golf 7.5 1.5 motor 150 beygır yol sesi sorunu

kartal1973

Üye
İsim
Yalçın
Arkadaşlar merhaba

2020 subat ayında teslim aldığım 1.5 motor 150 beygır  Golf'ümde yol sesini duyuyorum. Bu sabah tamaşa giderek ustayla sürüş yaptık.

Bu sesin aracın yalıtımı ile ilgili olduğunu söyleyerek yapacak bişey yok maalesef dedi.

Lastiği değiştirsem Michelin alsam diye sordum belki bir tık azalır diyebildi. Bu arada aracım 5000 km de. ve Üzerinde ki lastik 205 55R 16 v dunlop blueresponse 

Sizlerin değerli fikirlerini almak isterim.

Michelim prımacy 4 alsam ses olayına ne kadar etki eder?

Değiştirmeme değermi? veya yalıtım için neler yapabilrim?

saygılar

yalçın

Merhaba hocam

2014 1.2 60.000 km aracimda goodyear effigrip yazlık lastik vardi cok memnundum konfor ve sesizlikten

Sizin araç 2020 ve daha 5.000 km de

Bence lastikleri degistirseniz iş çözülür

Benim jant lastik satilmasaydi deneme amaci ile verirdim size fark var mi diye

@HONEY  o  zaman good year veya dunlopları verip yenı lastık alıp denemem gerek sanırım

Golfün en iyi olduğu noktada şikayet ediyorsanız konu başka bir noktada. Yani iyi bir lastik ile halledersiniz 

Maalesef 

keske firmalar veya markalar kalite anlasını devam ettırseler böyle olmaz sanırım. Bende volkswagene güvendiğim için aldım 

Ama hiçbir seyde olamdığı gıbı burdada kalite anlayısı giderek azalıyor. ustada kabul etti zaten evet içeriye yol sesi bayagı geliyor dıye.

Bende lastiği değiştirerek bayağı bir fayda sağlayacağıma inanıyorum

@kartal1973 Aynı araç ve fabrika çıkış aynı lastiklere sahibim, ne kısa ne uzun yolda bahsettiğiniz tarzda bir rahatsızlık duymuyorum. Aksine özellikle uzun yolda motor sesi hiç olmadığı için sadece yol sesi geldiğinden böyle bir hissiyatınız olmuş olabilir. Bir de 120km sonrası kelebek camlardan, yan aynaların hava direncinden ses yapmaya başlıyor. 

Yeni focus, civic, toyota, 308 bizzat içinde bulunmuş/kullanmış birisi olarak şunu net söyleyebilirim ki şuan kullandığım araç aralarındaki en sessizi. 

Daha önceki aracınız premium sınıf olabilir mi?

Bir inceleme sitesinden alıntı yaparak şöyle bir paylaşım yapayım, 

"This is particularly true of the 1.5 EcoTSI petrol that comes as part of the Mk7’s revisions. The 148bhp version is astonishingly refined; indeed, at motorway speeds, even the Golf’s low levels of wind and road noise do become audible, just because the engine has faded so far into the background."

Yani 1.5tsi motorun o kadar sessiz çalıştığından bahsediyor ki, golf ün düşük seviye rüzgar ve yol ses seviyeleri bile duyulabilir hale geliyor. 

Tekrar yazmam gerekirse motor sesi olmaması nedeniyle acaba sadece duyduğunuz yol sesi mi dikkatinizi çekiyor? 

Ayrıca Şu koyuna bakarsanız bir arkadaşın aracında tekerlerde davlumbaz olmadığı ortaya çıkmıştı, sizinde öyle mi kontrol edin bakalım. Yoksa şayet o da yol ses izolasyonuna etki eder. 

@tiesay merhaba 

kesınlıkle haklısınız. Motor sesi hiç yok gibi.

Benımde duyduğum yol sesi...

Daha öncekı aracım Golf 1.6 tdı 2015 model ıdı.  onda kelebek camından rüzgar sesı gelıyordu doğrudur.

Lakın bu aracta servıstekı ustanında kabullendığı gıbı yol sesını duyuyorum tamamen.

davlumbaza bakacağım.

Bu konunun ana sebebi Golf'ün yalıtım anlamında çok övgü almasıdır.

Araç için sürekli olarak Kütüphane gibi çok sessiz deyimi kullanılmaktadır.

Fakat aracı kullanmaya başladıktan sonra yol sesini aynen sizin belirttiğiniz şekilde aldığı farkediliyor.

Bu tespit bu konuda tam yerinde olmuş ki şuanda 2020 yılında araçlarda önceki senelerin üretim ve malzeme kalitesi yok malesef ki

Tabiki yine sınıfına göre en iyisi.

Ama o kütüphaneyi arıyor gözler..

Lastiği değiştiğinizde illa ki az bir miktar azalma olur ama büyük oranda araç çok sessizleşti gibi bir sonuç olacağını sanmam.

Fakat dizelden benzinliye geçtiğinizi görüyorum.

Bu sebeple olacak ki motor sesini duymamadan kaynaklı diğer hocalarımızın da belirttiği gibi yol sesi daha çok dikkatinizi çekiyor olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@yer_ucagi_34 kesınlıkle...lastığı değissem dahı az bısey farkeder...

tabıkı golf denılınce beklentı yuksek oluyor bıraz.

ee az uz da para vermıyoruz  en azından bana göre:))

@kartal1973 Michelin Primacy 4 'lerde S1 veya S2 versiyonları var., Bu S1 ve S2 versiyonları standart Primacy 4 'lere göre ekstra sessizler., ama bulunması biraz zor

Belkide lastiklerde fabrikasyon bir hata var veya yanlış takılmışta olabilir outside yazılarının dışarıya bakıp bakmadığını kontrol edin bence
Michelin ile etiket db değerleri aynı sessizlik olur mu bilemedim ?

d6a57552eaedf256ca33c01b463913a3.jpg

0b0eec4d4e86417150fe8b87f09e0257.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@kartal1973 öncelikle lastik havasını kontrol edin. 

Primacy 4 kullanan birisi olarak kesinlikle sessiz ve konfor için Primacy 4 ile kullanmalısınız. 

Aşağıdaki konularda da fikir verebilir.

Geri
Üst Alt