Otomobil satışları yıllık yüzde 101,9 arttı

AhmetCakmak

Yönetici
İsim
Ahmet Çakmak
Türkiye'de 2020 yılı eylül ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 101,9 artarak 71 bin 296 adet olurken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 189,1 artarak 19 bin 323 adet oldu. Rakamları değerlendiren ODD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, "Çok iyi bir eylül ayı geçirdik. Otomotiv tarihindeki en yüksek eylül ayı satışını geride bıraktık. Pazar gerçekten de beklentinin üzerinden bir rakamla gerçekleşmeye devam ediyor" dedi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği, 2020 Eylül ayı Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazarı verilerini paylaştı.

Buna göre, ilk 9 aylık dönemde Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75,5 artarak 493 bin 621 adet olarak gerçekleşti.

Otomobil satışları, aynı dönemde geçen yıla göre yüzde 70 oranında artarak 388 bin 690 adet olurken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 99,2 artarak 104 bin 931 adede ulaştı.

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2020 eylül ayında yüzde 115,8, otomobil pazarı yüzde 101,9 ve hafif ticari araç pazarı yüzde 189,1 oranında arttı.

ODD Yönetim Kurulu Başkanı Bilaloğlu, sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde şunları kaydetti:

"Çok iyi bir eylül ayı geçirdik. Otomotiv tarihindeki en yüksek eylül ayı satışını geride bıraktık. Pazar gerçekten de beklentinin üzerinden bir rakamla gerçekleşmeye devam ediyor. Son çeyreğe girdik. Klasik olarak son çeyrekte de aslında yüzdesel olarak yılın en yüksek satışları olan çeyreğe giriyoruz. Bu sene de herhalde benzer bir şey olacak eğer ki umulmadık bir ekonomik ve ya makro ekonomik bir gelişme olmazsa."

Kaynak NTV

ÖTV durumu:

📌İlk 8 aylık dönemde ÖTV geliri, geçen yıla göre %35 artarak 122,7 milyara ulaştı.

📌ÖTV'nin Vergi gelirleri içinde ki payı %24 olurken,

📌Alkol ve Tütünden alınan ÖTV, toplam gelirin %10'una ulaşıyor,

📌Gelir artıyor, ama açık daha hızlı artıyor🆘

image.png

Kaynak: https://www.instagram.com/p/CFKkkbsnHuk/

Anca...

Tablo çok komik ya :)))

yakışırrr yıldız var die 300 binde 98 model arabaya 68 çok değil ki yıldızı var...

Biraz daha yuklenelim olmayan arabalara kapora verelim fiyati belli olmayan arabalar icin kaporalar siralar iyide turkiyede uretiliyor demiyelim 160 a cikacak arabayi lasman fiyatiyla 185 se cekelim(yeni i20)

arz talep doğrultusunda bu azimle vergi oranı ni %500 yaparız 

Biz bize yeterizzz...

Tablo böyleyken %500 ler hayal değil...

Teknoloji değişiyor hibritler elektirikli ler geliyor güzel streteji yapıldı eski teknoloji iyi fiyatlara yok çekerek satıldı satiliyor 

Almıyorum gittiği yere kadar kullaniyorum model yukselecekmis 

Geri dönüşümden yapilan kalitesi düşülmüs otomobiller sizin olsun...

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: SCC
ÖTV durumu:
[emoji419]İlk 8 aylık dönemde ÖTV geliri, geçen yıla göre %35 artarak 122,7 milyara ulaştı.

[emoji419]ÖTV'nin Vergi gelirleri içinde ki payı %24 olurken,

[emoji419]Alkol ve Tütünden alınan ÖTV, toplam gelirin %10'una ulaşıyor,

[emoji419]Gelir artıyor, ama açık daha hızlı artıyor[emoji722]
/monthly_2020_10/image.png.654a3b4ec3d08d84fef862f5e303f453.png

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam güzel çalışma eline sağlık. Her satış patlaması akabinde kriz yaşanmış. Kaçınılmaz son yakın görünüyor.

Dün gecenin canlı yayını, vakit ayırabilenlerin izlemesi tavsiyemdir. 

İnsanlarımızın son atımlık kurşunu kaldı. Belki birçoğumuz için sıfır araç almak hayalde kalıcak. Millet bu kurşunu varını yokunu koyarak gelir kaynaklarının sınırına ulaşarak kemer sıkarak belki son kez sıfır araç alabilmek için kullandığını düşünüyorum. 

Bu ODD derneği başkanı iyice şaşırmış., yakında geçen yılın eylül ayının 27. gününe göre, bu yıl aynı ayın aynı gününe baktığımızda satışlar %200 arttı derse şaşırmam.,

Hayır anlamadığım milleti geri zekalı falan mı zannediyor., koskoca yıl sadece 1 ay dan mı ibaret., yılın 11 ayını hiçe say., sadece 1 aya odaklan

@AhmetCakmak bol bol sigara ve alkol içmek, wc ye bile araçla gitmek, doğal gazı bol bol yakıp evi sürekli sıcak tutmak, 2.0 motor alıp daha çok vergi ödemek gerekiyor, arada trafikte kurallara uymayıp ceza yemek lazım.  üretime gerek yok. 

ÖTV durumu:

📌İlk 8 aylık dönemde ÖTV geliri, geçen yıla göre %35 artarak 122,7 milyara ulaştı.

📌ÖTV'nin Vergi gelirleri içinde ki payı %24 olurken,

📌Alkol ve Tütünden alınan ÖTV, toplam gelirin %10'una ulaşıyor,

📌Gelir artıyor, ama açık daha hızlı artıyor🆘

Ekli dosyayı görüntüle 38610

%101’in 100’ü galerici/al satçı tayfası galiba... 

DOD başkanı 15 gün önce ikinci el araç fiyatları düşmeye başlayacak dedi.  1 hafta sonra ikinci el araçlar en az %10 zamlandı. Hangi  firmaların ahngi araçları satılmış önceki yıllara göre bir karşılaştirma yapsalarda gerçekleri görsek . Clio symbolde sıfır araç örneğin. Passat sıfır araç.

Bu ekonomik kriz sadece bize mi var ? Ben anlamıyorum arkadaş biraz uyguna fiyat(255) yazdı telefonlar kitlendi. 

DOD başkanı 15 gün önce ikinci el araç fiyatları düşmeye başlayacak dedi.  1 hafta sonra ikinci el araçlar en az %10 zamlandı. Hangi  firmaların ahngi araçları satılmış önceki yıllara göre bir karşılaştirma yapsalarda gerçekleri görsek . Clio symbolde sıfır araç örneğin. Passat sıfır araç.
Dod başkanı önce 1-2 yaşındaki araçlara nasıl kendi sıfır listelerinden daha yüksek fiyat yazdığını açıklasın bence hocam. Hatta sıfır araçları kağıt üzerinde 2.el yapıp nasıl sıfırdan daha yüksek fiyat yazdıklarını da açıklasınlar. 

Bu ekonomik kriz sadece bize mi var ? Ben anlamıyorum arkadaş biraz uyguna fiyat(255) yazdı telefonlar kitlendi. 
Al satçı fırsatçılara araç kaptırmadan aciliyet yoksa aracın piyasası yazılmalı. Uyguna yazıp bu fırsatçılara durduk yere para kazandırmamak lazım hocam.

Geri
Üst Alt