Golf Fiyat Belirsizliği

Akif Nalca

Üye
İsim
akif
Degerli dostlar vw sitesinde golf icin verilen fiyatlarda bir tuhaflık yok mu? Sonucta golf almak isteyen birisi önce sıfır fiyatlarına bakıyor. Listeye bakıldığında 190bine sıfır golf var ama böyle bir araç aslında yok. Golf 8 icinse hala kimse ne zaman, ne fiyata hangi donanımlarla gelecegini söyleyebiliyor. Bunun üzerine vergisiz fiyatı 130bini geçtiğinde ust vergi dilimine girdiginde fiyatlar alinabilirlikten cıkıyor. Bu listeye göre bile sınırda olan comfortline ile highline arasında 120bin fiyat farkı çıkmış.  Yeni gelecek golflerde giris paket manuel haric diger donanimlar 130bin vergisiz fiyatı gececek ve 300bin uzerinde satış fiyatları olacaktır.  Passat başlangıç 350bin şuan. 300 bine golf mu alınır demeyin dostlar arkadaş 10 gün önce 1.2 elegance corsa siparisi verdi 205e. O zmanki anlaşmaya göre euro 9.32yi gecmezse zam yapmayiz demislerdi. Bugun euro 9.54 olmuş. Simdi kara kara düşünüyor araba geldiginde fiyat ne olacak diye. Konuyu dağıtmadan aslında sormak istedigim Doğus oto neden hala golf7 yi sitesinde tutup aslında olmayan aracın fiyatlarını verirken Golf 8 cikalı bir yıl geçmişken sitesine eklemiyor 

Screenshot_20201026-175941_Chrome.jpg

Bu comfortline fiyatını da bir türlü karar veremediler. 

1 Eylül sabahı 278.000TL yaptılar, Eylül sonu sanki araç varmış gibi 231.000TL ye düşürdüler. Ekim ayının başında tekrar 283.000 civarı bir rakam yazmışlardı, şimdi tekrar 231.600TL demişler. 

Mevzu esasen şu, ellerinde araç yok ve VW Türkiye elinde araç olmadı mı fiyat listesinden çıkarmak yerine tuhaf tuhaf fiyatlar vermeye bayılır. Benzer durum dsg polo, manuel den ucuz. Yada dizel impression passat, 1.5tsi impression dan 55000TL ucuz. 

Diğer bir marka ve model baz alarak bir fiyat oturtmak gerekirse, 

Corolla flame x pack otomatik şuan 281.350TL. Bunun üzerine bayi en az 15-20k zorunlu aksesuar adında seramik, vs. Fatura edip size 300.000den el öptürüyor. Bu durumda comfortline golf yaklaşık 310-320bin seviyelerinde olmalı. Bu hesabı neye göre yapıyorum? Ben golf comfortline alırken corolla flame x pack otomatik araç net satış fiyatı yaklaşık 10 bin TL daha düşüktü. Şu anda enflasyon etkisiyle hadi olsun 15-20bin lira. 

Ben araç alırken golf highline fiyatı comfortline dan 25-30bin civarı daha pahalıydı. Şu anda olması gereken fiyat makası da 45-50bin bence. 

Bu durumda comfortline 310-320bin,

Highline 350-360 bin seviyesinde olmalı diye düşünüyorum. 

şu an Golf gelmediği için fiyatları düşük gösteriyor VW, halbuki bu liste üzerinden bir güncelleme ile Golf hariç bütün modeller zam yedi.

şu an Golf 7 1.5TSI highline TR geliş fiyatı minumum 17bin euro(opsiyonsuz opak renk) = 17000*9,5*1,8*1,18 = 343bin tl yapar. VW her zaman liste fiyatından %10a yakın indirm yaptığını varsayarsak 380bin highline gerçek liste fiyatı var.

comfortline liste fiyatı ise bu durumda yaklaşık 350bin tl olurdu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
buradan mk8 için bir tahmin yaparsak vergisiz fiyatı +2bin euro artış olması durumunda; bugünkü kurlarla 1.5tsi en üst donanım 420bin liste fiyatı 380bin tl gibi anahtar teslim fiyatı olur. cam tavan metalik renk v.s. anahtar teslim 400bini bulur.

sormak istedigim Doğus oto neden hala golf7 yi sitesinde tutup aslında olmayan aracın fiyatlarını verirken
Bunun da nedeni tahminen:

- Golf sınıfının kalite ve fiyat belirleyicisi konumundadır. Rakipler fiyat pozisyonu alırken her daim bunu göz önüne alarak kendi fiyat belirler. Elde olmayan aracı ucuzdan fiyatlarsan, rakibin olası fiyat pozisyonunu da aşağı çekersin. (bknz: İnternette olmayan ürünü ucuz listeleyen siteler. ) 

