Demir tozu hakkında

Salihcan

Üye
İsim
Salih
Arkadaşlar merhaba sizlere bir şey sormak istiyorum golf 7 aracımın jantlarında çok fazla Demir tozu birikiyor arabayı jantı yıkıyorum 2 gün sonra jant Demir tozundan gözükmüyor balatalar ve disk 1 ay önce değişti sebebi ne olabilir teşekkürler 

Arkadaşlar merhaba sizlere bir şey sormak istiyorum golf 7 aracımın jantlarında çok fazla Demir tozu birikiyor arabayı jantı yıkıyorum 2 gün sonra jant Demir tozundan gözükmüyor balatalar ve disk 1 ay önce değişti sebebi ne olabilir teşekkürler 
Balata ve diskin alışma aşamasında olmasından olabilir. Bir de malzeme kalitesi de etken olabilir. Eskiden de aynı şekilde kirleniyorsa, fren çok kullanıyorsunuz demektir.

Eskiye göre kıyaslarsanız nasıldı? Yeni balata farklı marka ise daha fazla toz bırakıyor olabilir. 

6 ayda bir veya senedir bir kez "kaliteli bir markanın" demirtozu temizleyicisini kullanabilirsiniz.

@CaptainJava eski eski olduğu için yapıyordu diyebilirim şimdi hem diskler değişti hem de balatalar marka olarak ta hella kullandım tavsiye üzerine 

@Salihcan Jantları temizlemek için sürekli demir tozu alıcı kimyasal kullanmaya gerek yokki.. 

Flowey r1 mesela hem çok ekonomik, hem de jantlarda özellikle ön jantlarda fren sebepli oluşan balata tozları, yağ vs. fazlasıyla temizliyor. 

@tiesay söylemiş olduğunuz ürünü alacağım fakat temizlemede sıkıntı yok ben sadece jantlarıma her baktığımda temiz olmasını istiyorum yani Demir tozunun janta tutumunu azaltacak ürün bulsam daha iyi olur 

@Salihcan Bazıları janta cila, wax uyguluyor ancak işe yarar bir tarafı olduğuna inanmıyorum, ayrıca jant üzerinde kalıcılığı da uğraşa değmez diye düşüyorum. 

İşin aslı jantlar hep temiz kalsın diye böyle bir ürün yok. En doğru yöntem, 

Freni az kullanmak, hem yakıt tasarrufu sağlar hem balata tozunu azaltır. 

Orijinal balata kullanmak, özellikle muadil ucuz balatalardan kaçınmak. 

@forzaGilles 6 ay boyunca jantım batmayacak mi yani 
Söylemiş olduğunuz şeyin mantığını var mı., yok

Doğada kirlenmiyen bişey var mı...??

Jantı temizlemek ayrı bişey., demir tozu temizliği farklı bişey.,

Her baktığınızda jantların temiz olmasını istiyorsunuz., ve aracın en çok kirlenen bölgesi için bunu istiyorsunuz.,

6 ayda bir yapın dememdeki sebeb., sürekli demirtozu temizleyici kullanırsanız poryalar ve fren tertibatında paslanmalara yol açar diyee idi.,

Soruyu yanlış soruyorsunuz..!! ama doğru cevap ve tavsiye beklentisi içindesiniz.,

Sorunuz şu şekilde olmalıydı; Arkadaşlar jantlarım çabuk kirleniyor., balata tozlarının jantlara yapışmasını engelleyecek bir çözüm var mıdır.,

Evet böyle bir çözüm mevcut...

@tiesay Hocam düşüncenize tamamen saygı duyuyorum ve karşı bir fikir belirtmek istiyorum müsaadeniz ile aracımda şuanda clubsport cnc modelinde jant var ve bu cnc nin üzerindeki vernik zamanla çok fazla demir tozu yada kalitesiz benzinlik köpüğünden vernik atma gibi sorunlarla karşılaştım ve jantlarımı eski sahibinden alır almaz boyattim boyattigim ustayida paylaşırım isterseniz bana garanti verdi benzinlik köpüğü kullanma ve jantlara bagajındaki sonax bsd yi hafif bir bezle kullanmanı tavsiye ederim dedi ve mükemmel sonuçlar alıyorum çamurlu yola girip çıkıyorum jantların araları (plone black kısımları) camur tutmuyor toz tutsa bile suyla çıkıyor ayriyeten kuruladiktan sonra leke kalmadı kullandigim şampuan sonax cilalı özel würth süngeri ile araları detaylı bakımlı yıkıyorum şimdi çok uzun bir işlem gibi gelebilir fakat kaliteli cila ila 2 haftada bir kez 2 kat uygularsanız mükemmel sonuç alınacağına inanıyorum bendende böyle bir fikir olsun :) hayırlı geceler forum ailesi..

Geri
Üst Alt