2019 model 1.6tdi dsg golf Volan arizasi

Ayhan5353

Üye
İsim
Ayhan
Arkadaslar 2019 1.6tdi dsg golf volant arizasi cikti serviste degistirilecek fakat şunu sormak istiyorum. 1.6tdi dsg ile alakali  sanziman disinda volan la ilgili çok faLa sikayet var .Hatta arkadasla arabayi servise birakinca 2 tane passat volan degisme islemi yapilmasi gelmisti. 1.6tdi dsg kullanip Yani yokmu şöyle hic volan arizasi yasamadan 100bin km gittim diye .Ayni arizalardan cok fasla duyunca ister istemez insan tedirgin oluyor. 

Arkadaslar 2019 1.6tdi dsg golf volant arizasi cikti serviste degistirilecek fakat şunu sormak istiyorum. 1.6tdi dsg ile alakali  sanziman disinda volan la ilgili çok faLa sikayet var .Hatta arkadasla arabayi servise birakinca 2 tane passat volan degisme islemi yapilmasi gelmisti. 1.6tdi dsg kullanip Yani yokmu şöyle hic volan arizasi yasamadan 100bin km gittim diye .Ayni arizalardan cok fasla duyunca ister istemez insan tedirgin oluyor. 
Ne yazık ki wv son 7 yılda ürettiği binek araçlarda sanzuman vasat co dikkat etmek gerekiyor çıt kırıldım derler ya tam olarak tabir bu sanırım...

Manuel de olsa dsg zaten dillere destan sorunlu zorlamaya gelmiyor 

Golf 6 da çok rahat pati çekerdim golf 7 de hiç denemedim bile o güveni vermiyor 60 binde baskı balata değişti 103 binde baskı balata volant değişecek o kadar da dikkat etmeme rağmen servise sorsak kullanım hatası...

İyi de bu araçtan önce çok uzun km kullandığım araçlar vardı golf 6 corsa gibi hicbirine de bu kadar nazik davranmadım dememe rağmen  hepsi sorunlu hepsi kullanıcı hatası...

@Mmt0634 Hocam önceki aracınız 16tdi dsg ise 103bin e kadar volant değişmediyseniz bence çok iyi kullanmışsınız. 1.6tdi dsg araçlarda bu volant arızası bitmek bilmiyor. Artık dsg yi geçtim onu kabullendik varsın bi kronik sorunu olsun dedik . Sonuçta seviyoruz bu araçları dedik ama bu volant tan çok fazla şikayetçi olan var Aracı servise bırakırken 2 3 yaşalrında 2 tane passatın volantı değişmesi için gelmişti. Formene dedim bu 1.6tdi dsg ler amma volan arızası veriyor adam üzülerek cevap vermedi ama evet der gibi kafayı salladı . Ben usandım bu markanın arızalarından. YAni biri çıkıp deseki kardeşim 100bin km boyunca 1.6tdi dsg kullanıyorum sıfır hata valla mutlu olacağım . 

Bu volant arızası nasil belli oluyor?

@Ayhan5353 Bugün sabah itibariyle 70.000 km yi tamamladım aracım 2019 dsg 1,6 tdi volant ve dsg ile bir sıkıntı yaşamadım şükür , fakat aracı aldığımda turbo arızalı çıktı.

Aracı sıfır teslim aldıktan 15 dakika sonra aradım servisi gelin bakalım dediler, sonuç turbo değişti. Yaklaşık 1,5 yıl olacak başkada şikayetim olmadım şükür.

Dsg ye yapılan koruma amaçlı değişikliklerden dolayı araç sürüş keyfi bana göre baya baya azalmış , Dsg nin tork değerleri düşürülmüş özellikle virajlı yollarda yollarda direksiyon açı sensörü çok muazzam çalışıyor ve ayağınızın altında artık bir gaz pedali olmadığı açıkça belli oluyor.

Hatta denemenizi önereceğim bir hareketle bunu daha net anlayabilirsiniz araç henüz virajın son noktasına ulaşmadan gaza basmayı deneyin yada önceden ayarladığınız cruise controlu aktif hale getirin sonucu çok net göreceksiniz.

Tüm bu ve buna benzer yada bilmediğimiz değişimlerin tamamı dsg yi koruma amaçlıymış.

@Ugur.974 hocam benim dikkatimi çeken ise şu oldu  rampa tırmanırken vites düşürdüğünde bazen  geçiş hissediliyor. Ustaya sorduğumda dsg bir üst vitese hazırlık yaptığı gaza yeterince basilmadiginda araba çekmediginden hazırlıksız olduğu alt vitese geçtiğinde hissedersin dedi. 

Dsg nin tork değerleri düşürülmüş özellikle virajlı yollarda yollarda direksiyon açı sensörü çok muazzam çalışıyor ve ayağınızın altında artık bir gaz pedali olmadığı açıkça belli oluyor.

