2014 1.6 Tdi manuel yakıt tüketimi

OGZHN92

Üye
İsim
OĞUZHAN
Herkese merhaba, aracımda ciddi anlamda bir yakıt sorunu olduğunu düşünmeye başladım. İlk başlarda 6.8-7.2L olan yakıt tüketimi vardı yokuş yukarı 20-30km hızla 2-3. viteste gittiğim için normaldir diyordum , 9.0Litrelere çıktı. Sadece 5 kmlik bir mesafede kullanıyorum aracı işe git gel, ara sokaklardan gidiyoruz, ve arabayı 3. Dereceye atamadığım oluyor, arabayı boğup motoru yememek için nasıl bir çözüm bulabiliriz buna arabayı devirsiz kullanmak sıkıntı yaratır mı erken vites atsam ?

Simdi dizel arac 5 km de kullaniyorsunuz...Motor tam isinmiyor...yokus cikiyorsunuz...Ortalama hiz dusuk...9 litre normal...motor yememe kismina yorum yapamayacagim bilgim disinda...

• Beğen
Tepkiler: Sel
Upvote 0
Herkese merhaba, aracımda ciddi anlamda bir yakıt sorunu olduğunu düşünmeye başladım. İlk başlarda 6.8-7.2L olan yakıt tüketimi vardı yokuş yukarı 20-30km hızla 2-3. viteste gittiğim için normaldir diyordum , 9.0Litrelere çıktı. Sadece 5 kmlik bir mesafede kullanıyorum aracı işe git gel, ara sokaklardan gidiyoruz, ve arabayı 3. Dereceye atamadığım oluyor, arabayı boğup motoru yememek için nasıl bir çözüm bulabiliriz buna arabayı devirsiz kullanmak sıkıntı yaratır mı erken vites atsam ?
Hocam iyi bile arabanız maşallah sürekli aynı yolda 3. Vites bile görmeyen dizel araç...

Arada bi yolu uzatın derim mesele 5. Vitesı bi görsün  hele hele 6. Vitesi görünce nasıl mutlu olur :)...

Araç ısınsın kendine gelsin 6. Vites 90 km de 5 km gidin daha sonra kademeli 100 110 120 ...

Daha sonra 4. Vites 100  hızla 5 dk kullanın 

Ayda 1 bile yapsanız bu işlemi faydasını o kadar çok görürsünüz ki...

Upvote 0
Hocam iyi bile arabanız maşallah sürekli aynı yolda 3. Vites bile görmeyen dizel araç...

Arada bi yolu uzatın derim mesele 5. Vitesı bi görsün  hele hele 6. Vitesi görünce nasıl mutlu olur :)...

Araç ısınsın kendine gelsin 6. Vites 90 km de 5 km gidin daha sonra kademeli 100 110 120 ...

Daha sonra 4. Vites 100  hızla 5 dk kullanın 

Ayda 1 bile yapsanız bu işlemi faydasını o kadar çok görürsünüz ki...
Hocam araba 5 vites

Upvote 0
@OGZHN92 hocam arkadaşların yazdıklarına ek olarak aracınız dizel ve bir partikül filtresine sahip. Bu filtre de sizin kullanımınızda dolmaya hatta tıkanmaya çok müsait. 

Çekiş kaybının yakıt artışının bir etkeni de bu olabilir. 

Aracın dpf temizleme aşamalarına ve dpf dolum miktarına dikkat ediyor musunuz? 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Yehanoha hocam a katılıyorum ek olarak dpf nin bin bir belasi diyorum. Bende 4km iş ev arası ve tikaniyor meret kesinlikle benzin candır özellikle benim için :)

Arada bir yanı haftada bir bi 15km gidiş dönüş gazlayın tavsiye ederim yoksa felaket tikaniyor araç yakıt ta artar cekiste düşer arabada çöker 

Upvote 0
Hocam araba 5 vites
Hocam o zaman demek istedigimi arkadaşlar açıklamiş zaten...

Dizel araç kullandım 10 yil dpf denilen illet diyorum çünkü çok çektirdi...

Şimdi devirli kullan sıkıntı yok diyecek olan illaki vardır ama olmadı zaten devirli kullanınca turbo hortumu mu yarmistim :) v.s çeşitli sıkıntılar ki bide yakıt inanılmaz artıyor du 

Benzinliye geçtim gerçekten inanılmaz birşey mis tsi gibisi yok...

Konumuza gelirsek arada bi devirli kullanıp dpf yo temizlemeniz gerekiyor motor ideal sıcaklıkta bir müddet gitmeli zaten dizelin mantığı kaliteli yakıt ile uzuk yol yaparsanız avantajlı...

Kaliteli yakıt hele mazot bulmak oldukça zor artık buldunuz diyelim uzun yol şart uzun yoldan kasıt 30 dk gibi çünkü yazın 2km de  ısınır fakat kışın 5 km gitseniz isinmaz bile ayrıca eksoz kurum bağlar araç çekmez çok yakar... turbo ve turbo sistemi de gerektiğinden fazla yipranir 

Upvote 0
Hocam bende dizel golften benzinli golfe gectim 2019 da

Upvote 0
Yakın zamanda yaptığım uzun yol ortalaması. Çok şükür şimdiye kadar üzmedi. Dizel bir başka;))
/monthly_2020_09/D5592E7B-E67A-4349-91CB-E0DB2C7775E7.thumb.jpeg.f4a0c90714e60a320ab5ed4d2ddfc3f6.jpeg
Hay maşallah

Upvote 0

Geri
Üst Alt