Ön takımda arıza (Ustalar bulamadı), tavsiyeler?

yakrebnihas

Yeni Üye
İsim
Berkay
Merhaba arkadaşlar, 

Başımda kendisi küçük ama çözümü büyük bir dert var. Ön takımlardan gelen garip sesler var ve bundan dolayı artık arabaya binmek bile istemiyorum. 3 farklı ustaya gittim, hiçbiri bulamadı, sadece bir usta da bakmadı, oralarda çalışan tüm ustalar baktı. Estonya'da yaşıyorum ve malesef burada ustalar Türkiye'deki gibi iyi değil, çok belirgin bir şey olmadıktan sonra bulamıyorlar. Sorunlardan bahsetmek gerekirse; 3 hafta önce araba hareket halindeyken direksiyonu çevirdikçe ses gelmeye başladı, ancak her çevirişte gelen bir ses değil, kafasına göre arada ses yapıyordu. Özellikle bir köşeyi dönerken ve düşük hızlarda yapıyor. Ve sola döndükten sonra sağa toplama esnasında ''tak tak tak'' diye bir ses yapıyor. Bir kaç kere de park halindeyken direksiyonu çevirdiğimde geldi. Neyse, ustaya gittim, baktılar, herşey normal ama denge çubukları (z-rot) hafif sallanıyor, bunların oynamaması lazım dediler onları değiştirdik (malzeme+işçilik 100 euro). Onları değiştirmemiz hiç bir işe yaramadı, ikinci ustaya gittim. Muhtemelen amortisör takozları dedim, onlar da baktılar, takozlardan biri değişeli çok olmamış, sen ses sağdan geliyorsun ama sağdaki takoz yeni, soldaki ses yapıyor dediler o takozu değiştirdiler (işçilik+malzeme 100 euro, etti 200 euro). Oradan da çıktım yine aynı durum devam ediyor, bu sefer üstüne kasislerden ve lakalardan geçerken önden gocurtu gelmeye başladı, böyle garip bir boşluk sesi geliyor. Üzerine benim fren pedalı bu zamana kadar hiç ötmedi, şimdi pedala basarken pedal da ses yapıyor hafif (balatalar yeni değişti), direksiyon çok ama çok az daha sert eskisine göre, özellikle virajlarda sertleşiyor. İkinci gittiğim ustaya tekrar gittim, hem paramı aldınız, hem arabayı daha kötü hale getirdiniz diye laf ettim. Tekrar incelediler, senin amortisörlerin yeni değişmiş, ancak takan tam oturtmamış, sorun ondan olabilir dedi. Eee onu da siz değiştirdiniz dedim, bi şok oldular,  sonra yarın gel ücretsiz yapalım dediler bi de küstahca. Neyse onu da yaptılar ancak sorunlar daha duyulur hale geldi. Direksiyonu çevirdikçe gelen o vurma sesi daha duyulur oldu (ancak dediğim gibi her çevirişte değil, kafasına göre yapıyor). Lakalardan kasislerken geçerken daha çok gıcırdamaya başladı araba. Sadece kendim kullansam tamam ama ben taksicilik yapıyorum bu arabayla, müşteri almaya çekinir oldum. Direksiyonu çevirdiğimde en çok duyulduğu zaman, dar alanda ileri geri dönerken oluyor, o zaman hep duyuluyor. Başka bir usta buldum, ona gittim, 20 dakika arabayı sürdüler, ön takımları kontrol ettiler, onlar da sorun yok dedi (20 euro işçilik). İşin garibi ne zaman ustalar deneme sürüşü yapsa arabanın ses çıkarmayacağı tutuyor. İlk gittiğim ustaya gittim tekrar, dedim bak böyle almaz, gel tekrar bakalım, 45 dakika deneme sürüşü yaptık, o yarım saat sürdü bir kez bile ses yapmadı. Ondan sonra ben dar alanda ileri geri ileri geri dönüş yaparken direksiyon sesini duyurabildim. Onun da dediği olur böyle şeyler bunlar normal. Yav bu normal olur mu, daha önce olmayan ses şuan oluyor, neyse değiştirelim parası falan umrumda değil diyorum, bişey olmaz diyor üşendiğinden.  Yani şuanda 220 euro para çıktı cebimden, bir gram bile ilerleme kaydedemedik. İnternette bakmadığım site kalmadı, amortisör takozu yazıyor, ikisi de yeni, z-rot diyor, onlar da yeni takıldı, amortisörler zaten yeni değişti. Aks belirtilerine bakıyorum, benzemiyor, salıncak belirtilerine bakıyorum, benzemiyor. Direksiyon mafsalı belirtisine bakıyorum, benzemiyor. Ne yapacağım kafayı yedim, arabanın kredisinin bitmesine 2 ay kaldı, bu sinirle arabayı satacağım ne olduğunu bulamazsam. İnanın, günde 7- 8 saat araba sürüyorum ve her müşteri bindiğinde o gıcırtıları, vurma seslerini duymak o kadar canımı sıkıyor ki, anlatamam (daha golf 5in kronik klima vurma sesinden bahsetmiyorum, o apayrı bir olay zaten). Daha önce böyle bir şey yaşayıp çözümünü bilen varsa çok çok çok mutlu olurum. Çok teşekkür ederim şimdiden.

