuk bindigi icin balatalar cok erken bitiyor. Aradiniz ba─č─▒ms─▒z mi?

Edit: 1.4 tsi imis, yani bagimsiz gozumden kacmis

tarihinde mehmetmert taraf─▒ndan d├╝zenlendi
G├Ânderi ba─člant─▒s─▒
Sitelerde Payla┼č

Bende┬á 1 y─▒ld─▒r hafif┬á frende┬á cik cik ├Âtmesine ├žok sinir oluyorum. TRW┬á tak─▒lm─▒┼č┬á ben olsam┬á ate den ba┼čkas─▒n─▒ almam di─čer arac─▒mda┬á 4 farkl─▒ markada sorun ya┼čad─▒m ate ile ├ž├Âzd├╝m,┬á bence g─▒c─▒rdama┬á yapmas─▒nda vars─▒n 30 bin gitsin :)┬á

Bu arada hil holder┬á a├ž─▒kken┬á bu g─▒c─▒rdama s─▒k s─▒k geliyor.┬á Muhtemelen┬á tam b─▒rakm─▒yor belli h─▒zlara kadar haz─▒rda tutuyor. bundan dolay─▒ erken bitirebilir.┬á ┼×eytan delikli performans disk tak diyor. :)

Yumu┼čak balata ses yapmaz erken biter.

Manuel vites oldu─čundan yoku┼člarda fren ├žok kullan─▒lm─▒┼č olabilir. bo┼čta inip s├╝rekli fren vb..┬á

G├Ânderi ba─člant─▒s─▒
Sitelerde Payla┼č

durum iyice kafam─▒ kar─▒┼čt─▒rd─▒, ya┼č ge├žiyo art─▒k iyice san─▒r─▒m Ôś║´ŞĆ┬áson 4 y─▒lda golf 7 ve 7,5 kullan─▒yorum, ondan ├Ânce bora vard─▒ 7 y─▒l ve di─čer marka ara├žlar, onlarda hat─▒rlad─▒─č─▒m kadar─▒yla┬ábildi─čim ├Ânler ├Ânce biter ├ž├╝nk├╝ frenleri ├Ânler daha ├žok tutard─▒, san─▒r─▒m bizim ara├žlarda farkl─▒ bir durum mu var hill holder vs den dolay─▒, ancak yukar─▒da sadece ├Ân balata de─či┼čen de var, hill holder kapal─▒ m─▒ kullan─▒yor bu arkada┼člar─▒m merak ediyorum,┬á

G├Ânderi ba─člant─▒s─▒
Sitelerde Payla┼č

Bende de ayn─▒s─▒ oldu arkalar bitti ├Ânler hala iyi, nedeni ┼ču ki auto hold da arka balatalara y├╝klenmesi ve e─čer sert araba kullan─▒yorsan─▒z virajlara sert girdi─činde araba sizden istemsizce viraj─▒n durumuna g├Âre arka sa─č veya sol freni devreye almas─▒. ├ľrnek olarak 160 ile viraja h─▒zl─▒ girdim ve frene bassam araba kontrolden ├ž─▒kacakt─▒ sadece aya─č─▒m─▒ gazdan kestim virajda araba kaymaya ba┼člad─▒ ancak sa─č arka fren tak tak ┼čeklinde kendi kendine fren yapt─▒ bariz ┼čekilde ses duyulacak kadar, yani virajlarda sert hareketler sizden istemsiz viraj─▒n girdi─či y├Âne do─čru arka tekerler fren yapabiliyor.┬á

biraz uzun oldu san─▒r─▒m

tarihinde esucsuz taraf─▒ndan d├╝zenlendi
G├Ânderi ba─člant─▒s─▒
Sitelerde Payla┼č

@esucsuz selam 
gizli ├Âzellik a├žanlara sordu─čumda bu XDS kilidini a├žt─▒klar─▒n─▒ ve bunun iyi oldu─čunu arac─▒n kaymamas─▒n─▒ sa─člad─▒klar─▒n─▒ s├Âyl├╝yorlar.
b├Âyle bir durumu ya┼čam─▒┼č birisisin senin tavsiyen hepsinden daha ├Ânemlidir.
ben gizli ├Âzellik a├žt─▒rmad─▒m.sence XDS kilidini a├žt─▒rmak iyimidir bu gibi durumlarda k├Ât├╝m├╝d├╝r?

G├Ânderi ba─člant─▒s─▒
Sitelerde Payla┼č

Arac─▒m 97.000'de sadece 1 kez ├Ân balata de─či┼čti (60.000'de). Mesai saatlerim nedeniyle dur-kalk trafi─če neredeyse girmiyorum, muhtemelen trafik yo─čunlu─čuna ba─čl─▒ olarak farkl─▒ kilometrelerde de─či┼čim ihtiya├žlar─▒ olmu┼č.

