Satılık Araç Sayısındaki Düşüş

Skyline

Katılımcı Üye

İsim
Musa
Arkadaşlar arada bir ikinci el araç ilanları üzerine kurulmuş olan kırmızı siteyi incelerim. Yaklaşık 2 ay kadar önce toplam satılık araç sayısı 155 bin civarı ilken bugün 141 bin civarı. Özellikle şu son günlerde sayı daha hızlı düşmeye başladı gibi. Merakımdan soruyorum. Sizce sebebi ne olabilir bu düşüşün?

Milletin sahibindende ilan verme hakkı dolfu hocam. Keyfe keder ilan verenler ayıklanıcak.

SM-G980F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çünkü arabalar günden güne artıyor. Araç satan insanların 2 opsiyonu oluyordu genelde dominant olarak, ya daha iyisini almak yada ev almak. Ev kredileri 0.64-0.72 bandından 1.2x'lere çıkınca, kimse yerinden kıpırdamıyor. Biliyor ki bugün satıp bugün almaz, yarın alır ise zarar edecek. 

Ev alamıyor, krediler saçma sapan uçtu. Bunun üzerine birde krediler 0.64-0.72 bandına düştüğü zaman ev fiyatlarının üzerine 100.000 koyan çakallar da fiyatları revize etmediğinden çakıldı kaldı tüm piyasa. 

Başka ihtiyaç borç harç vs. olanlar satıyor, büyük bir kısmının favorisinde araç var, satılır satılmaz almayı planlıyor vs. Yoksa üstte belirttiğim durumlardan dolayı yaprak kıpırdamıyor. 

Sıfır araçların bulunmaması da olabilir, ikinci elde ne bulsa herkes almaya çalışıyor. İş arkadaşım 25 bine Broadway aldı çok mutlu.

@Musaaksoy  daha da artar ya da yeni bir araç alamayacağını anlayanlar satmaktan vazgeçmiş olabilirler..

• Beğen
Tepkiler: Rx7
kırmızı site neresi?? bu işlerde bi tek yer vardır bana göre baz alınacak : malum sarı site

konuya gelirsek bu ara ikinci el piyasası baya yavaşlamış durumda, sonbahar kış gelmesi etkisi var başka nedenler de vardır muhtemelen.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ahmet306 arabam.com olabilir. kendisinde bir araba satıp bir araba almışlığım vardır. çoğu koyulan ilan unutulmuştur ama satış dönüyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Galericilere kızarken bayiler de başlamış aynı furyaya 🤯

501172A3-BA77-4F84-B8B9-2EF1BC976D5B.jpeg

3AF6EE5A-41DF-4737-A563-8885B84A1C48.jpeg

B52B4585-2D10-45A2-9038-3EC8DCB7C53E.jpeg

2960B77C-B80F-4DC6-BF2C-1131A7E01AFD.jpeg

76F3B24B-5634-409A-8A35-F489AF586FC1.jpeg

• Beğen
@Emre_34 geçtiğimiz ay sıfır Leon içi bayileri aradım 219.500 liste fiyatı olan araca 230 dediler. Opsiyonlu araç olmadığını bildiğim halde bu araçta opsiyon donanım mı var diye sordum yok dedi seramik kaplama falan hikaye anlattı. Tamam dedim kapattım. Genel merkezini aradım onlar da kabaca istediği fiyata satar diyor. Dedim seramik kaplama 10 bin TL mi. Yalan dolan işler

@Musaaksoy Son dönemde kimse 10k tl lik serami kaplama yaptırmadan Seat Leon alamadı, istemiyorum diyorsunuz, o zaman size satmıyoruz diyorlar.

@Emre_34 geçtiğimiz ay sıfır Leon içi bayileri aradım 219.500 liste fiyatı olan araca 230 dediler. Opsiyonlu araç olmadığını bildiğim halde bu araçta opsiyon donanım mı var diye sordum yok dedi seramik kaplama falan hikaye anlattı. Tamam dedim kapattım. Genel merkezini aradım onlar da kabaca istediği fiyata satar diyor. Dedim seramik kaplama 10 bin TL mi. Yalan dolan işler

VW de teklif formunda cam filmi, kaput koruma ve seramik kaplamayı kampanya gibi gösteriyor fakat ödeme esnasında parasını ayrı bir hesaba yatırtıyor (3300 gibi birşeydi galiba). Aslında parasını senden alıyor fakat kampanya gibi gösteriyor. Pvc kapladıkları için kaputa film istemedim (dışarda kaliteli ppf kaplattım), fiyattan düşmediler. 

Geri
Üst Alt