RCD 330 280C Noname Cihaz Hakkında Bilgiler

@erty bunu mutlaka deneyeceğim hocam :)  bu arada şöyle de bir çözüm vermişler;

https://rcd330plus.com/showthread.php?tid=1333
hocam bu çözümü daha önce denemiştim olmamıştı, ama yine de dün birebir buna uygun şekilde yaptım, kontak açtım bir iki dakika bekledim, bluetooth bağladım, sonra kabloyu bağladım. google ayarından sonra bu sırayı takip edince oldu. olası mı geldi, insafa mı geldi bilmiyorum artık  :)  farklı varyasyonlarla deneyip neden kaynaklandığından emin olmaya çalışacağım müsait vakitte.

Selamlar,

Ben de yaklaşık 2 aydır bu cihazı kullanıyorum. Araç 2014 Comfortline ve bilindiği gibi fabrika çıkışı olarak bluetooth ve mikrofon tesisatı mevcut değil.

Yazılım ve donanım versiyonunu aşağıda paylaştığım cihazla ilgili kendi deneyim ve çözümlerimi aşağıda paylaşıyorum, ses kalitesi ile ilgili çözüm ve yorumları en sondadır.Software.jpg

1) Park sensörü hassasiyeti: Aracın orjinal ön arka park sensörleriyle birlikte çok uyumlu çalışıyor ve hassasiyet konusunda bir sorunla karşılaşmadım.

2) Android Auto echo problemi: Android Auto ayarlar ekranında "Telefon Ekranı" sekmesi altında "Bluetooth'u kullan" seçeneğini ve "Otomatik Başlatma" menüsündeki tüm ayarları "kapalı" olarak ayarladım. Echo problemi çözüldü.

3) Carplay: Kusursuz çalışıyor, takılma donma vs yaşamadım. (iPhone11 ve iOS 14 ile kullanıyorum)

4) Radyo çekim kalitesi: 2'li anten kablosunu tek girişli hale dönüştüren kabloyu aliexpress'ten ayrıca sipariş edip taktım, bir miktar fayda sağladı, parazitli sesler azaldı ama tam çözüm olmadı. 

5) Bluetooth üzerinden konuşma kalitesi: Cihazın dahili mikrofonundan çok memnunum, gayet net ve anlaşılır şekilde sesi karşı tarafa iletebiliyor.

6) Araç ayarları: Sürüş konfor ve ışık görüş paketine sahip aracımın tüm fonksiyonlarını gösteriyor. Eksik olduğunu tespit ettiğim yalnızca 1 seçenek var: "Kış lastiği hız uyarısı". Lastik menüsü altında bu seçenek görünmüyor.

7) Ses kalitesi sorunu ve çözümü!: Malesef bu cihazın en güçsüz olduğu konu ses çıkış gücü ve kalitesi. Bu konuda neler yapılabileceğini anlayabilmek için orjinal 5" cihaz ile ardı ardına bağlayarak aynı parçalarda aynı senaryolarda defalarca test ettim. Ses kalitesi algısı subjektif olup kişiden kişiye değişmekte, ancak aşağıda belirteceğim bazı çok net farklılıklar var:

• Ses yüksekliği orta kademenin biraz üzerine çıkınca tiz ve mid frekanslarda hissedilir düzeyde bozulma başlıyor, dikkatli dinleyince seste çatlama, tizlerde rahatsız edici keskinleşme duyuluyor.
  • RCD330 ön ve arka hoparlörlere farklı parametrelerde ses gönderiyor.

Fader/Balance ayarlarından yalnızca ön hoparlörleri dinlerseniz ses netliği, temizliği orjinal 5" cihazı aratmıyor. Vokaller temiz, tizler belirgin, baslar dolgun. Ancak genel itibarile çıkış gücü orjinale göre düşük.
  • Yalnızca arka hoparlörleri dinlerseniz kapıdaki tweeterlar yokmuşçasına boğuk, baslar köşeli, neredeyse tahta gibi. Vokalleri ayırt etmek çok zor, tiz neredeyse yok.

[*]Çözüm 1: Arka hoparlörlerden gelen düşük kaliteli sesi azaltıp genel ses kalitesi algısını artırmak için Fader/Balance ayarını en ortada kullanmak yerine "3 tık" ön hoparlörlere doğru kaydırarak kullanmak. Sürücü ve ön yolcu için ses kalitesi hissedilir şekilde düzeliyor, arkadan gelen boğuk bas ve midler duyulmuyor. Dezavantajı ise arka koltukta oturanlar için müzik arabanın ön tarafından, çok uzaktan geliyor ve keyifli bir dinleme sunmuyor.

[*]Çözüm 2: Harici amfi ile hoparlörleri beslemek. Kullandığım amfi Vibe Powerbox 65.4. Bu çözüm hem orjinal 5" cihazın performasını artırıyor hem de RCD330 ile kullanıldığında ses netliğinde muazzam bir fark yaratıyor. Bu çözümden çok memnun kaldım ve detaylarını sizlerle paylaşmak isterim:

• Artıları: Ses yüksekliği arttıkça duyulan bozulmalar tamamen ortadan kalktı, çok yüksek ses seviyesinde dahi hoparlörler berrak tizler ve midler üretebiliyor, baslar boğulmuyor.
  • Arka hoparlörlerden gelen kulağı yoran boğuk ve tahtamsı ses %90 ortadan kalktı ve arka tweeterlar eskisi gibi çalışmaya başladı. Vokaller çok net. Bu sebeple Fader/Balance ayarını artık ortada kullanabiliyorum.
  • Orjinal 5" cihazın sesine 100 puan verirsek, amfi desteği olmadan RCD330'a 50 puan, amfi desteğinden sonra 90 puan verebiliriz.
  • Orjinal 5" cihaza bu amfiyi ekledeğimizde ise ses berraklığı arttığı için 120 puan veririm. En dramatik fark halihazırda ses çıkışı başarısız olan RCD330'un bu amfiyle desteklenmesiyle ortaya çıkıyor.