G├Ânderi ba─člant─▒s─▒
Sitelerde Payla┼č
5 saat ├Ânce, esucsuz yazd─▒:

Bende de ayn─▒s─▒ oldu arkalar bitti ├Ânler hala iyi, nedeni ┼ču ki auto hold da arka balatalara y├╝klenmesi ve e─čer sert araba kullan─▒yorsan─▒z virajlara sert girdi─činde araba sizden istemsizce viraj─▒n durumuna g├Âre arka sa─č veya sol freni devreye almas─▒. ├ľrnek olarak 160 ile viraja h─▒zl─▒ girdim ve frene bassam araba kontrolden ├ž─▒kacakt─▒ sadece aya─č─▒m─▒ gazdan kestim virajda araba kaymaya ba┼člad─▒ ancak sa─č arka fren tak tak ┼čeklinde kendi kendine fren yapt─▒ bariz ┼čekilde ses duyulacak kadar, yani virajlarda sert hareketler sizden istemsiz viraj─▒n girdi─či y├Âne do─čru arka tekerler fren yapabiliyor.┬á

XDS diferansiyel kilidi dedikleri san─▒r─▒m, nedenleri bu.

biraz uzun oldu san─▒r─▒m

XDS diferansiyle kilidi ve ├Ân fren balatalar─▒n─▒ ├žal─▒┼čt─▒r─▒r. Ara├žlar─▒m─▒z ├Ânden ├žeki┼čli oldu─ču i├žin XDS'in arka ile ilgisi yok, arkalar─▒ kontrol eden ESC'dir. Yanl─▒┼č bilmiyorsam XDS 2 veya 3 kademe ayarlanabiliyor. Y├╝ksek kademede yani hassasiyet artt─▒─č─▒nda fren sistemi arac─▒ m├╝mk├╝n oldu─čunca yolda tutmak i├žin ├Ân frenleri daha s─▒k kullan─▒yor, bu da balatalar─▒n ├Âmr├╝n├╝ k─▒salt─▒yor.┬á

Tabi burada s├╝r├╝┼č karakteri ├žok ├Ânemli, araba ├žok sakin kullanan biri i├žin XDS s─▒k devreye girmez. Sert kullananlar daha do─črusu viraj kasanlar i├žin kesinlikle ├žok iyi bir yard─▒mc─▒, kafadan kayma konusunu b├╝y├╝k oranda ├ž├Âz├╝yor. Tabi lastik ve pilotaj─▒n etkisini unutmamak laz─▒m, apexten bihaber s├╝r├╝c├╝leri 4 tane XDS de kurtarmaz.

G├Ânderi ba─člant─▒s─▒
Sitelerde Payla┼č
17 saat ├Ânce, Mobydick yazd─▒:

XDS diferansiyle kilidi ve ├Ân fren balatalar─▒n─▒ ├žal─▒┼čt─▒r─▒r. Ara├žlar─▒m─▒z ├Ânden ├žeki┼čli oldu─ču i├žin XDS'in arka ile ilgisi yok, arkalar─▒ kontrol eden ESC'dir. Yanl─▒┼č bilmiyorsam XDS 2 veya 3 kademe ayarlanabiliyor. Y├╝ksek kademede yani hassasiyet artt─▒─č─▒nda fren sistemi arac─▒ m├╝mk├╝n oldu─čunca yolda tutmak i├žin ├Ân frenleri daha s─▒k kullan─▒yor, bu da balatalar─▒n ├Âmr├╝n├╝ k─▒salt─▒yor.┬á

Tabi burada s├╝r├╝┼č karakteri ├žok ├Ânemli, araba ├žok sakin kullanan biri i├žin XDS s─▒k devreye girmez. Sert kullananlar daha do─črusu viraj kasanlar i├žin kesinlikle ├žok iyi bir yard─▒mc─▒, kafadan kayma konusunu b├╝y├╝k oranda ├ž├Âz├╝yor. Tabi lastik ve pilotaj─▒n etkisini unutmamak laz─▒m, apexten bihaber s├╝r├╝c├╝leri 4 tane XDS de kurtarmaz.

@Mobydick┬áyaz─▒m─▒n sonunda┬áXDS diferansiyel┬ákilidi dedikleri┬ásan─▒r─▒m, nedenleri┬ábu. dedim ama dedi─čin gibi ├Ân ├žeki┼č teker kontrol├╝ym├╝┼č, d├╝zeltiyorum hemen ­čśŐ┬á
Ancak viraja sert girdi─čimde 160-180 gibi h─▒zlarda viraj─▒n hangi y├Ân├╝ne girersem viraj i├žindeki arka tekerde frene basmad─▒─č─▒ ┬áhalde ara├ž kaymay─▒ alg─▒lad─▒─č─▒nda ABS devreye girer gibi tak tak ┼čeklinde fren yap─▒yor,┬ásadece benim de─čil e┼čimin de duydu─ču bir┼čey.

