Şerit Takip Sistemi ve Ön Cam Değişimi

Furkan

Moderatör
İsim
Furkan
Herkese merhaba,

Normal camdan şerit takip sistemi destekli cama geçiş için faydalı olur belki burada yazılanlar. 

@seferhasdemir hocama çok teşekkürler...

Şerit Takip Sistemi Destekli Ön Cam Parça Kodu : 5G0845011BLNVB

30.09.2020 tarihinde Acarlar Volkswagen'den aldığım cam fiyatı

Standart Golf 7.5 Ön Camı : 2.277 TL (KDV Dahil)

5G0845011BLNVB Parça Kodlu Ön Cam : 2.547 TL (KDV Dahil)

Aradaki fark : 270 TL

Gerekli Trimlerin Parça Kodları

5G0 868 437 A (Aşağıdaki fotoğraftaki büyük parça) (Sonundaki harfe dikkat, harfsiz olan eski versiyonmuş.) 
5G0 868 437 A Y20 olan ise gri renk.

3G0 858 633 ve 3G0 858 634 (İki küçük parça)
Siyah alacaksanız parça kodlarının sonu 82 V olacak.

Büyük trim için bej, gri ve siyah olmak üzere üç farklı renk seçeneği var.
Küçük trimler için gri ve siyah olmak üzere iki farklı renk seçeneği var.

VW-Golf-7-5-I-IN-MK7-5-MQB-Tiguan-MK2-Passat-B8-lane-assist-erit.jpg_q50.jpg

Şerit Takip Sistemi (Lane Assist) için gerekli olan kameranın parça kodu : 3Q0 980 654 G veya 3Q0 980 653 X (Sonu farklı harfler olabiliyor.)

Kamera konusunda @İlker34hocamın verdiği bilgiyi de paylaşayım;

Aralarındaki en önemli fark; 653 Avrupa, 654 ise genelde Çin üretimi. İnanın hissedilir kalite farkı var. Ayrıca sonu 653 olanda yaya koruma fonksiyonu var ekstra olarak. İstenirse modül flaşlanarak sonundaki harfler değiştiriliyor. Yani son harfi farklı olan kameranın özelliği kazandırılıyor.

(02.12.2020) Bayi ile yaptığım telefon görüşmesinde trimlerin stokta olmadığı, bayiye giderek ödemesini yapıp sipariş etmem gerektiği bilgisini aldım.

Aynı gün içerisinde hem cam montajını hem trimleri hallederim diye düşünenler olursa bu ihtimali de göz önünde bulundurup stok durumunu öğrenip parça yoksa önden sipariş vermeleri iyi olacaktır.

3 parça için toplam 249 TL ödeme yaptım (02.12.2020).

Bu hafta sonu yasakları kötü oldu; zaten ağır aksak ilerliyorduk, şimdi montaj işi de sıkıntıya girdi. Hakkımızda hayırlısı...

İlave: Büyük parçayı tavan rengi, küçük parçaları siyah aldım.

Bej kısmı gri düşünürseniz şöyle bir görüntümüz olacak yani.

Ekli dosyayı görüntüle 40493

Bilgi paylaştıkça çoğalır...

Moderatör tarafında düzenlendi:
@frknyldrmgeçmiş olsun., benim ki tavsiyeden ziyade cam değişimi sonrası aracı teslim almadan önce tavan döşemesine ve A sütünü trimlerini (ön tweter’ların olduğu bölge) ve mutlaka kontrol ediniz., özellikle tavan döşmesini iyice kontrol ediniz değişim esnasında tavan döşemesi ile camın birleştiği bölgeye zarar verebiliyorlar., aydınlık bir ortamda kontrol etmekte yarar var çünkü kör bir noktada kalıyor. Aynı şekilde ön konsol yumuşak süngerimsi yapıda olduğundan zarar verebiliyorlar., 

1-2 arkadaşımız cam değiştirmişler ve tavan döşemesinin bu kör noktada kalan kısımlarında falçata kesikler olduğunu son anda fark etmişler.

@driver_candaha önce yapmıştır bir yerde. Avrupa yakasıdır o büyük ihtimal ama detayları ile yazacaktır özellikle lane assist destekli cam değişiminin.

@frknyldrmgeçmiş olsun., benim ki tavsiyeden ziyade cam değişimi sonrası aracı teslim almadan önce tavan döşemesine ve A sütünü trimlerini (ön tweter’ların olduğu bölge) ve mutlaka kontrol ediniz., özellikle tavan döşmesini iyice kontrol ediniz değişim esnasında tavan döşemesi ile camın birleştiği bölgeye zarar verebiliyorlar., aydınlık bir ortamda kontrol etmekte yarar var çünkü kör bir noktada kalıyor. Aynı şekilde ön konsol yumuşak süngerimsi yapıda olduğundan zarar verebiliyorlar., 

1-2 arkadaşımız cam değiştirmişler ve tavan döşemesinin bu kör noktada kalan kısımlarında falçata kesikler olduğunu son anda fark etmişler.
Teşekkürler hocam. Cam değişimi ile alakalı da kötü bir tecrübem var, işçiliğin çok önemli olduğu bir iş olduğu için iyi bir yerde yaptırmak istiyorum. Haldır huldur yapılan işlerde araca çok zarar veriliyor dediğiniz yerlerden.

