Elektrikli araçlar artık düşündüğünüzden de yakın.

tiesay

Katılımcı Üye

İsim
Erinç
Dünya değişiyor, bizim pazarımız da haliyle değişiyor.

Uzun yıllardır manuel vitesli araçlar pazarı domine ederken, artık pazar payı otomatik vitesli araçlara geçti. Dizel araçların kullanım maliyet üstünlüğü de artık benzinli araçlara geçmiş görünüyor. 

Yakın bir tarihte ise elektrikli araçların çağı düşündüğümüzden çok hızlı gelecek. Elektrikli araçların kullanım maliyeti* artık fosil yakıtların önüne geçmiş. 

*Yatırım maliyeti değil, kullanım maliyeti. Dikkat edelim. 

Konu dizel/benzin savaşına dönmesin lütfen :) Elektrikli aracı olan varsa o ayrı.. Buyursun meydan onun. 

Biz elektrigi cogunlukla fosil yakitlardan ( Dogalgaz, motorin, kömür -yaklasik %60) üretiyoruz, hidro elektrik (barajlar)  uzun vadede kuraklik yüzünden belirsiz.

Nükleer elektrigimiz yok, nükleerde emisyon yoktur, atiklari sorun, onuda bomba yapariz B) Nükleer enerji en ucuzudur simdilik, avrupanin coguda nükleer enerjiden elektrik üretilir, yani bize göre cok öndeler, Türkiye'nin elektrikte bu seviyeye gelmesi cok uzun sürer

Elektrikli araclar cevreci degildir, cünkü aslinda  fosil yakitla (santrallerde elektrik üretimi) calisir ve ekstradan pilleri cevreye zarar verir

Benim düsüncem dizllerin yeni filtre teknolojisi (Bosch üretti, 2021'den itibaren arabalara entegre olucak sanirim) ile yoluna devam eder

Türkiye icin dogalgaz CNG'li arabalarin ön plana cikacagina inaniyorum (Dogu Akdeniz ve Karadenizdeki gelismelere bagli)

Hybrid (CNG-Benzin-mild hybrid, Toyotanin hybrid corollasina lpg takmisti bir usta :) ) (Plug in Elektrik-Benzin) gelisirse ülkemizde talep görür

Toplu tasima gelisir derdim ama virüs mevzusu yüzünden onun gelecegini kestrimiyorum

Sonuc olarak icten yanmali motorlarin cok cabuk piyasadan kalkacagini birakin domine etmeye devam edecegini düsünüyorum, küresel isinmadaki en önemli sorun kömür santralleri ve büyük bas hayvanlarin cikarttiklari gazlardir, ilk önce bunlara cözüm bulunmali, arabalarin emisyonlarinin sifirlanmasi bizi kurtarmaz.

, küresel isinmadaki en önemli sorun kömür santralleri ve büyük bas hayvanlarin cikarttiklari gazlardir, ilk önce bunlara cözüm bulunmali, arabalarin emisyonlarinin sifirlanmasi bizi kurtarmaz.
İzlediğim bir belgeselde bunun çözümü üzerine yapay et geliştirmeye çalışıyorlardı. Özellikle fast food sektöründeki aşırı tüketim sebebiyle büyükbaş hayvancılığın inanılmaz yüksek oranlarda atmosfere metan gazi yayılım yaptığını vs. anlatılıyordu

@Kysr038 bunlar doğanın doğa ile olan sorunudur. Her kuşu sevdik meselesine gelir mevzu. Biz her şeyi hallettik fabrikalar araçlar uçaklar gemiler vs vs hepsi tamam hepsi çevreci oldu tek sorun büyük baş hayvanlar kaldı öyle mi? Sevdiğim bi abi sen o işi geçecen önce derdi. Buraya tam uyuyor bence. Onun haricinde de elektrikli araçlar için bence Türkiye’nin yolu hala var. Sözde yerli araç piyasaya çıkmadan da elektrikli araçlar için teşvik geleceğini sanmam. Ayrıca şuan altyapı hiç bir anlamda yeterli değil, bunlar için devletin ve şirketlerin büyük yatırımlar yapması gerekecek. Hayrolsun

Elektrikli araçlar daha yakın, bize bir o kadar uzak...

Tesla vs ile insanlara elektrikli araçları sevdiriyorlar. Zaten Elon musk un devletin adına çalışan birisi olduğuna artık neredeyse kesin gözüyle bakıyorum. Ama volkswagen in yeni çıkaracağı elektrikli araçlar vs bakınca aslında bunun bir proje olduğunu öncelikle araçların daha sonra insanların robotlaşması olduğunu düşünüyorum

Geri
Üst Alt