Sizce hangi yağı kullanmalıyım ?

dodis

Yeni Üye
İsim
Yakıcı
Herkese iyi forumlar,
Aracım Golf 1.2 TSI 2013 model Midlineplus 134.000 km'de. İnternetten 2 ay önce 150 TL'ye Castrol 5w-30 yağ almıştım.

Daha sonrasında arabayı zorlamamama rağmen 3.000 km içerisinde yağ uyarısı aldım ve tekrar 1 lt Castrol bayiden aldım ve bayi sahibi %90 aldığın ürünün sahte olduğunu ve fotoğrafları ile gösterdi bu aralar çok baskın oluyor diye. Evet normalde yağ yakar 1.2 TSI ama 3.000 km çok erken dedi.

Velhasıl sormak istediğim soru şu. Kaput altında Castrol 5w-30 tavsiye ediyor. Shell'in yağını denemek istiyorum bu sefer fakat kendi sitesinde 0w-30 tavsiye ediyor. Shell'in 5w-30'unu mu yoksa 0w-30'unu mu almalıyım tam bilmiyorum. Kullanan varsa yardımcı olabilir mi ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
@dodis 150 liraya aldığınız yağın sahte olma olasılığı yüksek. 5-30 0-30 vav bir farkı olmaz hele de mersinde yaşıyorsunuz. 0-30 da 5-30 dan daha pahalı olur. Sizin 5-30 koymanızda bir sakınca yok. Hatta gidip shell istasyonunda bile yaptırabilirsiniz bu işi. Yeter ki ucuza alacağım diye uyanıklık yapmaya kalkmayın.

ayrıca bu km de nispeten dikkat edilmeden kullanılan 1.2 tsi için 3000km de 1lt yağ yaktığını başka bir araçta gördüm. Yüksek km, soğuk motoru dikkatsiz kullanma, ekstra devir çevirmeye kalkıp motoru sıkıştırmak hepsi birleşirse çok normal. Aracınızın bir de kompresyon değerlerini ölçtürüp motor sağlığından emin olun.

Upvote 0
@dodis hocam 150 liralık yağ %90 değil %99 sahtedir. 

Shell kullanan arkadaşlar sanırım 5w30 kullanıyorlar.

Ayrıca yağdan bağımsız olarak aracınız yağ yakma sorununun çok sık göründüğü bir motor kombinasyonuna sahip. Bu durumda 0w30 koyduğunuzda herhangi bir sıkıntı yoksa bile yağ eksiltme sorunuyla karşılaşabilirsiniz. 

Upvote 0
@dodis Liqui Moly kullanıyorum ben de forumdaki arkadaşların tavsiyesi üzerine.. Motul & Liqui Moly & Mobil 1 alın ama aldığınız yer de önemli.. Size tavsiyem aldığınız yerin resmi satış kanalı olduğuna emin olun.. Fiyata aldanmayın..

Keyifli forumlar

Upvote 0
Mobil 1 5w30 Esp kullanıyorum gayet memnunum ve yağ yakma yok. Aracım 2013 1.4 tsi 122. Shell'de tavsiye ederim çünkü bundan önceki 2016 Polo aracımda yetkili servisde Shell 5W30 kullanıldı.

Upvote 0

Mobil 1 5w30 Esp kullanıyorum gayet memnunum ve yağ yakma yok. Aracım 2013 1.4 tsi 122. Shell'de tavsiye ederim çünkü bundan önceki 2016 Polo aracımda yetkili servisde Shell 5W30 kullanıldı.
Yetkili servisin shell kullanmasının sebebi castrol ‘e göre daha uyguna anlaşma yapmıştır., ondan shell kullanıyor, doğuş otoya gidip bakın sadece castrol kullanır. Yetkili servis shell veya başka bir marka kullanması tamamen ticari sebebten..

Upvote 0

Geri
Üst Alt