Golf7 Dizel Otomatik- Periyodik yıllık BAKIM(Zamana göre mi? Km.ye göre mi?)

Zakkum33

Yeni Üye
İsim
metin
Çok kıymetli dostlarım, daha önce gündeme geldi mi? bilemiyorum. Bir konuda fikirlerinize ihtiyacım oldu. Tüm takipçilere selamlar

- Golf7 2016  model 1,6TDI Dizel otomatik araç sahibiyim. Bu aracın garantisi bittikten sonra bakımlarını servis dışında özel servislere yaptırıyorum.

12 Eylül 2019 da yaptırdığım bakımda; 5 litre yağ (Castrol tam sentetik) yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi ve ilk defa YAKIT filtresini değiştirmiştim. (Bostancı sanayide). Bakım yapıldığında yazılan yağlama etiketinde bir sonrası bakım için 31900 km. olarak yazılmıştı. 

Bakımdan sonraki zamandan bugüne kadar aracı fazla kullanamadım ve an itibariyle 26250 km. gösteriyor. Yani bakımdan sonra ortalama 6 bin km. kadar yol yapmışım. Aracın ekranında; bakıma(...)kadar gün kaldı diye uyarı veriyor. Bu bilgiler ışığında sorum şu olacak;

Henüz bakım km.sinin yarısını ancak yapabilmişim. bakım yaptırmama gerek var mı? Zaman olarak bir yıl oluyor ama km. çok az yapmışım. Bakım yaptırmamı önerirseniz neleri değiştirmemi önerirsiniz? Kış geldiği için; yine çok yoğun araç kullanamayacağımı düşünüyorum, gelecek yıl baharda (Mayıs-Haziran 2021) da yaptırsam da olur mu? konu hakkında  fikirleriniz için şimdiden çok teşekkürler. Tüm takipçilere; sağlıklı ve mutlu gelecekler dileğiyle...10.09.2020

Şüpheye düştüğünüze göre aslında konu açık ve net. Yıl ya da kilometre hangisi önce dolarsa bakım zamanı gelmiş demektir. Kullanım kılavuzlarında ve araç multimedya ekranında servis kısmında da yazar.

Kısaca

Tavsiye edilen kilometre önce doluyorsa malzemeler yıpranmış ve eskimiş oluyor.

Tavsiye edilen 1 yıllık süre de dolunca  malzemeler ömrünü tamamlamış oluyor.

Bir de araç DSG olmasi sebebiyle yetkili servisi tercih ederdim.

Merhaba Metin bey, 

Açıkcası Dizel DSG bir aracım olsaydı garantisi bitse bile hiç bir zaman yetkili servis harici bir yerde bakım yaptırmazdım. Hem dizel, hemde DSG gerek partikül filtresi, gerekse kavrama sorunlarından dolayı "İyi Niyet Garantisi" durumuna çok muhtaç olan bir yapıya sahip. Fakat anladığım kadarı ile 2018'den itibaren özel servislere geçiş yapmışsınız ve bu durum artık sizin aracınızda yüksek oranlarda kabul görmeyecektir. 

Oğuz bey'in yukarıda söylediği gibi 1 yıl süre sonunda ürünlerin tamamının olmamakla birlikte özelliklerini yitirdiği aşikar. Bunların başında ise motor yağı var. Yağ bir yılın sonunda 366. günde tabi ki taş haline gelmiyor fakat günden güne özelliğini kaybediyor. Bir sonraki yağ değişimi için öngörülen km yaklaşık 4000 anladığım kadarı ile. Bu 4000 km'yi 3 ay içinde yaparım diyorsanız mesela bu süre sonunda bakımınızı yaptırabilirsiniz bence. Fakat fazladan 1 sene daha aynı yağ ile kullanmak ne kadar doğru bilmiyorum. 

Filtrelere gelince, polen ve hava filtreleri bazen çok tozlu ortamlarda araç kullandığımızda 3 ayda bile dolmuş olabiliyor, sürekli temiz hava olan ve düzgün yollarda gittiğimizde ise 1 yıl geçse bile tertemiz kalabiliyor ürünler. Polen belki araç içinin kokusunu etkiliyor fakat hava filtresi bir tık daha önem arz ediyor burada. Bence kontrol ettirmekte fayda var. 

Yakıt filtresinin tıkanması ise konulan yakıt firmasının deposunun ve pompasının kalitesine bağlı biraz. Birşey söylemek zor. Bazen 1 yıl sonunda tertemiz filtre değiştirirken bazen çok kirli filtreler görülebiliyor. 

Aracınız hassas, DPF'si ile, DSG'si ile. İster yaptırın ister yaptırmayın ama bence kontrol ettirin. Yağınızın rengini kontrol ettirin, filtrelerinizi kontrol ettirin. Gerek yok abi bu daha tertemiz der ise kullanmaya devam edebilirsiniz. En azından aklınızda kalmaz. Sonrası için size büyük yaralar açmasından kurtulmuş olursunuz.  