• Beğen
Tepkiler: SCC
Selamlar...Benim bildigim amortisör grubunun yerine tam oturtulamamasi gibi birsey istensede olamaz...Ha vidalari sikilmamistir o ayri...Benim gozlemledigim araba ilk çalıştığında sesler oldukça fazla araç ısındıkça parçalar çalıştıkça ses kayboluyor.Mesela araci garajdan çıkardığımda sanzumandan vs.ses geliyor.20 dk sonra ses falan yok.Bu normal bir durum.Parcalar ısınıyor sanzuman vs.Biz nasil ki ilk uyandığımizda her yerimiz ağrıyor onun gibi...Golflerde bu tipik bir durum anladigim kadariyla.Bence arabanizda bir sorun yok.Kaldiki z rot en kolay ariza yapan parça eski aracimda kendim degistiriyordum...Sanirim ustalar sizi evhamli görüp durumdan istifade etmisler.Tanidik muhabbetinizin olduğu bir usta bulmanız lazim..:)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@yakrebnihas Estonyaya selam. Aynı ses bende de var. Bilhassa soğuklarda daha çok. Yavaş hızlarda sağa ve sola dönerken, daha çok bu esnada gaza basarken. Ben o sesi sevdiğim için kalmasını istiyorum. Bir Aks kafanıza baktırmak isterseniz, sorununuzu orda bulabilirsiniz.

Sizin için Youtube dan bir video buldum. Ses bunun aynısı değil mi? 

Upvote 0
Merhaba, 

Golflerde uzun kasis geçişlerinde ve çapraz yük esnemelerinde salıncak burçlarından gıcırtı gelmesi de kronik bir problem. Belki tek sorun burası değildir ama bakılmasında fayda görüyorum.

Ayrıca "Torosludaglar"ın yukarıda belirtiği aks kafası da bu tür sesler verebilir görüşündeyim. Umarım tespit edilir ve keyifle aracınızı kullanmaya devam edersiniz.

Upvote 0
@Mertcan33 doğru diyorsun hocam,  arabayı da zaten 2700 euro'ya almıştım :D  ama sağolsun 7 ayda 1000 euro olmuştur tamire verdiğim

Upvote 0
@fanajal Merhaba, teşekkür ederim hocam cevabınız için. Arabanın soğukken olan sesi ayrı zaten, tir tir titriyor :D  benim sıcakkan de devam ediyor bu sesler. özellikle ön sağdan vites değiştirdiğimde düşük devirde sürekli bir titreme geliyor, o çok canımı sıkıyor. Ben evhamlı değilim ama sesler beni çok rahatsız eder, araba zaten muhteşem gürültülü, bir de bunlar eklendi, maşallah orkestra gibi gidiyoruz takır tukur :D  Buyrun hocam videoyu ekledim benim arabadan gelen seslerin;

https://streamable.com/wf8vuy

Upvote 0
@Torosludaglar Hocam çok teşekkür ederim. ben de baya video aramıştım ancak benzer sesi bulamamıştım. Bunda ses çok benziyor, ancak bende bu kadar süreklilik yapmıyor, 2-3 saniye ötüp kesiliyor ve her dönüşte de yapmıyor, 10da 1 falan oranında. Ustalar aks olsa her dönüşte yapar diyorlar. Biri ben aksa baktım sağlamdı diyor, ötekiler komple ön takıma baktık bir şey yok diyorlar, her kafadan ayrı ses çıkıyor.  Buyurun hocam videoyu da ekledim, çok belli değil ama döndükten sonra tam direksiyonu toplarken oluyor bu ses;

https://streamable.com/wf8vuy

Upvote 0
@Raban7 teşekkür ederim hocam, mafsalı kontrol ettirmek istedim ancak sorun mafsalda olsa her dönüşte yapar dediler, usta da yarım saat sürdü, sorun kesinlikle direksiyon kutusunda değil, ön takımda ufak plastiklerden biri gitmiş muhtemelen diyor ancak bir plastik yüzünden bu kadar sorun baş gösteremez diye düşünüyorum

Upvote 0
@Murat85 teşekkür ederim hocam. Kronik sorun olsa ben arabayı aldığımdan beri olması gerekmez miydi? Son 2-3 haftadır ortaya çıktı ve ayrıca ne çok kronik sorunu varmıi bu golflerin :D  klima şakşaklaması zaten yetiyor başlı başına :D   soruna dair videoyu ekledim hocam: https://streamable.com/wf8vuy

Upvote 0

Geri
Üst Alt