- Golf 7 fiyatını düşük tutup, golf 8 bekleyen kitlenin beklentisini manipüle etmek ve talebini geciktirmek, böylece bu kemik kitleyi rakibine kaptırmamak. Şu anda olmayan aracı 320 bin yazarsa, gelecek olan golf 8 in fiyatı hakkında done vermiş olur ve bekleyen kitleyi büyük ihtimal rakibe kaptırır. Halbuki şu anda ben sosyal medyada gördüğüm çoğu platformda "Acaba 300bin seviyesinden golf 8 gelir mi?" sorularının olduğunu görüyorum. Bunların bir kısmı da "X aracı bu fiyata alana kadar golf 8 beklerim" durumunda. Bunun nedeni 230bin comfortline fiyatı yazarsan, 300bin e orta paket golf 8 beklentisi oluşturursun. 

bir araca 400k bağlamak bana mı saçma geliyor birtek 
400 bin lira çok büyük bir para değil aslında.

İnsanlar düşük maaşa çalışıyor ve TL değersiz.

Yani kıçı kırık renolar 300 ediyorsa bırakın golf 400 olsun. Alman aslanı ;)

@Akif Nalca hiç bir bayide araç yok ondan dolayı böyle  fiyat yazıyorlar comfort la ilgili dogus la görüştüm şubat martta golf 8 ler gelcek dediler fiyat donanım bilgisi henüz yok 

Şuanki golf 8 gelse Yeni Tiguana göre fiyat belirlemeye çalışalım

Eski Tiguan comfortline 410.000 golf7 higline 349.00 TL 

Yeni Tiguan Life paket 435.000 olmuş. Life paket comfortline gibi orta pakettir. Muhtemelen golf 8 style full olanıydı sanırım 375.000 TL etiketi olur. Bu 1.5 TSİ dsg full golf 8 fiyatı olacak gibi. Maksimumda boş paket golf 8 vergi dilimini atlayacaktır. 280.000 TL ye de onu satacaklardır. Life paket golf 8 330.000 görmez .

Fiyatlar şimdiki kura göre bence . Yeni tiguana göre golf 8 fiyatı konumlandırılacaktır. Tiguan ne kadar zam yerse golf 8 de o kadar zam yer artık.  

Velhasıl bu Euro kuru gidişatıyla golf 8  bu ülkede benim tercih edeceğim bir araç olmaz artık . Mis gibi 2013 golf 7 im ve beraber olacağımız en az bi +5 6 yılımız var. 

Az once dogusu aradım bırakın Golf 8i ellerinde polo dahi yok. Millet ister istemez  yüzde 80lik vergi dilimi altındaki araclara yönelmis durumda. Üst dilime gecince hakkaten aracların fiyatların makul bir tarafı kalmıyor. Bu piyasada aylar sonra gelecek araba icin siparis vermek de sıkıntı. Fiyatı vergi dilimi altındayken bir anda ust vergiye girip en az 50bin daha fark çıkabiliyor. Örnegin suan civic elagance tam o sınırda. Allah hic arabası olmayıp araba alma arefesinde olanlara yardım etsin.

@Salih Sayın Golf Tutkusu güzel bir aile güzel bir ortama sahip, ama VW müşteri anlayışı ve bayisinin yalancılıkları yüzünden VW düşünmeyeceğim bile, yalnız bu platformdan ayrılacağım anlamına gelmez. çok güzel arkadaşlar var burada.   (y) (y)

400 bin lira çok büyük bir para değil aslında.

İnsanlar düşük maaşa çalışıyor ve TL değersiz.

Yani kıçı kırık renolar 300 ediyorsa bırakın golf 400 olsun. Alman aslanı ;)
Gecen hafta tanik oldugum olay yukaridaki entry'i destekliyor

Emlakci arkadasim Irakli bir Arapa 1+1 daire satti , daire 300 bin liraya satildi

Adam elinde tapusu 13-14 tane Iphone fiyatina daire aldim diye dalga geciyordu

Dolar/Euro degerlenmiyor, bizim paramiz deger kaybediyor, resmen ortadogulular tarafindan sömürülüyoruz, üstelik bu insanlarin ne ilmi ne bilmi var, sadece petrodolar'lari var, yakinda da Türk vatandasliklarini da alacaklar, adamin 8-10 tane cocugu var 2-3 karisindan, hepsi Türk vatandasi olacak, hayirli olsun

Geri
Üst Alt