Kaza.. (Kusur oranına itiraz dilekcesi) Sonuclandi 🥳

@krym ilk defa duyuyorum birdaha birak ayni seridi o yolu terkederim :D  

@ogzogz hocam son paylastigim fotoya bak :)  sola ayrim olan yol sonradan geldi aklima 

@oguzkaanvolkan@oguzkaanvolkan her halükarda tramere işlenir, haksız olan tarafın kaskosunun hasarsızlık indirimine yansır. iki tarafa da hata verirse sigortanın insafına kalmış bi durum oluşur, himm polisler geldi ama alkol testi de yapmadılar sanırım.

@Musaaksoy hocam size katılmıyorum bu konuda, tek yönlü yol, gidiş geliş li yol olsa anlarım. bu sağdan geçmelere alışık olmadığımızdan sağ tarafı hep boş zannediyoruz ve dalıyoruz. eksikliğimiz bundan kaynaklı aslında. hımm arkadaş sellektör yapıp ta hemen akabinde sağından geçtiyse öndeki araçta sola şeritten yol istiyor diye düşünüp aceleci davranıp solu boşaltmak istemiş olabilir. 

@oguzkaanvolkan Trafikte bir başka kural, yabancı plakalı ve/veya başka şehir e ait olan plakalara dikkat edin, ani yön değiştirme ve fren yapabilirler. (bu kurallar burada öğretilmiyor sanırım) ben 2. ehliyeti Almanya'dan almıştım inanın o kadar zor ki anlatamam.

@oguzkaanvolkan Trafikte bir başka kural, yabancı plakalı ve/veya başka şehir e ait olan plakalara dikkat edin, ani yön değiştirme ve fren yapabilirler. (bu kurallar burada öğretilmiyor sanırım) ben 2. ehliyeti Almanya'dan almıştım inanın o kadar zor ki anlatamam.
çok mantıklı, ama zaten az çok tecrübeliyseniz öndeki aracın sürüş tarzından anlayabiliyorsunuz. Ayrıca takip mesafesi en can alıcı nokta bence

@oguzkaanvolkanöncelikle geçmiş olsun,

Polisin tuttuğu tutanağa bakınız öndeki araç yol ayrımında sola dönüş için sinyal vermiş yazıyorsa hata onda, yazmıyorsa ( yazmadığı anlaşılıyor ) hata sizdedir. Durumunuz anlaşılır, bir çoğumuz yaptığınız hareketi trafikte yapmak zorunda kalıyoruz, ancak vaziyet böyle. 

Allah beterinden korusun.

@oguzkaanvolkanhocam geçmiş olsun. Bu son attığınız fotodaki detayı muhakkak ekleyin bence. Çünkü yol çizgilerine bakarak karşı taraftaki araç hem kontrolsüz şerit değiştirmiş hem de şerit değiştirmesi yasak alanda şerit değiştirerek sizin şeridinize girmiş. 

@Culture33 sag seritteydim soldan yol istedigimi sanmasi icin kor olmasi lazim :)  ayrica once sola geçip yol verdi sonra saga kirdi karisik yani :)   Alkol testide yapilmadi malesef 

@mustafacagri nerden ekleyecegim ki elimizde uyduruk bir tutanak kağıdı var malesef

@nebraska hocam sagolun polis tutanak tutmadı kendisi . Bizim icin normal tutanagi doldurdu okdr :)  

@golfmk7fan 650 tl suan auto kingte

@mustafacagri @oguzkaanvolkan

Buna benzer bir olay benim de başıma gelmişti. Kavşağa yaklaşırken bir motorsiklet sağdan gidiyordu. Ben de onu sollarken kavşak içinden önüme bir anda bir araç çıktı, yandan vurdum. Polis geldi, ben ifademde motosikleti solladım ama araç önüme bir anda çıkınca duramadım deyince kavşakta araç sollanmaz demişlerdi ve suçu yarı yarıya bölmüşlerdi. Halbuki adam kontrolsüz kavşakta, dur tabelası da varken önüme çıkmıştı. Kavşak işi çok şey değiştirebilir, araştırmak lazım. Kaskonuz var ama hasarsızlık indirimi ve değer kaybı gibi konular için haklı çıkmak da önemli bence.

@ogzogz hocam son paylastigim fotoya bak :)  sola ayrim olan yol sonradan geldi aklima 
Şimdi gördüm resmi. Hatta Google'dan yola da baktım. İlk resimlerde sola sapak olan bir yol görünmüyordu. 

Yine de önemli olan tutanakta ne yazıldığı. Çünkü ne yorum yaparsak yapalım. Tutanaktaki kaza olayını anlatan metne göre kusur belirlenecek. Gerisi hikaye kalır.

Tutanağın kaza şeması ve metni olsa daha iyi olurdu yorumlamak.

Örneğin , siz öndeki araç sapağa girmek için sola sinyal verdi, tam sağından geçerken sola girmekten vazgeçip bana çarptı olsaydı, kusur karşı tarafta olurdu.

Araçların durur pozisyonlarına bakıldığında siz suçsuz görünüyorsunuz. Ama tabi net bişey söylemek zor.

@Culture33 evet doğru tabiri kullanamadım veya tecrübesizdim de denebilir. Olay olduğunda 19 yaşındaydım, şimdi olsa daha farklı olabilirdi.

Geri
Üst Alt