Her zaman tak tak diye de─čil ├Ârne─čin 60-70 km h─▒zla ├žok keskin viraja girdi─činde de yapt─▒─č─▒n─▒ hissedebiliyorsun ki viraj i├žinde gaza bast─▒─č─▒nda g├╝c├╝ kesiyor, yine esp/esc ile alakal─▒. (B├╝t├╝n sistemler esc alt─▒nda toplanm─▒┼č vwÔÇÖde)

Do─ču┼č otoya gitti─čimde bu konuyu ve arka balatalar─▒n erken bitmesine sebep onlarda ayn─▒ 2 konuyu s├Âyledi. (Di─čeri auto hold)
Ama ┼čimdi okudu─čum kadar─▒yla xds de─čil esp/esc┬áile alakal─▒ym─▒┼č.

@memin┬ámobydick yazm─▒┼č ben de yeni okuyorum ├Ân tekerler xds kontrol├╝ ile farkl─▒ h─▒zlarda d├Ân├╝yor ┬á├Ânden kaymay─▒ engelliyormu┼č. San─▒r─▒m Orj R da daha sert xds seviyesi. A├ž─▒ld─▒─č─▒nda yurt d─▒┼č─▒ forumlarda viraj alman─▒n daha iyi oldu─ču ancak viraj i├ži h─▒zlanmay─▒ azaltt─▒─č─▒ yaz─▒yor.┬á

tarihinde esucsuz taraf─▒ndan d├╝zenlendi
G├Ânderi ba─člant─▒s─▒
Sitelerde Payla┼č

2 ay kadar once balatalardan ses gelince vw servisine gittim, servis balatalar─▒m─▒n b─▒tt─▒─č─▒n─▒ ac─▒len deg─▒smes─▒ gerekt─▒g─▒n─▒ soyled─▒.... Sanay─▒de ustama g─▒tt─▒m oda vw servisinden 1y─▒l once ayr─▒l─▒p kend─▒ i┼č yerini act─▒, onun yorumuda daha 10b─▒n km ben─▒ rahat gotureceg─▒n─▒ ses─▒nde kulland─▒kca kes─▒leceg─▒n─▒ soyled─▒... Suan sesten eser yok vw servisine de guven─▒m kalmad─▒ heps─▒ para tuzag─▒...

G├Ânderi ba─člant─▒s─▒
Sitelerde Payla┼č
11 saat ├Ânce, yalin yazd─▒:

2 ay kadar once balatalardan ses gelince vw servisine gittim, servis balatalar─▒m─▒n b─▒tt─▒─č─▒n─▒ ac─▒len deg─▒smes─▒ gerekt─▒g─▒n─▒ soyled─▒.... Sanay─▒de ustama g─▒tt─▒m oda vw servisinden 1y─▒l once ayr─▒l─▒p kend─▒ i┼č yerini act─▒, onun yorumuda daha 10b─▒n km ben─▒ rahat gotureceg─▒n─▒ ses─▒nde kulland─▒kca kes─▒leceg─▒n─▒ soyled─▒... Suan sesten eser yok vw servisine de guven─▒m kalmad─▒ heps─▒ para tuzag─▒...

Bir ka├ž ay ├Ânce 4 senedir yapt─▒─č─▒m gibi y─▒ll─▒k rutin bak─▒m i├žin Bodrum lenaya gittim. Balatalar─▒n bitmek ├╝zere oldu─čunu s├Âylediler. Dedim bitse uyar─▒ vermez mi ? Ne kadar daha g├Ât├╝r├╝r diye sordum 3bin daha g├Ât├╝r├╝r dedi. ├ťzerine 2┬ábin yapt─▒m , ayd─▒n lenaya u─črad─▒m balatalar sa─člam de─či┼čmesine gerek yok dediler. ├ťzerine 6-7bin daha yapt─▒m hala seyir halinde frene bas─▒nca┬áses gelmiyor balatalar─▒mdan ( ara├ž yakla┼č─▒k 80bin de )┬á

bodrum Lena benim i├žin bitmi┼čtir. ┼×imdilik ayd─▒n lenaya gidiyorum, memnunum. Kesinlikle bodruma g├Âre daha ilgililer ve aray─▒nca istedi─čin ki┼čiye ula┼čabiliyorsun. Ula┼čamazsan da sana geri d├Ân├╝┼č sa─čl─▒yorlar.┬á

tarihinde major24 taraf─▒ndan d├╝zenlendi
G├Ânderi ba─člant─▒s─▒
Sitelerde Payla┼č
On 13.11.2020 at 5:38 PM, hsgur yazd─▒:

@Mobydick┬áHocam XDS s├╝rekli a├ž─▒k m─▒ yoksa @meminin gizli ├Âzellik a├žanlardan ald─▒─č─▒ cevab─▒┬áyazd─▒─č─▒ ├╝zere a├ž─▒labilen gizli ├Âzellik mi?

