Boşta hareketsizken saatlik yakıt tüketimi

byte

Üye
İsim
Byte
Arkadaşlar merhaba, aracın anlık yakıt tüketimi lt/100km olarak gösteriyorken neden hareketsiz ve boştayken lt/saat e dönüyor?

Aslında soruma cevap vermiş olacağım "duran aracın km deki yakıt tüketimini nasıl göstersin."

FAKAT,

Burada kurnaz bir oyun var gibi geldi :) araç boşta ve duracakken tüketim 10lt lere kadar çıkıyor. Sonra hemen 5-6lt/saat e çeviriyor.

Buradan ben şunu anlıyorum araç [tsi] rolantide bayağı yüksek bir yakıt tüketimine sahip.

Zaten 6/7 litre ort. Yaktığım bir mesafeyi öncesinde aracı rrolantide biraz çalıştırırsam (5-10dk) varış noktasında ort. Tüketim 8 lt yi geçiyor :)

bunun istatistiksel bir oranı var mı?

Yani lt/km ile kıyaslayabileceğimiz bir çeviri? (Lt/h için)

@byte benimkisi rolantide 1-2lt /saat  gösteriyor, 5-6 hic görmedim, acaba klima acikken mi farkediyor? (1.0tsi)

- Kurnazlık yok.

- Hız düştükçe tüketim artar.

- Duran aracın tüketimi mesafe katetmediği için km cinsinden ifade edilemez.

Tabiki ortalamanın üzerine ekleyebiliyor araçlarımız bunu,

Ancak birisi lt/saat cinsinden diğeri lt/100km cinsinden olduğu için toplarken birbirine dönüştürülmesi gerekiyor.

1 saat rölantide beklemek 0.5 litre

10 dk rölanti  0.084 lt

Ve diyelim o 10 dk sonunda normalde 7 litre ortalama yakaladığımız güzergahta 10 km hareket ettik.

Yolda Harcama miktarımız

100km 7lt ise

10km de 0.7 litre

Buna rolanti harcaması eklersek

0.7 + 0.084 = 0.784 litre

10 km yi 100 km ye çevirelim

0.784 ltx10 = 7.84 litre ortalama çıkar.

Tabi motor soğukken sabit 0.5 lt/saat harcamıyor, ilk etapda 2-3 litrelerden başlayıp ısındıkça düşüyor rakam bu yüzden tam doğru hesaplama yapmak zor. 

10 dk rolantide ısıtma esnasında 1 çay bardağı benzin içiyormuş yani aracımız

images

@Kysr038 Bazı mekanlarda bir bardak çay 9-10 lira olmuş hocam. Bizim Golf’ler rolantide 1 litre benzin içse bile yine 1 bardak çaya göre daha az yakmış oluyor.  :D

Neden arabayı ilk çalıştırdığınızda 9-10dk bekliyorsunuz ki?
Benim bildiğim 15-20sn sonra hareket edilmesi gerektiği.
Şayet çok soğuk iklimlerdeyse de motor sesi normale dönünce hareket edilmesi gerektiği dir bu da 1dk civarıdır.

Tabi hareket eder etmez spor kullanımdan ve motora yüklenmekten kaçınmak gerekli.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Terms Yok aslında 9 - 10 dk tamamen fuzuli yani ne bileyim birisinin gelmesini filan beklerken yada cam buğu veya buz yapmıştır motor ısınıp onu çözmeye başlayana kadarki geçen süre.

Aksi halde nşa da 15sn de düzeliyor.

----

lt/saat 'e  dönmesine bir şey demiyorum zaten hareket etmeyen aracın lt/km sini gösteremez. Anlam veremediğim nokta, 

1. viteste (ilk ivmelenmenin götürüsü hariç) zaten o değerleri yakarken, rölantide de o kadar yüksek rakamlar yakması bana fazla geldi. 

@Terms 

1. viteste (ilk ivmelenmenin götürüsü hariç) zaten o değerleri yakarken, rölantide de o kadar yüksek rakamlar yakması bana fazla geldi. 
Evet düşük hızlarda rolantideki harcadığı yakıtı anlık olarak göstermesi ortalamaya vurulduğunda çok fazla gösterebilir.

O anki tükettiği miktar elbette o değildir. Aynı koşulda 100 km mesafe kat etseniz aracınız o kadar yakıtı tüketecek demektir.

Bunu en iyi şöyle açıklayabiliriz,

5 km hızda sabit gidecek bir eğim düşünün, vites boşta gaza basmıyoruz araç eğim sayesinde sabit hızda ilerliyor diyelim.

Ancak bu esnada rolantideki çalışma miktarımız, saatte 0.5 lt diyelim.

1 saat boyunca araç 5 km mesafe kat etsin (normal şartlar altında imkansız ama hesaplama yapabilmek için bu varsayım) ve 1 saatte yarım litre yakıt harcamış olsun, ama bunu 100 km / lt cinsinden hesaplayabilmesi için 20 katı olması lazım; 20x0.5 lt = 10 lt gösterir.

Hadi diyelim bazı konfor tüketicileri yüzünden aracın o anki anlık değeri 0.9 lara yükselmiş olsa 100 km ortalaması 18 lt gösterecek.

Yani aslında fazla detay göstermesi burada tüketimin çok fazla aşırı olması garip görünmesine sebep oluyor.

Hele 2-3 km gibi düşük hızlarda bu rakamlar daha da coşacaktır.

Bazı araçlarda belli bir hızın altında ya da belli bir vitesin altında anlık yakıt tüketimi göstermiyor (citroen c elysee mesela) tamamen bu sebepten sanırım.

Geri
Üst Alt