Şüpheye düştüğünüze göre aslında konu açık ve net. Yıl ya da kilometre hangisi önce dolarsa bakım zamanı gelmiş demektir. Kullanım kılavuzlarında ve araç multimedya ekranında servis kısmında da yazar.

Kısaca

Tavsiye edilen kilometre önce doluyorsa malzemeler yıpranmış ve eskimiş oluyor.

Tavsiye edilen 1 yıllık süre de dolunca  malzemeler ömrünü tamamlamış oluyor.

Bir de araç DSG olmasi sebebiyle yetkili servisi tercih ederdim.

Öncelikle ilgi gösterip, zaman ayırıp fikirlerinizi yazdığınız için çok teşekkür ederim. Fikirlerinizi değerlendireceğim...tekrar teşekkürler.

Merhaba Metin bey, 

Açıkcası Dizel DSG bir aracım olsaydı garantisi bitse bile hiç bir zaman yetkili servis harici bir yerde bakım yaptırmazdım. Hem dizel, hemde DSG gerek partikül filtresi, gerekse kavrama sorunlarından dolayı "İyi Niyet Garantisi" durumuna çok muhtaç olan bir yapıya sahip. Fakat anladığım kadarı ile 2018'den itibaren özel servislere geçiş yapmışsınız ve bu durum artık sizin aracınızda yüksek oranlarda kabul görmeyecektir. 

Oğuz bey'in yukarıda söylediği gibi 1 yıl süre sonunda ürünlerin tamamının olmamakla birlikte özelliklerini yitirdiği aşikar. Bunların başında ise motor yağı var. Yağ bir yılın sonunda 366. günde tabi ki taş haline gelmiyor fakat günden güne özelliğini kaybediyor. Bir sonraki yağ değişimi için öngörülen km yaklaşık 4000 anladığım kadarı ile. Bu 4000 km'yi 3 ay içinde yaparım diyorsanız mesela bu süre sonunda bakımınızı yaptırabilirsiniz bence. Fakat fazladan 1 sene daha aynı yağ ile kullanmak ne kadar doğru bilmiyorum. 

Filtrelere gelince, polen ve hava filtreleri bazen çok tozlu ortamlarda araç kullandığımızda 3 ayda bile dolmuş olabiliyor, sürekli temiz hava olan ve düzgün yollarda gittiğimizde ise 1 yıl geçse bile tertemiz kalabiliyor ürünler. Polen belki araç içinin kokusunu etkiliyor fakat hava filtresi bir tık daha önem arz ediyor burada. Bence kontrol ettirmekte fayda var. 

Yakıt filtresinin tıkanması ise konulan yakıt firmasının deposunun ve pompasının kalitesine bağlı biraz. Birşey söylemek zor. Bazen 1 yıl sonunda tertemiz filtre değiştirirken bazen çok kirli filtreler görülebiliyor. 

Aracınız hassas, DPF'si ile, DSG'si ile. İster yaptırın ister yaptırmayın ama bence kontrol ettirin. Yağınızın rengini kontrol ettirin, filtrelerinizi kontrol ettirin. Gerek yok abi bu daha tertemiz der ise kullanmaya devam edebilirsiniz. En azından aklınızda kalmaz. Sonrası için size büyük yaralar açmasından kurtulmuş olursunuz.  

Aliiiii bey, ilgi gösterdiğiniz zaman ayırıp bu kadar detaylı fikirlerinizi yazdığınız için hassaten çok teşekkür ederim. Bu platformda sık sık paylaşım yapan ve çok sık kullanıcı olan biri değilim ama, 2 değerli arkadaşımıza sormuştum Genel Platformda paylaşınız ve tüm takipçiler de fikir yazabilirler dedikleri için yazmıştım. Gerçekten ayrıntılı ve bilgilendirici açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Maalesef, Türkiyemizde hiç bir servise güven duymuyorum. Çok yakından, bizzat kardeşimden dolayı WW olmayan bir yetkili serviste nelerin döndüğünü, insanların güvenlerinin nasıl hiçe sayıldığını değişik uygulamaların nasıl da hiç acımadan yapıldığını görünce çok soğudum. Bir de; Ülkemizde, servisler tamamen ölü soyucu gibi müşteriyi yolunacak kaz gibi görüyorlar, bu konular midemi bulandırıyor. Zorunlu trafik, kasko bir de yıllık bakım dediğin zaman maalesef hergün Taxı kiralasan daha ucuza gelebilir gibi bir hisse kapılıyor insan. Sonuçta; sizlerin değerli fikirlerine tamamen saygı duyuyor ve tekrar teşekkürler ediyorum.selamlar

Geri
Üst Alt