Dover jant üretim yeri ve orijinalliği

@sergen38 Mk7 'nin 2012 aralık çıktığını hesaba katarsak ben bu zamana kadar Kore ve Çin'de üretilen herhangi bir jant görmedim/duymadım.,

Çin malı ve Türkiye üretimi yazan jantın her bir kolunun iç yazısının resimlerini paylaşırsanız belki bir sonuca varabiliriz.,

Janttan lastikleri söküp (orjinal jantta) lastiğin yere temas eden taban deseni kısmına denk gelen bölgede marka, tarih ve kodlar bulunur,

Örnek resim;

Screenshot_2020-08-15 Volkswagen üretimi inç Otomobil Arazi Aracı Jantı 4 250 TL Mağazadan sat...png

Moderatör tarafında düzenlendi:
@sergen38 orjinal jantın göbek kısmı aşşağıdaki resimdeki şekilde olur; orjinal jantta göbek kısmı bayasız çıplak metal şeklinde olur, çukurda kalan kısımlar pütürlü boya atılmış şekilde olur.,

Ben arkadaşların aksi şekilde düşünüyorum., çin malı jantların pek masum olduğunu düşünmüyorum umarım yanılıyorumdur.,

Orjinal jant VW logosu ve göbek kısmı;

Ekli dosyayı görüntüle 18196

Ekli dosyayı görüntüle 14582

Ekli dosyayı görüntüle 14583

Ekli dosyayı görüntüle 36561

@forzaGilles çin mali jantın iç kısmı aynı ahmet çakmak isimli arkadaşımızın paylaştığı gibi birebir aynısı o resmin. Türk malı olanin kodu da 5G0601025P. Resimde ekleyim

IMG_20201012_194049.jpg

IMG_20201012_194032.jpg

@sergen38 Parça kodları çok değişken 5G0601025BN olan var, 5G0601025P olan var.,

Ayrıca 200 liralık motor yağında sahte yağ üretimi yapan üzerine motul, castrol vs.. yazıyorda sahte jant üreten neden vw logosu basamasın.,

Made in Türkiye yazan jantın üzerindeki ET değeri (ofset değeri) ile Made in China yazan jantın ET değeri kaç bir bakın karşılaştırın.,

Aslında bu China yazan jantların sahte olup-olmadığını anlamanın çok kolay yöntemi var.,

Jantlar ağırlıkları terazide ölçülür, terazide çin malı jantların ağırlığı türkiye üretimi janttan farklı ise o jant %100 sahte/replikadır., tabi 4 lastikte de aynı marka-model ve tipte lastik var ise bu geçerli olur., lastiklerin her biri farkı marka-model ise lastikleri sökülüp öyle tartılması gerekli.!!

@forzaGilles tarttim hocam lastiklerin ikisi bi marka ikisi farklı marka ama 4 jant lastikte hemen hemen ayni kiloda

@forzaGilles  Hocam orjinal seri numarasını logosunu basıp, birebir boya tonunu tutturup göbek armasını da orjinal arma oturacak şekilde yapabilen bi fabrika varsa ben ordan jant alırım arkama bile bakmam :)

Sahte yağ üretmenin gereksinimi bikaç etiket ve kapak sadece. Ama ben vw logolu jant üretebilecek kapasitede bi fabrika açsam neden korsan jant üreteyim gider vw yada büyük firmalara size jant üretmek istiyorum bana lisans verin derim :D

@forzaGilles  Hocam orjinal seri numarasını logosunu basıp, birebir boya tonunu tutturup göbek armasını da orjinal arma oturacak şekilde yapabilen bi fabrika varsa ben ordan jant alırım arkama bile bakmam :)

Sahte yağ üretmenin gereksinimi bikaç etiket ve kapak sadece. Ama ben vw logolu jant üretebilecek kapasitede bi fabrika açsam neden korsan jant üreteyim gider vw yada büyük firmalara size jant üretmek istiyorum bana lisans verin derim :D
Valla ne diyim., siz de haklısınız bişey diyemem :) bunu anlamanın en basit yolu jantlar terazide tartılır, neyin ne olduğu ak mı kara mı ortaya çıkar..