VIBE Powerbox 65.4 mikro amfi montajı:

VW quadlock bağlantı için özel tasarlanmış "T" kablo ile kesme biçme yapmadan, ekstra bir elektrik kablosu çekmeden montajı kolayca yapılıyor.

IMG-1386.jpg

Kutu içeriği:

IMG-1390.jpg

Kabloları içeri almadan önce amfinin işe yarayıp yaramayacağını dışarıda test ettim.
Amfi üzerindeki ön ve arka kanallar için ayrı ayrı "Gain" kontrolü, "High Pass Filter" seçeneği ve dilerseniz subwoofer için kullanabileceğiniz RCA çıkışlar mevcut.

IMG-1394.jpg

Amfiyi torpido kapağının arkasında sağ taraftaki boşluğa kutu içinden çıkan plastik kelepçeleri kullanarak sabitledim:

IMG-1452.jpg

Kabloları, polen filtresi değişimi veya torpido kapağı açma kapama hareketi sırasında zarar görmemeleri için plastik kelepçe ve Tesa bez bant ile korumaya aldım:

IMG-1453.jpg

IMG-1455.jpg

IMG-1457.jpg

Final :) interior.jpg

RCD330 için mcdodo marka 90 derece uçlu lightning kablo kullanıyorum, daha derli toplu oluyor tavsiye ederim.

Kabloyu deneme amaçlı klima ünitesi kapağının altından vites arkasındaki göze ilettim, böylece çok temiz bir görüntü oldu ancak saklama gözünün kapağı rahat açılıp kapanmadığı için bu uygulamadan vazgeçtim :)

kablo.jpg

RCD330 kullanmaya devam etmek isteyen ancak daha kaliteli müzik dinlemek isteyen arkadaşlara fikir vermesi için detaylıca paylaştım, umarım faydalı olur.

Keyifli forumlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@MRT güzel yazi teşekkurler :)  peki bu amfinin maliyeti nedir hocam?

Bide eksik olarak arac menusunde aracin verdigi uyarilari gostermiyor ve kadrana radyo bilgileri gelmiyor diye biliyorum.

@CemK Ürünün fiyatı 1300 - 1400 TL civarında. 

Araç arızaları göstermemesi ve MFA'da medya bilgisi eksikleri konusunda haklısınız, çok kez değinildiği için ben yalnızca araç ayarları kısmına not düşmek istedim :)  

@MRT Çok güzel olmuş hocam bende araştırıyorum. Orjinal medyaya takmak için likteki cihazı alacağım nasipse. Buda alternatif olabilir. Çıkış gücü bir tık daha fazla olduğu için bunu seçeceğim gibi ; 

@tuncer_2632 Teşekkürler. Evet paylaştığınız cihaz da çok benzer, mutlaka olumlu bir fark yaratacaktır.

@MRT Hocam çok faydalı ve bilgisine dolgun bir paylaşım olmuş. Elinize emeğinize sağlık.

• Beğen
Tepkiler: MRT
@erty tesekkurler  (y)  faydalı olduysa ne mutlu. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ah gözünü sevdiğimin orjinal 5" lik cihazımdaki o tertemiz ve yüksek sesi mecburen retrofitler yaptığım için taktığım 840C ile kaybettim.🙂 Elime nemi geçti sesi kaybettim ama yaptığım donanımları çalıştırabildim(geri görüş, carplay vs vs..).

az kafasını şişirmedim,sesi gerisin geriye nasıl iyileştiririz ve eski sesi geri kazanabiliriz diye@CemK cem abimin ve @forjust1day tuna abimin. 

Bu sorunu en iyi şu unutulan sözle anlatayım"Hiçbirşey olmasa bile değişimden sonra kesinlikle bişeyler oldu ama biz farkedemedik."

kazdık kazdık sonuna geldik bakalım kısmetse ya çözeceğiz sorunu yada olmadı bu amfiyle kesin çözüm yoluna gideceğiz.

Ah gözünü sevdiğimin orjinal 5" lik cihazımdaki o tertemiz ve yüksek sesi mecburen retrofitler yaptığım için taktığım 840C ile kaybettim.[emoji846] Elime nemi geçti sesi kaybettim ama yaptığım donanımları çalıştırabildim(geri görüş, carplay vs vs..).
az kafasını şişirmedim,sesi gerisin geriye nasıl iyileştiririz ve eski sesi geri kazanabiliriz diye[mention=13394]CemK[/mention] cem abimin ve [mention=3153]forjust1day[/mention] tuna abimin. 
Bu sorunu en iyi şu unutulan sözle anlatayım"Hiçbirşey olmasa bile değişimden sonra kesinlikle bişeyler oldu ama biz farkedemedik."
kazdık kazdık sonuna geldik bakalım kısmetse ya çözeceğiz sorunu yada olmadı bu amfiyle kesin çözüm yoluna gideceğiz.
Bunla ilgili bir calisma yapildi 840c unitede ayni sorun icin

Yakinda test sonuclari hakkinda bilgi gelecek

Su anki kisa test sonucuna göre duzelmis sorun

Coooomingg soooon

Geri
Üst Alt