XDS zaten hep var, sadece kademesi/kademeleri (3 kademe diye hat─▒rl─▒yorum yan─▒l─▒yor olabilirim) ayarlanarak daha sert hale getirilebiliyor. Ne kadar etkinle┼čtirilirse o kadar fazla devreye girece─činden ├Ân balatalar─▒ etkisi artar ancak e┼č zamanl─▒ olarak ESC ile birlikte ├žal─▒┼č─▒p arka balatalar─▒ da daha s─▒k tetikliyo olabilir, arka ile k─▒sm─▒ndan tam emin de─čilim.┬á

G├Ânderi ba─člant─▒s─▒
Sitelerde Payla┼č

Merhabalar, bilgilendirme┬áama├žl─▒ yaz─▒yorum, servis 2018 golf 1.4 TSI arka balata de─či┼čim fiyat─▒ eko serisi i├žin 515 TL (350+i┼č├žilik), orijinal par├ža i├žin +150 TL daha fazla┬áolarak fiyat verdi, ayr─▒ca eko serisini par├ža olarak┬ád─▒┼čar─▒ya satmad─▒klar─▒n─▒ prijinal olan─▒ satt─▒klar─▒n─▒┬ás├Âylediler, ├Ân balata fiyat─▒ orijinal i├žin ise sadece par├ža olarak yediy├╝z k├╝s├╝r fiyat─▒ varm─▒┼č, iyi geceler diliyorum. Velhas─▒l i┼čin ├Âz├╝┬ábitme nedeni me├žhul olan arka┬ábalatalar─▒m─▒n kenar─▒na s─▒k─▒┼čan 650 TL yi s─▒k─▒┼čt─▒─č─▒ yerden ├ž─▒kar─▒p┬á├╝st├╝ne o paray─▒ ceplerine atmak ├╝zere randevu verdi hain┬áservis.

G├Ânderi ba─člant─▒s─▒
Sitelerde Payla┼č

Servisin┬áarka balatan─▒n ├Ân balatadan erken bitme olay─▒na┬áyapt─▒─č─▒ a├ž─▒klama;┬á┬áArac─▒ seri kullanmaya ve virajlar─▒ h─▒zl─▒ d├Ânmek,┬ábu sayede┬áESP nin devreye girmesiyle arka balatalar─▒n a┼č─▒nmas─▒na (e┼čit derecede a┼č─▒nma varsa bu sebep ge├žerliymi┼č)┬áolmak,┬áolay─▒ sizin de yorumlar─▒n─▒za b─▒rak─▒yorum; Virajlar─▒ h─▒zl─▒ d├Ânmeyi sevdi─čim zorlad─▒─č─▒m do─črudur, yaln─▒z┬ávirajlar─▒ d├Ânerken ESP devreye┬ágirerse, patinaj yap─▒lan anlardaki gibi ikaz ─▒┼č─▒─č─▒ yanmaz m─▒? Yine kald─▒k soru i┼čaretleriyle ba┼čba┼ča­čĄö­čÖâ­čžÉ Ben de yanm─▒yor ve bu da demek ki ya yeterince zorlam─▒yorum­čĄú, ya servis yanl─▒┼č s├Âyledi, ya ben bilmiyorum baz─▒ ┼čeyleri, aman ya Golf iyi araba ama sorunlara cevaplar k─▒s─▒r d├Âng├╝.

G├Ânderi ba─člant─▒s─▒
Sitelerde Payla┼č

Hesap olu┼čturun veya yorum yazmak i├žin oturum a├ž─▒n

Yorum yapmak i├žin ├╝ye olman─▒z gerekiyor

Hesap olu┼čtur

Hesap olu┼čturmak ve bize kat─▒lmak ├žok kolay.

Hesap Olu┼čtur

Giri┼č yap

Zaten bir hesab─▒n─▒z var m─▒? Buradan giri┼č yap─▒n.

Giri┼č Yap
  • Konuyu G├Âr├╝nt├╝leyenler   1 kullan─▒c─▒

├Ś
├Ś
  • Yeni Olu┼čtur...