@forzaGilles tarttim hocam lastiklerin ikisi bi marka ikisi farklı marka ama 4 jant lastikte hemen hemen ayni kiloda
Şimdi şöyle; (ikisi aynı marka olan lastik- jant kombinasyonun) birisi Çin üretimi olan jant, diğeri Türkiye üretimi jant ise..?? ve tartığınızda ikisinin de ağırlıkları gram oynamaz küsüratına kadar aynı olur..

Ayni jant ayni lastik ama içindeki hava miktarlarını bilmiyorum gramina kadar ayni geldi diğerinde ise 1 kilo fark vardi. Replika olsa sanırım en az 3-5 kilo fark çıkardı

@sergen38 orjinal jantın göbek kısmı aşşağıdaki resimdeki şekilde olur; orjinal jantta göbek kısmı bayasız çıplak metal şeklinde olur, çukurda kalan kısımlar pütürlü boya atılmış şekilde olur.,

Ben arkadaşların aksi şekilde düşünüyorum., çin malı jantların pek masum olduğunu düşünmüyorum umarım yanılıyorumdur.,

Orjinal jant VW logosu ve göbek kısmı;

Ekli dosyayı görüntüle 18196

Ekli dosyayı görüntüle 14582

Ekli dosyayı görüntüle 14583

Ekli dosyayı görüntüle 36561
Ali abi belki üretim tipleri farklıdır ama ben orjinal olduğunu düşünüyorum ve sorun olacağını da sanmıyorum. Yukarıda paylaştığım görsel Fransa'daki bir ilana ait. Almanya, İngiltere, İtalya vs gibi diğer çoğu avrupa ülkelerinde de made in China yazan dover jant ilanları var. Hepsinde de orjinal yazıyor.

https://picclick.fr/TOP-16-Zoll-Original-VW-Golf-7-VII-193624147664.html

https://picclick.de/TOP-4x-16Zoll-Original-VW-Golf-7-VII-193427390173.html

Ayni jant ayni lastik ama içindeki hava miktarlarını bilmiyorum gramina kadar ayni geldi diğerinde ise 1 kilo fark vardi. Replika olsa sanırım en az 3-5 kilo fark çıkardı
Hocam şunu demek istiyorum; siz önceki yazınızda ne dediniz; 2 jantın lastikleri aynı marka., diğer ikisi farklı marka.,

Siz de şuan 1 adet Türkiye üretimi jant, 3 det Çin üretimi jant var.,

Türkiye üretimi olan jantın lastiğinin markası ile Çin üretimi jantın lastiği aynı marka ise, ve tarttığınızda ağırlıkları aynı olması gerekir., şayet 2 jant (Çin ve Türkiye olan) lastiklerin markası farklı ise bu yaptığınız doğru sonuç vermez., böyle bir seneryoda lastiği janttan sökerek doğru bir sonuç alabilirsiniz. neden çünkü farklı marka lastik ağırlıkları farklıdır.,

Size az gelen 1 kilo fark çok ciddi bir ağırlık farkı., jantlar orjinal ise gram ağırlık farkı olmaz.

@AhmetCakmak hocam orjinal jant çok hassas üretim standartlarında üretilir., orjinal bir jant nerede üretilirse üretilsin ağırlıkları aynı olması gerekir., 1 çift ayakkabı satın aldık., birisi 250 gram biri 400 gram olursa bir süre sonra sağlık problemleri yaşanır..

@forzaGilles aynı jant Avrupa'da da olduğuna göre benim açımdan konu yüzde 99 kapandı hocam. Replika janti orijinal diye satacaklarini sanmıyorum.İlginiz için teşekkür ederim

Geri
Üst Alt