Doğru Lastik Hava Basınç

thelordof

Katılımcı Üye

İsim
Samet
Araç
Tiguan Elegance
Araç kapı içinde veya yakıt depo kapağında yazan değerlere göre mi araç yüklü/yüksüzken ön-arka tekerlere uygun havayı basıyorsunuz?

Başka neye göre basılırki ona göre tabiki en doğrusu o

SM-G980F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Araç kapı içinde veya yakıt depo kapağında yazan değerlere göre mi araç yüklü/yüksüzken ön-arka tekerlere uygun havayı basıyorsunuz?
Hocam o değerler tavsiye edilen değerler. Aracınızın durumuna göre +/- şeklinde uygun olan değerlerde hava basabilirsiniz. 

Ben şahsen her 4 lastiğe eşit değerde 32 psi hava basıyorum. 

@Volkan68 Hocam, şehiriçi için 32 psi basıyorum bende ama bazen şehir içinde araçta 4 veya 5 kişi olabiliyor. O nedenle hava basıncını artırmam gerekir mi?

@thelordof öyle zahmetli olur üstad 3 5 kişi binince artır tek olunca indir :) bende 32 ps basıyorum şahsen 

@thelordof 4 lastik te 34psi yapıyorum.3-4 saatten daha uzun yol yapacaksam birkaç gün önceden 4 lastik 35psi yapıyorum.

Zaten 17" jantlı lastiğe 32 veya 30 psi yapanları da anlamıyorum. Tamam bir miktar konfor artar ama!
Fren mesafesi uzar, düşük basınçtan dolayı lastik yanakları çabuk çatlar ve yakıta olumsuz etki eder.

Jant ölçüsüne göre otomobil için standart basınçlar;
13" 26psi
14" 28psi
15" 30psi
16" 32psi
17" 34psi
18" 37psi
19" 40psi 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Terms hocam bu veriler neye göre standart bende 18 pretoria var 38 de çok sert oluyor kasislerde çukurlarda sekiyorum resmen 32 de ise çok düşük kasiste çukurlarda janta değiyor gibi ondan dolayı 34 yada 35 psi basıyorum

Merhabalar arkadaşlar konuyla alakalı benim de bir sorum olacak. Golf 7 2015 Hıghline aracımda basınç uyarısını hangi sisteme göre veriyor ? Yani jantın içinde bir elektronik parça mı var  yoksa  araç lastiğin dönüş sayısına göre mi basınç uyarısı veriyor? 

@Nonda teşekkür ederim yanıtınız için. Full olan hıghline da bile yok yani. 👍

@Nonda Hocam peki diyelim sol ön lastikte basınç azaldı. Araç hangi lastikte basıncın az olduğunu söylüyor mu ? Yoksa sadece basınç uyarısı mı veriyor hangi lastikte olduğunu belirtmeden ?

Geri
Üst Alt