Golf Mk7 Gti XENON far sorunu.

FatihNO

Üye
İsim
Fatih
Merhaba arkadaslar.

5 yildir sahibi oldugum 2014 model Golf mk7 gti aracimda sol farimda sorun yasiyorum. Far Bi xenon.

Dun yolda farkettim. Sol far sonup yaniyor. Araci park edip kontrol ettim isik zayiflamis. Kirmizimsi gorunuyor. 

sorunumun ne oldugunu nasil anlarim? Sadece xenon lamba mi sorunlu yoksa herhangi bir kablo veya ballast mi? 
daha once xenon isikla ilgili hic sorun yasamamistim. Sorunu net bilmeden de lamba almak istemiyorum. Degisim icin fari vs sokmek gerekiyor. 

Vw servisine lamba fiyati sordum 240 euro diyor tanesine. Saka gibi. Disarida d3s lamla osram 65-85 euro arasi farkli modeller var. 
eger sorunum xenon lamba ise sis farlari ile uyumlu bir lamba almak istiyorum. 

F1F0AB00-E0B8-4672-933A-BE82ED957209.jpeg

C20C18AA-254E-4018-B9D4-E9B9DC5CC581.jpeg

xenon , ampul içinde olan bildiğimiz gazdır. Bu gaz uzun kullanım sonrasında ışığın rengini artık beyaz iletmez sarı veya pembeleşir. Pembeleşmeyen diğer farınız orjinal ise oda yakın zamanda gaz bitimi sonrası pembeleşecektir. Önerim 2 tane DS tipi uygun olan xenon osram alıp taktırmanız. Kafanız daha rahat olur hocam.@FatihNO 

Upvote 0
xenon , ampul içinde olan bildiğimiz gazdır. Bu gaz uzun kullanım sonrasında ışığın rengini artık beyaz iletmez sarı veya pembeleşir. Pembeleşmeyen diğer farınız orjinal ise oda yakın zamanda gaz bitimi sonrası pembeleşecektir. Önerim 2 tane DS tipi uygun olan xenon osram alıp taktırmanız. Kafanız daha rahat olur hocam.@FatihNO 

Tahminimce ampul değişimi gerekiyor.
Tesekkur ediyorum cevaplariniz icin. Servisteki lambanin bu kadar pahali olma sebebi nedir sizce? Osram alicam 3-4 cesit var. Birtanesi orjinal aracta takili olan 4300k . 6000k ve 7000k mevcut osram in ds3 olarak. Bir sitede birisi 5500k takmis farkli bir marka. Sis lambalariyla ayni renk tonu olmus. 6000 k sis farindan daha mavi olur mi? Sis fari beyazimsi. 

6.5 sene de lambanin gazinin bitmesi normalmidir?  Lamba model onerisine acigim. 

Upvote 0
@FatihNO Hocam @farukal arkadaşımızın da dediği gibi xenon ampulü gazla çalışır, her parça gibi bir ömrü vardır. 6.5 yılda ömrünü tamamlamış olması gayet doğaldır. 

Kelvin değeri arttıkça görüntü beyaza dönüşür, aydınlatma kalitesi düşer. Çoğu üretici 4300k ya da 5000k kullanıyor, bunların üstü biraz modifiyeye giriyor. Aracın orjinal ampulünden memnunsanız yine 4300k bir ampul alabilirsiniz. Beyaz ışık olsun isterseniz  5500 ya da 6000k ampullere bakabilirsiniz. Daha fazlasına geçmemenizi tavsiye ederim çünkü aydınlatma kaliteniz düşer. Ben general electric xensation 5500k kullanmıştım gayet de memnundum.  

Upvote 0
@FatihNO Hocam @farukal arkadaşımızın da dediği gibi xenon ampulü gazla çalışır, her parça gibi bir ömrü vardır. 6.5 yılda ömrünü tamamlamış olması gayet doğaldır. 

Kelvin değeri arttıkça görüntü beyaza dönüşür, aydınlatma kalitesi düşer. Çoğu üretici 4300k ya da 5000k kullanıyor, bunların üstü biraz modifiyeye giriyor. Aracın orjinal ampulünden memnunsanız yine 4300k bir ampul alabilirsiniz. Beyaz ışık olsun isterseniz  5500 ya da 6000k ampullere bakabilirsiniz. Daha fazlasına geçmemenizi tavsiye ederim çünkü aydınlatma kaliteniz düşer. Ben general electric xensation 5500k kullanmıştım gayet de memnundum.  
Tesekkur ederim. Biryerde tanesi 100 euroya buldum osram d3s xenarc cool blue intense. Ondan alicam 2 tane kendim degistiricem. 
Orjinallerden cok memnun degilim. Honda crv miz var birde. Onunda xenon. Onun isik tonu daha hosuma gidiyor. Golfden yuksek sanirim kelvin i. 

Upvote 0

Arkadaslar 5500k da varmis Osram in. Hemde iki ayri sekilde ikisi de d3s olarak geciyor. Birinin adi classic digeri original . Bilemedim ya ne aliyim....

332D4022-6737-4893-873A-35AB41F1B426.png

Upvote 0
@farukal Hocam orjinal de yeni modellere gore daha sari kaliyor. 5500 6000 arasi bir tercih yapicam. Hali hazirda kullanan arkadaslardan bir fotograf veya mesaj olarak bilgi gelirse karar vermem kolaylasir sanirim. 

Upvote 0
4200-4500 sarıya daha yakın. Beyaz istiyorsanız 5500-6000 alın. Ben 6000 zenon kullandım. Gayet memnundum.

image.png

Upvote 0
@tgun89 sende sagol cevabin icin. Cok guzel fikir veriyor gorsel. 
youtube da 2 video buldum bende . 
night breaker ile cool blue 6000k karsilastirmislar. Night breaker laser mukemmel aydinlatiyor. Orjinal lambaya gore yuzde 200 fark var. Norvecte kislari karanlik oluyor. Sanki night breaker benim icin daha iyi olacak. 
kac kelvin bakicam simdi. Aslinda sis lambalariyla ayni renk tonu olsun istiyordum. Kimisi 5.5 k ayni renk yazmis kimisi 6 k . Bazi ekran goruntuleri koyucam size de faydali olur. 

0401ECBD-8F1A-434E-B032-9CCD5E9044B9.png

54F4FC36-D9B8-45F8-A490-6C53C2187483.png

E2C28182-B0F9-46AA-91F5-51B0002251A3.png

C82FF08F-BF6A-4E93-BA00-6EF8D763F086.png

45380E01-409F-4349-A627-C83721D8EA73.jpeg

Upvote 0
Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

@tgun89 disardan sis lambalariyla bir fotosunu bulsam karar vericem golf gti de 😁 uzun yol surmuyorum acikcasi sehir ici hep. Is ev. yazlari far kullanmadan geciyo gunler uzun zaten. Cok kararsiz insanim. Degistirmesi de basit degil mereti. Tampon søk far søk.  Bu aksam siparis veririm diyordum daha vermedim.

Upvote 0

Geri
Üst Alt