Hatta denemenizi önereceğim bir hareketle bunu daha net anlayabilirsiniz araç henüz virajın son noktasına ulaşmadan gaza basmayı deneyin yada önceden ayarladığınız cruise controlu aktif hale getirin sonucu çok net göreceksiniz.
Tork değeri düşürülmüşden kasıt tam olarak nedir? Motor aynı, aktarım şekli aynı.

Yani şanzımanı zorlamamak için araç yakıt gönderimini mi azaltıyor demek istediğiniz? Bunu servisten teyit ettiniz mi yoksa sadece kullanım tecrübenizden yola çıkarak mı diyorsunuz? 

@tiesay Bu soruyu servise sorduğumda aldığım cevap: dsg yi koruma amaçlı dsg nin tork değerleri düşürüldü dediler,

bende bir tanede 2016 1,4 tsi 125 hp dsg var aralarında tam 3 yıl fark olmasına rağmen dsg nin farkını o kadar bariz yaşıyorsunuz ki 

Geçen ay sattığım 2014 jetta 1,6 tdi dsg 105 hp  aracımı sürme şansım oldu yaklaşık 900 km yol yaptım o araçla ve 273.000 km olmuş araç,

inanması zor ama benim dizel golften çok çok keyifliydi. 

@Akif Nalca aynen yaşıyorum bende , hali hazırda şimdiki dsg de viteş geçişlerinde süre daha uzun geliyor bana 

Eski ve yeniyi fabrika verisi olarak karşılaştırayım dedim ;

105 hp 0-100 km/h 10,7 sn. şehiriçi/ş. dışı 4,6 lt / 3,5 lt top speed 192 km/saat

110 hp 0-100 km/h 10,5 sn şehiriçi/ş. dışı  4,4 lt / 3,6 lt top speed 195 km/saat

115 hp 0-100 km/h 10,5 sn şehiriçi/ş. dışı 4,4 lt / 4,1 lt top speed 198 km/saat

son modeldeki yazılım güncellemesinin yakıta etkisi , hızlanma süreleri aynı top speed 3 km/h lik fark 

yani kısacası benim için golf bundan böyle sadece benzinli olacak, Nitekim dizel artık gelmeyecek deniyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Mmt0634 Hocam önceki aracınız 16tdi dsg ise 103bin e kadar volant değişmediyseniz bence çok iyi kullanmışsınız. 1.6tdi dsg araçlarda bu volant arızası bitmek bilmiyor. Artık dsg yi geçtim onu kabullendik varsın bi kronik sorunu olsun dedik . Sonuçta seviyoruz bu araçları dedik ama bu volant tan çok fazla şikayetçi olan var Aracı servise bırakırken 2 3 yaşalrında 2 tane passatın volantı değişmesi için gelmişti. Formene dedim bu 1.6tdi dsg ler amma volan arızası veriyor adam üzülerek cevap vermedi ama evet der gibi kafayı salladı . Ben usandım bu markanın arızalarından. YAni biri çıkıp deseki kardeşim 100bin km boyunca 1.6tdi dsg kullanıyorum sıfır hata valla mutlu olacağım . 
Hocam 2012 16 TDİ DSG  poloyla 100.000 yaptık, 2015 14 TDİ DSG polo'yuda hala kullanıyoruz 111.500 oldu, Bu güne kadar ikisiyle de balata ve disk değişimi hariç hiç sorun yaşamadık. İkisinde sıfır aldık  ki ,2 aracıda eşim kullandı pekte yavaş kullandığı  da söylenemez.

@Ugur.974  Şanzimandan ziyade gerek form gerek facebook guruplarina baktigim zaman 1.6tdi dsg araclarda volan arizasi cok fazla. Yani bu kadar cok sikayet tesaduf yada kullanici hatasi olamaz heralde dedim bende

61.500 km dir imzadaki aracı kullanıyorum DSG den tek bir sorun yaşamadım -inşallah da yaşamam- 2015 model golf 1.6 TDI Comfortline kayınbirader kullandı -hem de ne kullanmak azıcık dikkat et diye az uyarmadım kendisini ama bildiğin toros gibi kullanıldı araç- araç sıfır teslim edilmişti 152.000 km de kiralama şirketine iade edildi bırakın volan değişimini kavraması bile değişmeden gitti araç. Sizin volan şanssızlık olmuş olabilir ya da bizler şanslı güruhtayız bilemedim şimdi.

Geçmiş olsun.

Şans mı denir kullanım ile alakalı mı denir bilemedim. 

1.6tdi dsg hep volan/volant arızası oluyor dersek bütün sarışınların da aptal olması gerekir. 

Ama şunu diyebilirim. Servise gidince başka araçlarda da arıza var diye o arızanın bütün araçlarda olduğu izlenimine kapılmamalı.

Servis bu, ya bakım için ya da arıza için gidilir.

@ogzogz  Hocam tabiki kapılmamalı fakat insan bu kadar para verip 1 yıllık bir arabada bu arızanın olması ister istemez insanın moralini bozuyor. Aynı arızadan bir çok yerde duyunca gerçekten bu parça üretim hatalımı diye de soruyor insan . Neyse inşallah başka arızalarla karşılaşmayız ne diyelim.

Geri
Üst Alt