Arabayı Nasıl Kaldıracaz?(Lastik/Tekerlek Değişimi)

Skyline

Katılımcı Üye

İsim
Musa
Başlık biraz uzun oldu belki, şunu merak ediyorum olası bir lastik patlaması vs durumunda lastikleri değiştirmek istediğimiz zaman krikoyu aracın neresine koyup nasıl kaldıracağız aracı? Teşekkürler 😊 

Bir ara internette araştırdım güzel bir bilgi bulamadım @yunusaktas91 bu gönderiyi de gördüm ama bizim araçlarla pek uyuşmuyor sanki, ama arkadaşın dediği gibi aracı yamultmayalım doğrusu ne ise öğrenelim 😂

@oktay__87 aracın altında öyle çıkıntılar var, evet. Ama ne bileyim onlar onun için midir? yamulup gitmez değil mi :)

@Musaaksoy Hocam bir kere değiştirmiştim sağ ön tekerleği önceki aracımda. Gece karanlığında bile el yordamıyla arkadaşların belirttiği yere oturuyor kriko. Umarım ihtiyaç olmaz kimseye.

Başlık biraz uzun oldu belki, şunu merak ediyorum olası bir lastik patlaması vs durumunda lastikleri değiştirmek istediğimiz zaman krikoyu aracın neresine koyup nasıl kaldıracağız aracı? Teşekkürler 😊 
@Musaaksoyhocam, denemesi bedava  😉

hem krikoyu yerinden çıkarmış tanışmış olursunuz, hem de yerine yerleştirmesini becerince acayip rahatlarsınız. ihtiyaç anında kara karada düşünmezsiniz(gerek olmaz inşallah)

kaliper kapaklarını boyamıştım 3-4 ay önce, çift kriko ile 2er 2er söktüm çabuk olsun diye

@Musaaksoy zaten krikonun arasına o kısım oturuyor hocam ince taraf girecek alt taban tarafı biniyor zaten krikonun üstüne yamulmaz merak etmeyin sağlam 👍

Doğru yeri öğrenmiş oldum ben de teşekkürler.

Sanayide aracı lifte kaldırırlarken en çok korktuğum şeyler :

Golfler icin bu sekilde, isaretli yeride olmasi lazim, ayrica kitapcikda yeri gösteren sema var

Ekli dosyayı görüntüle 38968
Kendi kendinize araçta bulunan malzemeler ile yukarıdaki gibi yani kılavuzun tavsiye ettiği şekilde olmalı. 

Eğer ki sanayide lift ile kaldırılacaksa, aracınız DSG ise mutlaka N konumda kaldırtıp indirtin.

P konumunda olunca, araç yere inerken lastikler yere temas edince geriliyor ve yük vitese biniyor. N konumda olmalı ve elektronik park freni devrede olmalı. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@oktay__87 aracın altında öyle çıkıntılar var, evet. Ama ne bileyim onlar onun için midir? yamulup gitmez değil mi :)
Aracın alt kısmında yani marşpiyelin orada üçgen şeklinde işaretler var, o üçgenin daha da altına eğilip baktığınızda krikoyu koyacağınız bölgeyi görürsünüz, o üçgen şeklindeki işaretin amacı krikoyu koyup aracı kaldırmaya çalıştığınız da tam bu nokta hizasında koymanız içindir, yani üçgenler sürücüye kolaylık sağlamak için ve yanlışlıkla yanlış yerden krikoyu ile kaldırıp aracın marşpiyeline veya başka yerine zarar vermeyin diye koyulmuştur.,

***önemli: krikoyu üçgen işaretlerin olduğu noktadan aracı kaldırmıyoruz..!! bu aracın marşpiyeline zarar verir, aracın altına daha da eğilip baktığınızda kriko noktasını göreceksiniz.. biz ne kadar detaylı söylesekte, kullanım klavuzunda resimlerle çok daha anlaşılır şekilde gösteriyor..

En önemli detay; aracı krikoya kaldırmadan önce sökeceğiniz tekerleğin tüm bijonlarının gevşetilmesi ve kaldırdıktan sonra da varsa yedek lastiğiniz, aracın altına koymayı unutmayın yeter...

Moderatör tarafında düzenlendi:

En güzeli kaskonun yol yardımı, onlar büyük kriko ile gelip beş dkda hallediyor. uzun süredir bu işle girişmediyseniz bijon sökmek v.s. bile kolay gelmeyecektir, ertesi gün kaslarınız ağrıyacaktır.  :)

Geri
Üst Alt