@driver_candaha önce yapmıştır bir yerde. Avrupa yakasıdır o büyük ihtimal ama detayları ile yazacaktır özellikle lane assist destekli cam değişiminin.
Bakalım ne cevap gelecek hocam.

Ön camımı Ümraniye avek'te değiştiren biri olarak tavsiye etmemeye gelmiştim ama tecrübe etmişsiniz sanırım. Göçük için takipteyim.

Teşekkürler hocam. Cam değişimi ile alakalı da kötü bir tecrübem var, işçiliğin çok önemli olduğu bir iş olduğu için iyi bir yerde yaptırmak istiyorum. Haldır huldur yapılan işlerde araca çok zarar veriliyor dediğiniz yerlerden.

Tavan döşemesi denince aklıma bir şey daha geldi; acaba göçük onarımını camdan önce yaptırmak daha mı mantıklı olur? En azından tavandakiler için.

Cam değişiminde tavan döşemesine zarar geldiğini ve servisin değiştirmek zorunda kaldığını düşünüyorum, göçük için döşeme tekrar söküleceği için yine zarar görme ihtimali var. Kafamda deli sorular... :)

Bakalım ne cevap gelecek hocam.
Geçmiş olsun öncelikle yaşanılan olay üzücü bizim gibi aracına bu kadar değer veren arkadaşlar için.Ben maslak doğuş otoda değişim yaptırmıştım.Camla ilgili problem yaşamadım.Ama sol direkte silikon fazlalığı vardı o canımı sıkıyordu.Direği söküp temizlemek gerekiyordu.Onun dışında yardımcı oldular ama tekrar yaparlar mı bilmiyorum birazda kasko şirketinin onayına bağlı.

Normal camdan şerit takip sistemi destekli cama geçiş için de faydalı olur belki burada yazılanlar. Bu sebeple başlığı değiştirdim ve bu konu ile alakalı öğrendiklerimi de yazacağım bu başlık altında.

@seferhasdemirhocama teşekkürler...

Parça kodları ilk mesaja eklenmiştir...

Ön camımı Ümraniye avek'te değiştiren biri olarak tavsiye etmemeye gelmiştim ama tecrübe etmişsiniz sanırım. Göçük için takipteyim.
Oraya bir daha gidersem ve sıkıntı yaşarsam olay çıkartma ihtimalim çok yüksek hocam, o yüzden bakımı bile başka yerde yaptırdım.

Geçmiş olsun öncelikle yaşanılan olay üzücü bizim gibi aracına bu kadar değer veren arkadaşlar için.Ben maslak doğuş otoda değişim yaptırmıştım.Camla ilgili problem yaşamadım.Ama sol direkte silikon fazlalığı vardı o canımı sıkıyordu.Direği söküp temizlemek gerekiyordu.Onun dışında yardımcı oldular ama tekrar yaparlar mı bilmiyorum birazda kasko şirketinin onayına bağlı.
Teşekkürler hocam, gerçekten üzüldüm ama en az zararla ve temiz bir şekilde onarımı halletmek istiyorum. Acele etmeyeceğim, işin temiz olması mühim. 

Forum üyelerinin tecrübeleri benim için önemli, sağolun.

Normal camdan şerit takip sistemi destekli cama geçiş için de faydalı olur belki burada yazılanlar. Bu sebeple bu konu ile alakalı öğrendiklerimi de yazacağım bu başlık altında.

@seferhasdemirhocama teşekkürler...

Şerit Takip Sistemi Destekli Ön Cam Parça Kodu : 5G0845011BLNVB

Gerekli Trimin Parça Kodu : yazılacak
Bu camın da farklı versiyonları var galiba Furkan. Buna dikkat etmek gerekiyor. 1. Nesil kameralar ile 2. nesil kameraların Camları ve Trimleri farklı. Tam emin değilim bende, çünkü bende 1. Nesil kamera var, sadece trim kamera değiştirerek yapamazsın, camın da değişmesi lazım diyor @forjust1day kankam. Beni üzüyor :)  

Bu camın da farklı versiyonları var galiba Furkan. Buna dikkat etmek gerekiyor. 1. Nesil kameralar ile 2. nesil kameraların Camları ve Trimleri farklı. Tam emin değilim bende, çünkü bende 1. Nesil kamera var, sadece trim kamera değiştirerek yapamazsın, camın da değişmesi lazım diyor @forjust1day kankam. Beni üzüyor :)  
Bu parça kodunu @seferhasdemir hocamdan aldım, yeni nesilmiş. Trim kodunu da atacak.

Bilgi ve tavsiyelere her zaman açığım, bunun için konu açtım.  (y)

İlerde böyle bir değişiklik yapmayı düşünenler olursa faydamız olursa ne ala.

Az önce Acarlar Volkswagen'den cam fiyatı aldım;

Standart 7.5 Ön Camı: 2.277 TL (KDV Dahil)

5G0845011BLNVB Parça Kodlu Ön Cam: 2.547 TL (KDV Dahil)

Aradaki fark: 270 TL

Daha önceden aracımı doğuş maslağa götürüyordum ordan sen 2 bakımdır memnun kalmadım doğuş kartala gittim orda yapıldı memnun kalmıstım

Geri
Üst Alt